«Лідер за вмістом нітратів – листя салату»
Фахівець розповів, яка норма нітратів у ранніх овочах, що відбувається за її перевищення, як розпізнати отруєння нітратами та що робити, якщо його не вдалося уникнути
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/462926/nitraty.jpg)
Весною і влітку на продуктових ринках та у магазинах традиційно збільшується асортимент свіжих овочів та фруктів, які є джерелом корисних мікроелементів і вітамінів, необхідних для людського організму. Однак існує й прихована загроза – нітрати.
«Нітрати – це солі азотної кислоти, які використовуються у виробництві харчових продуктів та як добриво (нітрати забезпечують ріст рослин). Однак якщо в організм людини потрапляє надмірна їх кількість, шкодять здоров’ю», – застерігає головний спеціаліст відділу організації розслідування спалахів Управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Роман Якуц.
– Основним джерелом надходження нітратів в організм людини є овочі й фрукти (70-90% від загальної кількості). Через це у багатьох країнах світу, зокрема в Україні, встановили максимально допустимі рівні цих сполук у сільськогосподарській продукції. Якщо порівнювати з іншими країнами, то в нас вони найнижчі. Зокрема:
- для зелені (листових овочів), які вирощувалися у відкритому ґрунті, – 2000,0 мг/кг, у захищеному – 3000,0 мг/кг;
- для ранньої моркви – 400,0 мг/кг, для пізньої – 250,0 мг/кг;
- для тепличних огірків – 300,0 мг/кг, для огірків, які вирощувалися у відкритому ґрунті, – 150,0 мг/кг;
- для томатів – 150,0 мг/кг;
- для кабачків – 400,0 мг/кг;
- для картоплі – 250,0 мг/кг;
- для столового буряку – 1400,0 мг/кг;
- для ріпчастої цибулі – 80,0 мг/кг, для цибулі на перо, яка вирощувалася у захищеному ґрунті, – 800,0 мг/кг, у відкритому – 600,0 мг/кг;
- для яблук – 60,0 мг/кг;
- для ранньої білокачанної капусти (до 1 вересня) – 900,0 мг/кг, для пізньої – 500,0 мг/кг;
- для дині – 90,0 мг/кг;
- для винограду столових сортів, кавунів – 60,0 мг/кг.
– Дехто радить обрізати частинки овочів. Мовляв, там накопичується найбільше нітратів.
– Це правда: нітрати нерівномірно накопичуються в різних частинах овочів. Найбільше вони концентруються в коренеплодах, коренях, черешках, стеблах і великих прожилках листя. Значно менше – у плодах. При цьому у зелених плодах нітратів у 2-3 рази більше, ніж у стиглих. Лідерами за вмістом нітратів є листя салату (особливо із закритого ґрунту), петрушка, редька, редиска, столовий буряк, капуста, кріп, морква, шпинат і селера.
Мамам на замітку: у шкірці кавуна нітратів у 4-8 разів більше, ніж у м’якоті. Тому не змушуйте дітей виїдати кавун близько до шкірки!
– Але нітрати надходять у наш організм не тільки з овочами?
– Частина нітратів утворюється самостійно внаслідок обміну речовин. Також нітрати можуть потрапляти в наш організм з питною водою та їжею тваринного походження. Невелика кількість – з молоком тварин, які, своєю чергою, споживають рослинну їжу, насичену нітратами. Нітрат калію додають у розсільні сири, щоб уникнути їх забруднення сторонньою мікрофлорою. Нітрит натрію додають у готову м’ясну продукцію, щоб покращити її споживчі властивості та щоб вона довше зберігалася.
Шкідливими для здоров’я є не самі нітрати, а продукти їх окислення – нітрити, які утворюються як під дією високих температур (кип’ятіння), так і безпосередньо в організмі під впливом мікрофлори шлунково-кишкового тракту. Нітрити добре всмоктуються в шлунково-кишковому тракті, швидко потрапляють у кров і розносяться по всьому організму. Для дорослої людини гранично допустима норма нітратів – 5 мг на 1 кг маси тіла, тобто 0,3 г на людину вагою 60 кг. Для дитини допустима норма – не більш як 0,05 г. Коли в організм людини потрапили нітрати у дозах, які перевищують допустимі, виникає клінічна картина отруєння.
– Як це проявляється?
– Нітрити взаємодіють із гемоглобіном крові, перетворюючи його на метгемоглобін, який не здатний переносити кисень до клітин і тканин організму. Виникає гіпоксія (кисневе голодування). Як наслідок, в організмі накопичується молочна кислота та холестерин. Вітаміни хоч і надходять в організм, але погано засвоюються.
За тривалого споживання високонітратних продуктів або води, забрудненої нітратами, розвивається хронічна інтоксикація. В організмі утворюються канцерогенні сполуки – нітрозаміни, що можуть спровокувати ракові захворювання, насамперед органів шлунково-кишкового тракту.
Симптоми отруєння нітратами:
- різка загальна слабкість, сонливість;
- запаморочення, сильний головний біль, потемніння в очах;
- задишка.
