«Вдарив із нагана» у голови дружини та дитини
Майже сто років тому письменник Андрій Головко вчинив жахливий злочин: холоднокровно убив дружину та п’ятирічну донечку
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/435520/golovko-2.jpg)
Не зазнавши належного покарання, Андрій Головко став живим класиком радянської літератури, отримав державну премію УРСР імені Тараса Шевченка та вважався взірцем совісної і порядної людини.
«Дочка — моя, що хотів, те й зробив з нею»
Радянська влада замовчувала кримінальну сторінку у біографії цього письменника. Та до наших днів дійшли докази, що він — душогуб. «З'ясовано, що через день після вбивства дружини Тетяни Головко вбив на станції Потоки свою шестирічну донечку (вік дівчинки помилково вказано неправильно. — Авт.), після чого був затриманий і доставлений у Кременчук, — писалося у газеті „Голос труда“ від 30 травня 1924 року. — На допитах Головко спочатку відпирався, а потім зізнався в обох вбивствах і пояснив причини: мовляв, боявся, що помре, а сім’я залишиться без засобів до існування. „Врешті-решт, яке вам діло? Дочка — моя, а не ваша, що хотів, те й зробив з нею“, — заявив він судовиконавцю»…
Молодий письменник був одружений зі сільською вчителькою Тетяною Семенівною. Кохав її до нестями, за найменшої нагоди кидав службу в Червоній армії і тікав до своєї сім’ї. Проте його силоміць повертали до війська, іноді — зв’язаним. На той час Андрій Головко вже був скалічений психічно двома війнами і не міг відновити душевну рівновагу. До того ж мав обтяжену клопотами голову: молоде подружжя придбало три десятини землі та почало зводити хату, оскільки тулилися з дитиною у маленькій кімнатці батьківської оселі.
У протоколі письменник виклав мотиви свого злочину. «Тяжко говорити і з’ясувати це в кількох фразах (орфографія Головка збережена. — Авт.), — всі ті мотиви химерно переплутані меж себе, що утворили причину. Але спробую. Перше: я хворий. Нервова система у мене розхитана вкрай. Цьому спричинилось — 1) Безумовно нащадність (дід муй був неврастенік). 2) Літературна робота і робота страшно напружена, бо жив майже виключно на літературний заробіток протягом останніх трьох літ… 3) В великій мірі стан життя останніх трьох літ: я жив дизертіром з Червоної Армії — а жити і сподіватися, що кожен день тебе можуть заарештувати, одірвавши од сум’ї, із-за якої я, власне, і дезіртірував (жили тяжко і присутність моя була необхідною)… Я працював над силу… Чим далі, тим тяжче писалося мені, тим більшого напруження треба було, і цю зиму, наприклад, я не спав ні одної ночі — умови такі: в хатинці маленькій, де жінка прядкою гуркотить, а дочка маленька за столом грається, — удень писати не можна, тому — вночі. А незважаючи на всю цю пекельну роботу, заробіток в середньому 3−4 червінці у місяць, а місяць який і нічого, буває, що не пишеться зовсім»…
Вкривав хустиною і холоднокровно розстрілював
Андрій усе обіцяв Тетяні, що невдовзі отримає великий гонорар і добудує хату. Покинувши донечку в дитячому будинку, 13 травня 1924 року він з дружиною поїхав у Полтаву, де на зборах членів Асоціації сільських письменників прочитав свій новий твір. І це піднесло настрій Тетяні. Пізніше на допиті письменник переконуватиме слідчого, що він тоді намагався розвеселити дружину, «скрасити» її останні дні (ось яку «гуманність» виявляв письменник напередодні задуманого вбивства).
Наступного дня подружжя поїхало у село Білики, щоб оглянути будівництво своєї хати. Андрій умовив Тетяну пройтися пішки до станції Головач. За поясом ніс наган: письменник зберігав його відтоді, як дезертирував з Червоної армії.
