Зимові травми. Як їх уникнути?
Як тільки випаде перший сніг, лікарі зазначають значне зростання кількості пацієнтів із травмами
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/479144/pexels-pavel-danilyuk-6712050.jpg)
У такі дні кількість постраждалих у приймальних відділеннях та травмпунктах збільшується у два-три рази. Багато в чому виною тому короткий світловий день, ожеледиця, слизьке взуття та катання з гірок на тюбінгах. З настанням холодів ще раз нагадаємо, як уникнути зимових травм.
Зручне взуття та ковзна хода
Різкі перепади температури вдень і вночі сприяють утворенню на дорогах, тротуарах, сходах під'їздів ожеледиці, а отже, ризик послизнутися та отримати травму збільшується у рази. Тому взуття слід вибирати зручне, на низькому квадратному підборі з рифленою підошвою (найкраще — м’яка гумова підошва).
Важливо бути обережним і змінювати ходу. Йти не прямим широким кроком, а ніби ковзаючи. Чим менший крок, тим нижчий шанс отримати травму. Йти слід не поспішаючи, повільно та спокійно. Необхідно також правильно підбирати сумку та речі, які несете. На плечі сумку носити небажано, бо змінюється центр рівноваги.
Дуже акуратними слід бути літнім людям. Не варто зайвий раз у ожеледицю виходити з дому. Через вікові зміни (збільшується крихкість кісток і знижується еластичність зв’язкового апарату) навіть незначне падіння може закінчитися тяжкою травмою, яка потребуватиме хірургічного втручання.
Якщо все ж таки не вдалося утримати рівновагу і падіння неминуче, необхідно спробувати згрупуватися (так можна зменшити силу удару) і впасти на бік. Не можна приземлятись на прямі руки. Ноги краще трохи зігнути, а м’язи напружити. У такому разі пошкодження будуть мінімальними.
Що робити, якщо впали?
Не варто різко схоплюватися, спиратися на пошкоджену кінцівку або рухати нею, намагатися самостійно вправити її. Постраждалу кінцівку бажано іммобілізувати (знерухомити) підручними засобами, щоб, наприклад, у разі перелому не було зміщення. І викликати «швидку» медичну допомогу.
Якщо сталася травма, не варто самостійно їхати до найближчої лікарні. Не скрізь є травмпункти. Краще зателефонувати 103, де зорієнтують, куди краще звернутися.
Небезпечні зимові розваги
Катання з гірок на тюбінгах — небезпечне захоплення дітей, а нерідко й дорослих. Тюбінг значно небезпечніший за звичайні санки. На санчатах можна загальмувати ногами, згрупуватися і у разі потреби перевернути їх. Тюбінг — некерований, може розвивати більшу швидкість. Діти та дорослі зазвичай катаються у не обладнаних для цього місцях. До речі, найчастіше травмуються діти саме зі стихійних гірок. Дорослим не варто відпускати саму дитину кататися на тюбінгу, слід супроводжувати її, дослідити місцевість, а іноді й першим самому проїхати, щоб побачити «підводне каміння» гірки. Серед пошкоджень, які можна отримати під час катання на тюбінгу, — травми голови, переломи кінцівок, у тому числі відкриті.
Популярна зимова розвага — катання на ковзанах — також таїть небезпеку. Зазвичай травми, які отримують під час катання, серйозні, оскільки людина не встигає згрупуватися. Внаслідок — тяжкі травми опорно-рухового апарату, струс мозку. Погіршити ситуацію і навіть призвести до сумних наслідків може катання на ковзанах на водоймах, коли крига ще досить крихка.
Ще один момент — дорожньо-транспортні пригоди. Світловий день короткий, тому вранці та ввечері, коли ще активний робочий час, на вулиці темно. Переходячи проїжджу частину, багато хто йде в капюшоні і в навушниках, а значить, може не побачити і не почути машину, що наближається, або сигнал транспортного засобу.