У дітей:
- неспокійна поведінка;
- виражений ціаноз (синюшність) шкірних покривів і слизових оболонок;
- зниження артеріального тиску, збільшення частоти серцевих скорочень;
- порушення координації рухів;
- судоми, втрата свідомості, коматозний стан (у важких випадках).
– Як допомогти такому хворому?
– Інтоксикація нітратами дуже небезпечна. Тому не займайтеся самолікуванням, а за появи перерахованих вище ознак негайно викликайте швидку допомогу. До приїзду лікарів промийте шлунок хворому значною кількістю води (мінімум 1 л). У воду можете додати сіль або кілька крупинок перманганату калію, щоб розчин став світло-рожевим. Пам’ятайте: промивання шлунка у випадках отруєння є ефективним, якщо після вживання продуктів з нітратами минуло не більш як 3-4 години. Окрім того, необхідно дати випити активоване вугілля у розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги людини. Не забувайте, що ентеросорбенти можна використовувати лише після припинення блювоти. Також якщо людина вже не блює, можна дати їй кілька таблеток вітаміну С. Щоб уникнути зневоднення, мусить пити теплу підсолену воду невеликими порціями.
Увага! Найбільш чутливими до дії нітратів є діти грудного та раннього віку!
Токсична дія нітратів, які надійшли в організм з водою, можуть спричинити у дітей до трьох років водно-нітратну метгемоглобінемію. Якщо у дитини кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, вона ризикує померти від гіпоксії. Водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей супроводжується проносами й розладами діяльності серцево-судинної системи. Внаслідок порушення нормального формування кров’яних тілець шкіра у малюка набуває синьо-сірого відтінку.
Особливо небезпечними нітрати є в період вагітності, оскільки можуть призвести до переривання вагітності і стати причиною вроджених вад розвитку у новонароджених.
Але повністю убезпечити свій організм від потрапляння у нього цих сполук неможливо.
Ні, але можна знизити їх вміст. Для цього раджу дотримуватися кількох простих правил.
Ранні овочі та зелень замочуйте в чистій воді у співвідношенні 1:10 протягом однієї години як мінімум. Так ви зменшите вміст нітратів в овочах на 25-30%. Ефективність цього методу зростає, якщо ви збільшите кількість води та продовжите час вимочування.
Вимочування в 1%-му розчині аскорбінової кислоти зменшує вміст нітратів на 36-58%.
Варіння ще більше знижує концентрацію нітратів – на 60-80%: у капусті – на 58%, у картоплі – на 40%, у столовому буряку – на 20%. Овочевий відвар, звісно, доведеться вилити. На жаль, під час відварювання й бланшування овочів у воду перейдуть не тільки нітрати, а й цінні речовини – вітаміни та мінеральні солі.
Овочі соліть та квасьте. Приблизно на 18-й день вміст нітратів у них майже не визначається. Вживаючи квашені овочі в їжу, розсіл виливайте, оскільки туди переходять шкідливі речовини.
Салати зі свіжих овочів споживайте відразу після приготування, оскільки з часом менш шкідливі нітрати перетворяться на більш небезпечні нітрити. Це відбувається внаслідок окислення. Процес цей не зупинити, навіть якщо ви поставите нарізані й заправлені овочі в холодильник.
Нітратні сполуки добре нейтралізуються лимонним або гранатовим соком. Тож готуйте на їхній основі заправки для салатів або ж додавайте у воду, де замочуєте овочі та фрукти.
Щоб знизити шкідливий вплив нітратів і нітритів, необхідно в достатній кількості споживати їжу, збагачену вітаміном С (аскорбіновою кислотою) і вітаміном Е, які запобігають утворенню нітрозамінів в організмі.
Увага! За перевищення норми нітратів в овочах та фруктах удвічі споживати їх можна, тільки якщо ви готуєте багатокомпонентну страву. Категорично забороняється використовувати такі овочі та фрукти для харчування в дитячих або лікувальних закладах. За умови перевищення вмісту нітратів більш ніж удвічі, продукти підлягають знищенню.
– Що потрібно пам’ятати споживачу?
– Купуйте тільки ту продукцію, яка пройшла ветеринарно-санітарну експертизу, має експертний висновок і реалізується в місцях санкціонованої торгівлі. На агропродовольчих ринках державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи досліджують овочі та фрукти на вміст нітратів і у разі виявлення перевищень максимально допустимих рівнів не допускають таку продукцію до реалізації.
У місцях стихійної торгівлі купувати овочі-фрукти не можна, оскільки така продукція не пройшла ветеринарно-санітарної експертизи, тож є потенційно небезпечною.
Не слід вживати для харчових потреб питну воду із децентралізованих джерел водопостачання (колодязів, каптажів), у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50,0 мг/дм3). Не можна використовувати таку воду для приготування дитячих сумішей.
– А якщо її прокип’ятити?
– Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки, збільшує її токсичність на 39-86%!
У фермерських господарствах, які займаються вирощуванням овочів, у приватному секторі слід обов’язково пам’ятати про збалансоване використання мінеральних добрив, дотримання норм витрат і термінів внесення добрив у ґрунт.