Настрою немає, волосся випадає і схуднути ніяк не вдається…
Так організм може сигналізувати про гіпотиреоз. Що це за хвороба і як її лікувати
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/494903/shchytovydka.jpg)
Гіпотиреоз — найпоширеніша патологія щитоподібної залози, яка вражає приблизно 5% дорослих жінок та приблизно 1% чоловіків. Хоча захворюваність на гіпотиреоз зростає з віком, особливо після 60 років, хворобу виявляють і в молоді, й у дітей. Більше про цю недугу розповідає лікарка-ендокринолог Віталія Бурлуцька.
Чому виникає гіпотиреоз
Як пояснює фахівчиня, основна функція щитоподібної залози — це виробляти гормони, які забезпечують нормальну життєдіяльність організму: трийодтироксин (Т3), тироксин (Т4) та кальцитонін. Гіпотиреоз розвивається, коли функція органу недостатня, й він виробляє менше гормонів, ніж це необхідно.
Це може трапитися з різних причин:
- за дефіциту йоду у питній воді чи їжі;
- після перенесених вірусних захворювань, які ушкоджують залозу;
- на тлі аденоми щитоподібної залози, аномалій розвитку цього органу;
- за прийому тиреостатичних, антиалергічних і протиепілептичних препаратів, транквілізаторів та антидепресантів;
- після видалення щитовидки;
- при аутоімунному тиреоїдиті, коли гіпотиреоз розвивається внаслідок дії власної імунної системи на клітини щитоподібної залози;
- за наявності пухлини в гіпофізі;
- порушень функцій гіпоталамуса;
- після перенесеної черепно-мозкової травми, операцій на мозку тощо.
Як проявляється
- Людина різко набирає вагу, що є результатом уповільнення обміну речовин, а не змін у харчуванні. Порушення метаболізму впливає на всі органи й системи.
- Обличчя й кінцівки набрякають, шкіра стає сухою.
- Пацієнт може скаржитися на часте здуття живота, закрепи, нудоту, відчуття важкості після прийому їжі.
- Може випадати волосся і ламатися нігті.
- Загалом хворий відчуває слабкість, апатію, перепади настрою, плаксивість, сонливість. Може скаржитися на безсоння. Швидко втомлюється.
- Пульс уповільнюється, але також може бути аритмія, задишка при фізичних навантаженнях, біль за грудиною.
- У жінок можуть бути порушення менструального циклу або безпліддя. Менструацій може зовсім не бути або, навпаки, вони можуть стати рясними та частими. У чоловіків гіпотиреоз проявляється зниженням ерекції.
За наявності цих симптомів слід терміново звернутися до ендокринолога, адже хвороба може значно погіршити якість життя. Проте деякі пацієнти не відчувають жодних змін. Захворювання у них має безсимптомний перебіг. Прояви будуть залежати від ступеня гіпотиреозу.
Як діагностувати
Діагностика гіпотиреозу передбачає дослідження крові на гормони щитоподібної залози. Лікар дивиться на показники ТТГ (тиреотропний гормон), Т3 й Т4, а в окремих випадках — додатково аналізує аутоімунний фактор. Також людина здає загальний аналіз крові, ліпідограму та електроліти крові (калій, натрій, кальцій). Це потрібно для того, щоб визначити причину захворювання.
З інструментальних досліджень «золотим стандартом» діагностики гіпотиреозу залишається УЗД щитоподібної залози. З допомогою цього дослідження можна визначити розмір залози й зміни, які в ній відбуваються. Іноді ендокринолог може призначати рентгенографію або КТ грудної клітки.
Щоб безплатно проконсультуватися в ендокринолога та пройти всі необхідні обстеження, необхідно отримати електронне направлення від сімейного лікаря чи вузького фахівця.
Як лікувати
Головне правило в лікуванні гіпотиреозу — призначення гормональної терапії. Чим раніше розпочати лікування, тим меншим буде ризик розвитку ускладнень. Діагноз «гіпотиреоз» — це показання до пожиттєвої замісної гормональної терапії.
Препаратом вибору є левотироксин. Іноді додатково може призначатися симптоматичне лікування, щоб підлікувати серцево-судинну систему, шкірні захворювання й відновити електролітний баланс, і препарати йоду, але починати його приймати можна тільки після консультації зі спеціалістом та у рамках призначеної дози, оскільки надлишок йоду може значно поглибити проблему.
Доведеться звернути увагу й на дієту — максимально обмежити вживання кофеїну, крохмалистих та зернових вуглеводів, глютену, овочів з родини хрестоцвітих, насіння льону і соєвих продуктів.
Купуючи напівфабрикати в магазині, потрібно звертати увагу на їхній склад, адже виробники можуть додавати сою як замінник м’яса. Необхідно також вживати більше білків, корисних жирних кислот, вітамінів і мікроелементів.