Пацієнтів з таким діагнозом в Україні досі не лікували
8-річна Аліна стала першою, хто отримав терапію унікальним препаратом
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/496533/orfanni-zakhvoriuvannia.jpg)
Альфа-манозидоз — генетичне захворювання, яке виникає через мутацію у гені, що кодує фермент альфа-манозидозу. Без лікування у хворого прогресує ураження кісток, легень, серця і головного мозку, відбуваються затримки в розвитку. У дорослому віці такі пацієнти часто не можуть самостійно пересуватися. Цю недугу й діагностували у 8-річної Аліни.
Дівчинка від народження мала слабке здоров’я, часто хворіла на бронхіти, проте встановити причину лікарі довго не могли. Проблему запідозрили генетики, які й скерували маленьку пацієнтку у Національну дитячу спеціалізовану лікарню «ОХМАТДИТ».
Як розповіла завідувачка Центру орфанних захворювань медустанови Наталя Самоненко, у світі існує єдине лікування цієї недуги — пацієнтам внутрішньовенно вводять фермент, якого не вистачає в клітинах. Терапія надзвичайно дорога і підходить не всім хворим. Проте вона зупиняє прогресування хвороби та частково усуває вже наявні наслідки. На щастя, в Аліни, за спостереженнями медиків, патологія не так швидко прогресує. У дівчинки є проблеми із зором, слухом і кістками, наявний вторинний імунодефіцит, але вона продовжує ходити в школу.
Аліна — перша дитина не лише в Україні, а й на всьому пострадянському просторі, яка розпочала лікування унікальним препаратом. Наразі його не закуповують за державні кошти. Ліки надав маленькій українці виробник — як гуманітарну допомогу. Цей препарат дівчинці вводитимуть щотижня та робитимуть це постійно. З таким лікуванням вона має всі шанси на повноцінне активне життя.
А тим часом…
У Міністерстві охорони здоров’я нагадали, які медикаменти для дітей в Україні є безплатними. Це, зокрема, лікарські засоби, які застосовують у разі онкологічних та орфанних захворювань (спінальній м’язовій атрофії, Гоше тощо), проти нанізму (карликовості), гемофілії типу, А і В, дитячого церебрального паралічу, у випадках розладів психіки й поведінки (аутизму, шизофренії, епілепсії тощо), серцево-судинних захворювань, бульозного епідермолізу, муковісцидозу, вірусних гепатитів В та С, ідіопатичної сімейної дистонії, інфекційних захворювань з високим рівнем летальності, розсіяного склерозу, первинних (вроджених) імунодефіцитів, ювенального ревматоїдного артриту й легеневої артеріальній гіпертензії.
Щоб отримати препарати безплатно, слід звернутися до лікаря, пройти обстеження та отримати призначення. Далі з цим призначенням можна звертатися до будь-якої лікарні, куди їх доставило ДП «Медичні закупівлі».
Якщо ліків конкретно у цьому медичному закладі у наявності немає, можна звернутися до іншого й отримати їх там або ініціювати перерозподіл між установами. Процедура перерозподілу відбувається безпосередньо між структурними підрозділами охорони здоров’я. Пацієнт або його представник подає відповідний запит до керівника лікарні, керівник звертається до структурного підрозділу охорони здоров’я в області. Представник підрозділу зв’язується зі своїми колегами з того регіону, де є необхідний медикамент. Якщо всі погоджують перерозподіл, лікарський засіб з однієї лікарні їде в іншу.