«Бонні й Клайд» радянської торгівлі
40 років тому за махінації в «общепіті» Соня Гольденберг «сіла» на 14 років, а її чоловіка розстріляли
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/435104/pingvin.jpg)
Львів’яни старшого віку люблять поностальгувати за закладами радянського «общепіту». Деякі «точки», де можна відчути «смак дитинства», досі збереглися у місті Лева. Це, зокрема, кафе «Пінгвін» на проспекті Свободи і бар-ресторан «Вежа» у Стрийському парку (останній, щоправда, уже пережив реновацію і став закладом преміум-класу).
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2021/05/son.jpg)
Бар-ресторан «Вежа», кафе «Пінгвін» і колишня «Сніжинка» овіяні легендами не тільки тому, що там були смачні молочні коктейлі і морозиво, а й тому, що у 1980-х роках керувало цими закладами подружжя — Соня й Михайло (Хаїм) Гольденберги. Їхня історія стала частиною львівського міського фольклору. І, як зазвичай буває, обросла видуманими подробицями. Наприклад, подейкують, що Соня передавала своїм спільникам в аеропорту діаманти за допомогою поцілунку… Через золото-діаманти, накопичені протягом багаторічної роботи у радянській торгівлі, львівську Соню «охрестили» «Сонькою Золотою Ручкою».
На початку 1980-х Гольденбергів арештували, звинуватили у розкраданнях і хабарництві. Розпочався гучний судовий процес. Вирок Соні оголосили у серпні 1981 року — 14 років за ґратами. Відтоді минуло рівно сорок років… Пізніше до розстрілу засудили Хаїма.
Подробиці справи стали відомими нещодавно. Кореспондент телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо «Свобода» за участі «Голосу Америки», дослідив архівні документи прокуратури й КДБ щодо «справи Гольденбергів», а також зустрівся в Америці з їхньою донькою — Люсею Браверман, яка розповіла про долю батьків.
Починаючи з 1970-х, Гольденберги, як і чимало радянських євреїв, мріяли виїхати на Захід. Із 1965 року була встановлена «квота на виїзд» — 1500 євреїв на рік. У різні роки ця квота змінювалася, а то й зовсім скасовувалася. Виїхати можна було лише до Ізраїлю, отримати дозвіл на еміграцію в Америку було майже нереально. Для виїзду були потрібні гроші й неабиякі зв’язки. Після двадцяти років роботи у радянській торгівлі зв’язків у Гольденбергів не бракувало. А гроші накопичували «ударними темпами»: обважували, недоливали, торгували «з-під прилавка».
На початку 1980-х подружжя поступово почало відправляти свої заощадження на Захід. Звісно, нелегально. Так, восени 1980 року в московському аеропорту «Шереметьєво» затримали племінника Соні — Семена Когана, який хотів відвідати родичів у Нью-Йорку. У декларації той вказав лише три золоті каблучки. Але на собі заховав золоту заколку для краватки, золотий медальйон з ланцюжком, золотий швейцарський годинник і діамант вагою 3,5 карата. Коштовності мав у США передати родичам. Усе вилучене оцінили у 34 тисячі карбованців, і заарештували за підозрою у спробі контрабанди. Стало зрозуміло, що вже ніхто нікуди не летить…
Коган зізнався, що цінності належать не йому, а тьоті Соні. Саме вона й влаштувала всю цю поїздку: подарувала племіннику квитки на літак до Нью-Йорка і назад, сама проводжала його в аеропорт у Москві. Через кілька днів після цього Соню затримали у підземному переході у Львові. Як з’ясувалося з архівних документів, «компетентні органи» стежили за Сонею Гольденберг уже давно…
Подружжя десятиліттями працювало у радянській торгівлі у Львові і зробило непогану кар’єру. До речі, Хаїм був ветераном «Великої вітчизняної війни», кавалером двох орденів Слави. Від 1970-х років керував двома закладами «общепіту» — кафе «Пінгвін» і «Сніжинкою». Соня ж керувала двома гастрономами і баром «Вежа» у Стрийському парку. Закинуту будівлю вежі Соня, за погодженням з керівництвом районного продторгу, переобладнувала сама, з душею, долучаючи до справи архітекторів, художників, а іноді й приплачувала робітникам з власної кишені. Тож після відкриття у 1976 році бар став шалено популярним.
Урешті-решт на «Вежу» звернули увагу КДБісти. Заклад потрапив у доповідну записку про «нездорову обстановку в ресторанах і барах України», яку у січні 1980-го скерували першому секретарю Компартії України Володимиру Щербицькому. У записці йшлося, що у «Вежі» для вузького кола клієнтів демонстрували порнографічні фільми. А у підсобках за окрему плату навіть відбувалися інтимні зустрічі… Ну і, звичайно, були такі звичні у радянській торгівлі корупційні схеми, розкрадання, обдурювання клієнтів.
Коли в один із закладів, якими керувала Соня, у лютому 1980 року з несподіваною перевіркою прийшла комісія народного контролю, у підсобці знайшли багато прихованих продуктів. Зокрема, 75 пляшок олії 115 банок «згущонки», 16 ящиків яєць, 24 ящики майонезу, 75 ящиків шампанського, 40 пляшок горілки тощо. Їх не було на полицях у торговому залі. Соня намагалася підкупити комісію, запропонувавши 2 тисячі карбованців, шалені на той час гроші. Але це не допомогло. Комісія склала акт про порушення правил торгівлі, де йшлося, зокрема, про торгівлю «з-під прилавка».
