Туберкульоз легень — виліковний. За яких симптомів слід звернутися до лікаря?
«Хвороба не вибирає людей за статусом, віком чи професією», — нагадують фтизіатри
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/486770/tuberkuloz.jpg)
Березень — місяць обізнаності про туберкульоз легень. Один із пацієнтів Центру легеневого здоров’я погодився розповісти про свою хворобу. Втім, чоловік побажав залишитися інкогніто. Туберкульоз — один із тих діагнозів, які хворі воліють приховувати, адже в суспільстві досі побутує думка, що захворіти на нього можуть «лише пияки та безхатьки». Крім того, багато хто не знає, що туберкульоз буває не лише легень, а й інших органів, і що заразним хворий є доти, доки не розпочне лікування. За якийсь час людина перестає виділяти збудник й, відповідно, заражати оточення.
Рік тому пенсіонер перехворів на COVID-19. Відтоді покашлював, але уваги на це не звертав. «Підвищеної температури не мав, інших «ковідних» симптомів також. Знайомі порадили лікуватися прополісом. Допомагало. Щойно починав кашляти, полоскав рот прополісом, і кашель відступав. Але коли лягав на спину, знову починав кашляти. Повертався на бік — ставало легше. Заспокоював себе тим, що буду спати на боці. Проте спати міг лише вдень — уночі сон не брав. «Коли дізнався, що в мене туберкульоз, не повірив. Звідки ця недуга могла в мене взятися?» — дивується чоловік. Закликає людей не бути надто мудрими: «Щось турбує - підіть до лікаря, порадьтеся».
Фтизіатри нагадують: туберкульоз не обирає людей за статусом, віком чи професією. Багато хворих не здогадуються, що мають таку серйозну проблему, а незначні прояви захворювання усувають, вдаючись до самолікування. Туберкульоз — виліковний, однак чим швидше пацієнт звернеться по медичну допомогу, тим вищі матиме шанси на одужання.
Збудником захворювання є мікобактерія туберкульозу. Джерело інфекції - людина з активною респіраторною формою хвороби. Туберкульоз легень передається повітряно-крапельним шляхом. Як пояснює завідувачка фтизіатричного відділення Центру легеневого здоров’я Наталія Багрило, захворіти може будь-хто, але є люди, які ризикують більше за інших:
- дорослі та діти, які близько чи опосередковано контактують з хворим;
- контактували з хворим менш як два роки тому;
- живуть із ВІЛ;
- раніше лікувалися від туберкульозу;
- з уперше виявленими фіброзними залишковими змінами в легенях, які не отримували лікування від туберкульозу;
- із захворюваннями, що призводять до ослаблення імунітету (пацієнти з раком й цукровим діабетом, хворі, які отримують медикаментозну терапію, що знижує імунітет, — імуносупресивну або інгібітором ФНП-а);
- пацієнти після трансплантації кісткового мозку;
- з хронічними респіраторними хворобами;
- пневмонією;
- яким повністю видалили шлунок або провели шлунково-кишкове шунтування;
- з хронічною нирковою недостатністю;
- які перебувають у закладах охорони здоров’я психоневрологічного профілю;
- медичні працівники;
- військовослужбовці;
- які працюють чи працювали в минулому на виробництвах, де зазнавали впливу діоксиду кремнію (шахтарі, металурги та ін.);
- які недоїдають або індекс маси тіла яких менший ніж 18;
- вагітні й жінки у наступні три місяці після пологів;
- люди, старші за 60 років;
- мігранти та внутрішньо переміщені особи;
- курці;
- ув’язнені - колишні й теперішні, а також персонал слідчих ізоляторів та установ виконання покарань;
- люди, які перебувають за межею бідності;
- живуть у притулках або не мають визначеного місця проживання;
- зловживають алкоголем чи вживають наркотики.
Симптоми, за появи яких лікарка-фтизіатр Центру Ірина Бутко радить обстежитися на туберкульоз:
- кашель, який турбує довше ніж два тижні;
- кровохаркання;
- підвищена втомлюваність і слабкість;
- підвищена пітливість, особливо вночі;
- безпричинне зниження ваги;
- підвищена температура тіла (навіть якщо підвищилася до 37−37,2);
- задишка за незначного фізичного навантаження;
- біль у грудній клітці.
Куди звернутися
Для початку — до сімейного лікаря. Той скерує на обстеження — загальноклінічні аналізи, рентген легень й молекулярно-генетичне дослідження мокротиння.
Де на Львівщині можна пройти дослідження харкотиння:
- Буська центральна районна лікарня (обслуговує жителів Бродівської, Буської, Заболотцівської, Красненської та Підкамінської ОТГ).
- Золочівська центральна районна лікарня (Золочівська і Поморянська ОТГ).
- Турківський центр первинної медико-санітарної допомоги Турківської міської ради (Боринська й Турківська ОТГ).
- Мостиська міська лікарня (Мостиська, Судововишнянська, Шегинівська, Великолюбінська, Городоцька та Комарнівська ОТГ).
- Новояворівська лікарня імені Юрія Липи (Івано-Франківська, Новояворівська, Рава-Руська і Яворівська ОТГ).
- Стрийська центральна районна лікарня (Гніздичівська, Грабовецько-Дулібівська, Жидачівська, Журавненська, Козівська, Моршинська, Новороздільська, Розвадівська, Сколівська, Славська, Стрийська й Ходорівська ОТГ).
- 6-та міська поліклініка м. Львова (Львівська ОТГ).
- Дрогобицька міська поліклініка Дрогобицької міської ради (Бориславська, Дрогобицька, Меденицька, Східницька та Трускавецька ОТГ).
- Червоноградський протитуберкульозний кабінет амбулаторно-поліклінічного відділення Львівського регіонального фтизіопульмонологічного клінічного лікувально-діагностичного центру (Белзька, Великомостівська, Добротвірська, Лопатинська, Радехівська, Сокальська і Червоноградська ОТГ).
- Центр первинної медико-санітарної допомоги Самбірської міської ради (Бісковицька, Добромильська, Новокалинівська, Ралівська, Рудківська, Самбірська, Старосамбірська, Стрілківська й Хирівська ОТГ).
- Бактеріологічна лабораторія Центру легеневого здоров’я (Бібрська, Глинянська, Давидівська, Добросинсько-Магерівська, Жовківська, Жовтанецька, Зимноводівська, Кам’янко-Бузька, Куликівська, Миколаївська, Мурованська, Новояричівська, Оброшинська, Перемишлянська, Підберізцівська, Пустомитівська, Сокільницька, Солонківська, Тростянецька й Щирецька ОТГ).