Лікар може відвідати пацієнта вдома. За умови, що той – лежачий
Як функціонує служба здоров’я у Польщі та наскільки відрізняється від української
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/461946/medycyna.jpg)
Польща, яка прийняла найбільшу кількість біженців з України, ухвалила спеціальний закон, який гарантує українцям, що знайшли тут тимчасовий прихисток, безплатну медичну допомогу – нарівні з громадянами РП. Це створює велике навантаження на місцеву систему охорони здоров’я, яка ще не встигла оговтатися від колосальних видатків на боротьбу з пандемією Covid-19. Попри це, поляки досить непогано справляються з новим викликом, і усі вимушені переселенці, які потребують медичної допомоги, її отримують. Як функціонує служба здоров’я у Польщі та наскільки відрізняється від української?
Про сімейних лікарів
Як і в Україні, в Польщі кожен пацієнт мусить вибрати свого сімейного лікаря та укласти з ним декларацію. Дітей до 8 років консультує-лікує-скеровує на обстеження педіатр. Сімейний лікар, терапевт і педіатр називаються «лікарями першого контакту». Змінювати такого лікаря можна двічі на рік. Якщо змінити втретє, доведеться сплатити 80 злотих. Звісно, якщо у людини немає на це поважної причини. Наприклад, вона переїхала в інше місто або її лікар пішов на пенсію чи ліквідували саму поліклініку. Тоді платити не треба.
У Польщі немає єдиної системи обміну медичною документацією, але так само, як і в нас, відписуватися від одного лікаря, щоб «прописатися» в іншого, не потрібно.
Про медичні заклади
В Україні медичну допомогу можна отримати у поліклініці або амбулаторії загальної практики – сімейної медицини. У разі підозри на вивих чи перелом, укус кліща тощо люди звертаються у травмпункт. За більш серйозних проблем зі здоров’ям – викликають «швидку» або самостійно добираються до найближчої лікарні. У Польщі система охорони здоров’я працює трохи по-іншому.
Між поліклінікою та відділеннями екстреної допомоги є проміжна ланка – нічна та святкова охорона здоров’я. Допомогу тут надають з 18.00 до 8.00 щодня і цілодобово у вихідні та святкові дні, як на місці, так і з виїздом додому або телефоном: проводять медичні консультації, виписують електронні рецепти та лікарняні, дають скерування на тестування на Covid-19. Поляки активно користуються такою опцією, якщо погіршення самопочуття припало на неробочі години. Бо якщо не стікаєте кров’ю, у відділенні екстреної допомоги на лікаря доведеться прочекати кілька годин, і не факт, що вас не «відфутболять» назад на первинну ланку. Лікарня – лише на випадок реальної загрози життю чи значної шкоди здоров’ю, і лише до таких пацієнтів приїздить «швидка». Якщо у вас рвана рана голови або зламане зап’ястя, до хірурга чи травматолога будете добиратися самі. Лікар може прийти додому до хворого у виняткових ситуаціях. Наприклад, до паралізованого пацієнта.
У Польщі добре розвинута телемедицина. Є кілька номерів, за якими людина може зателефонувати та отримати консультацію, зокрема українською мовою. Іноді ситуація дозволяє відкласти візит до лікаря на ранок або навіть на кілька днів.
Якщо вночі раптово розболиться зуб, то полікувати його, найімовірніше, доведеться за свої гроші. Наприклад, у Кракові є дві цілодобові стоматологічні поліклініки, і обидві – приватні. Найпростіша пломба коштуватиме 300 злотих (понад 2000 гривень). Це не враховуючи вартості самого огляду та знеболення. Щоб отримати послугу безплатно, треба їхати у Тшебуню – у село за 30 кілометрів від міста.
Про черги до вузьких спеціалістів
Аби потрапити до психолога, потрібне скерування від сімейного лікаря. Але треба бути готовим, що чекати доведеться довго. Звісно, коли лікар бачить, що людина схильна до суїциду, то знайдеться «вікно», і такого пацієнта приймуть без черги. Але це, мабуть, єдиний випадок, коли у польській медицині діє правило «поза чергою»...
У Польщі на планову операцію іноді потрібно чекати рік. Польський пацієнт радіє, коли у квітні йому вдається записатися до ендокринолога на грудень. Дати обрати не може. Якщо якийсь пацієнт із загальної черги не може з’явитися у вказаний день та годину, тоді є шанс потрапити до лікаря швидше: якщо людина не хоче чекати, звертається у приватну клініку.
Про ліки
В Україні діє програма «Доступні ліки», завдяки якій пацієнти з хронічними хворобами можуть отримати життєво необхідні препарати безплатно або з незначною доплатою. У Польщі також діє програма з реімбурсації (відшкодування) вартості ліків. Безкоштовно отримати медикаменти (окремі, не всі) мають право лише вагітні жінки та люди, старші за 75 років.
Також поляки нарікають на «прив’язку» до аптек. Якщо ви, приміром, хворієте на хронічну недугу, вже роками приймаєте один і той же медикамент і лікар виписав вам рецепт, дійсний 365 днів, то купувати цей препарат протягом року ви можете тільки в тій аптеці, де придбали першу упаковку. Навіть якщо ця аптека суттєво підніме ціни на свій асортимент.
До речі, у Польщі медсестри та акушерки мають право виписувати рецепти на ліки, якщо пацієнт потребує продовження медикаментозного лікування, яке призначив лікар. Але також можуть виписувати рецепти на окремі препарати самостійно. Наприклад, на антибіотики.
Про допомогу пацієнтам з психічними розладами
У Польщі вже років з 20 немає окремої «швидкої» для пацієнтів із психічними розладами. На виклик приїжджає «звичайна». Людину не можуть госпіталізувати проти її волі – за винятком ситуацій, коли через свій психологічний стан вона може становити небезпеку для оточення. Рішення про госпіталізацію приймає лікар, після того, як огляне хворого. За замовчуванням не підлягають госпіталізації пацієнти в стані алкогольного сп’яніння.
Про «швидкі»
Бригада швидкої медичної допомоги складається переважно з парамедиків і медсестер. Наприклад, Краків обслуговує 46 бригад «швидких». Із них тільки у п’ятьох є лікарі. Причина – дефіцит у Польщі лікарів як таких. На парамедика тут вчаться три роки, а далі – постійні курси-стажування. Якщо порівнювати з іншими країнами Європи, у Польщі парамедиків допускають до виконання найбільшої кількості медичних маніпуляцій, і це парамедик вирішує, підлягає пацієнт госпіталізації чи ні.
На виклик завжди приїздить та «швидка», яка географічно перебуває найближче до пацієнта і везе його до найближчої лікарні. За винятком ситуацій, коли хворий потребує спеціалізованої допомоги, яку можуть надати лише у конкретній лікарні. Медики «швидкої» не виписують рецептів та скерувань до вузьких спеціалістів і не дають таблеток. Усі ліки – у вигляді ін’єкцій.