«Дійшли пішки до семафора біля р. Головач, — написав у своєму зізнанні. — Тут сіли, й від утоми, може, трохи від вина (опіум я так і не вживав, чашки не було) дружина заснула під насипом у холодку, під соснами. Я накрив обличчя її червоною хустиною, а тоді — в сонну ударив із нагана в голову. Одійшов — став — жінка ворухнулась й застигла. А в мені — така тупість і пустота…».
Повернувшись додому, письменник пішов у дитбудинок, звідки забрав донечку. А знайомим розповів, що Тетяна зробила аборт і залишилася у Полтаві. Галинці запропонував поїхати до мами, яка купила їй «гарну куклу і гостинців багато-багато».
«Пройшли ми з нею (донечкою. — Авт.) під ліс понад Пслом, я все казав їй, що мама сюди прийде, а тоді додому поїдемо всі, — давав свідчення Головко. — Воно раділо маленьке. Збірало квітки мамі, а потім стомилося, — устало рано, спатки схотіло. Я вибрав місце під кущем терну, нап’яв холодочок й поклав її знов, як і дружину, хусткою голову вкрив і витяг нагана — і вдарив в голову їй, Галинці. І знов у грудях мов обірвалося удруге щось і знову пусто-пусто…».
Стало відомо, що план подвійного убивства Андрій готував впродовж 4−5 років — відтоді, як захворів. Письменник навіть одне зі своїх оповідань, яке було написане у 1923 році, назвав за жахливим збігом (чи диявольським передбаченням) «Червона хустина». Під час слідства не висловив жодного слова про каяття. Проте зауважив: «…а може лікуватись послали б мене, коли б визначили потрібним мене для громадянства, як пісьменника. Коли б визнали, що з мене ще була б користь». У голові не вкладається, що душогуб за рік до цього зумів написати оповідання «Пилипко», яке починається словами: «У нього очі, наче волошки в житі. А над ними з-під драного картузика волосся — білявими житніми колосками…».
Рятуючи власну шкуру, став «стукачем»
Убивцю затримали перехожі неподалік місця злочину і доправили до Потоцького районного відділу міліції. Саме там він і заповнив протокол, у якому описав скоєне. Після зізнання потрапив до в’язниці, потім його перевели до Полтавської психіатричної лікарні. Кажуть, у процес слідства втручався голова організації селянських письменників Сергій Пилипенко, до складу якої входив Головко.
У тюрмі та в божевільні він працював над романом «Бур'ян», який пізніше більшовицька влада використала з пропагандистською метою. Перебуваючи на лікуванні, письменник мав романтичні стосунки з медсестрою, яка народила від нього дочку.
Убивця був звільнений від покарання. Історія його хвороби загинула у полум’ї німецько-радянської війни — загарбники спалили архів лікарні, коли відступали з Полтави. Хоча можна натрапити на твердження, що задовго до цього справу письменника забрали звідти уповноважені особи…
«Два життя — Тетяни Семенівни Головко і п’ятирічної Галинки Головко — було „списано“ на талант, на вседозволеність служителя найпередовішої ідеї», — таку думку висловив свого часу професор Київського держуніверситету імені Тараса Шевченка Василь Яременко.
— Двох думок бути не може — письменника випустили, бо доносив на колег, які не були лояльними до радянської влади, — стверджував полковник міліції у відставці, колишній оперативний працівник Міністерства внутрішніх справ України Іван Сидоренко. — Головко був «стукачем», «підсадною качкою». Рятуючи власну шкуру, вислужувався перед владою…
Письменник вдруге одружився з учителькою. Прожив у Києві до глибокої старості. Мій колега якось побував на батьківщині Андрія Головка — у селі Юрках Полтавської області. І розповідав, що воно вмирає просто на очах. На батьківському обійсті письменника замість хати — пам’ятний знак, а довкола — густий бур’ян. Схоже, усі забули сюди дорогу…