Коли Соню заарештували, на допитах вона усю провину взяла на себе, не звинувачуючи барменів і продавців. Розповіла, що починала у 1950-х звичною продавчинею в магазині, де обважувала покупців. За 10 років це принесло їй 40 тисяч 500 крб «нетрудових прибутків». У 1960-х почала займати керівні посади в торгівлі. Систематично приховувала дефіцитні харчі, реалізовуючи їх «з-під прилавка» або за завищеними цінами через бар «Вежа». З кожної пачки цигарок «Мальборо» завідувачка отримувала 20 копійок, з кожного ящика шампанського — карбованець. Як встановило слідство, Соня Гольденберг лише за останні 15 місяців до арешту незаконно отримала тільки з «Вежі» 77 тисяч 500 крб.
КДБісти провели серію обшуків у помешканнях Гольденбергів та їхніх знайомих чи родичів (частину майна подружжя заздалегідь передало на зберігання друзям, колегам і родичам). Знайшли 25 виробів з дорогоцінних металів, 60 — з кришталю, сім ощадкнижок на 30 тисяч крб, 46 тисяч 300 крб готівки, хутряних виробів на 15 тисяч крб тощо.
У вересні 1981 року суд визнав Соню Гольденберг винною в обдурюванні покупців, замаху на контрабанду, розкраданні державного майна у великих розмірах тощо. Нелегальний дохід за ці роки оцінили в 213 тисяч крб. Соні присудили 14 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Коли дружину засудили, Хаїм Гольденберг звільнився з «Пінгвіна» і «Сніжинки». У закладах провели ревізію, виявили порушення. Але КДБ розслідування не починало, а вирішило поспостерігати за фігурантом. Чули, що Хаїм має сховок із великою кількістю золота і грошей. Спостереження нічого не дали, і Хаїма затримали. Але через три дні чомусь відпустили (можливо, далися взнаки потужні зв’язки Гольденбергів). Через місяць Хаїма вирішили затримати вдруге. Поїхали до нього додому. Хатня робітниця сказала, що він пішов погуляти. Але фігурант додому так і не з’явився. Він утік.
До кінця 1981 року Хаїм переховувався у Львові. Друзі передавали йому одяг і харчі, знаходили тимчасове житло. Потім його вивезли до Грузії, в абхазьке містечко Новий Афон. «Кур'єри» зі Львова привозили йому туди гроші. З Нового Афона Гольденберг хотів тікати в Туреччину. Його знайомий Варткес Чепнян за винагороду 5 тисяч крб домовився, що Хаїму влаштують нелегальний перетин кордону. Однак операція не вдалася. Чепнян відвіз Гольденберга за тисячі кілометрів від Грузії, у казахський Павлодар. Можливо, там Хаїм хотів відсидітися, а можливо, згодом перейти китайський кордон. У Павлодарі його й затримали у січні 1982-го. «Здав» Хаїма один із львівських приятелів, який допомагав йому переховуватися…
Поки Хаїм був «у бігах», слідчі у Львові опитали десятки свідків, провели десятки обшуків у друзів та знайомих Гольденбергів. Знайшли передані на зберігання люстри, сервізи, інше добро.
А ось «золотий сховок» знайшли випадково. Один із оперативників зачепив вішак у робочому кабінеті Гольденберга, і вішак майже не похитнувся — був занадто важким. У стояку вішака знайшли радянську готівку і 52 золоті 15-карбованцеві монети Російської імперії чеканки 1897 року. На сучасних аукціонах середня ціна такої монети — тисяча доларів.
Як свідчить обвинувальний акт, головним джерелом «лівого» прибутку Хаїма Гольденберга були… молочні коктейлі. З двох молочних коктейлів «робили» три (сиропу недоливали, морозива недокладали, молоко розбавляли водою), і з каси забирали гроші за «ліві» коктейлі. Половина виручки з цієї схеми йшла особисто Гольденбергу, половину ділили між собою продавці. Від січня 1977 р. до жовтня 1980 р. у «Пінгвіні» було продано 2,6 мільйона легальних порцій молочного коктейлю і ще 1,8 млн порцій — у літньому павільйоні цього кафе. Обсяги недолитого сиропу за кожен рік вимірювалися тоннами.
Матеріали справи становили 105 томів. Загальну суму вкраденого у 1966−1980 рр. оцінили у 395 тис. крб. На лаві підсудних — сам Гольденберг і ще 12 осіб. Справи Соні й Хаїма, як правило, подавалися публіці разом. Вирок оголосили 5 вересня 1983 року. Хаїм Гольденберг був визнаний винним у розкраданні держмайна в особливо великих розмірах, отриманні хабарів, співучасті у валютних операціях, спробі перетину кордону. Вердикт суду: розстріл за двома пунктами — розкрадання і хабарі. Хаїм просив Верховний суд про помилування, але безрезультатно. Уже через багато років до Соні дійшли чутки, що чоловік до розстрілу не дожив — помер у тюремній камері від інфаркту.
Соня Гольденберг вийшла на волю 1988-го. Переїхала до дітей у США. Уже після розпаду СРСР побувала у Львові — намагалася розшукати місце поховання чоловіка, але не знайшла… Померла у Нью-Йорку 2014 року.
Довідка «ВЗ»
Бонні Паркер і Клайд Берроу — пара відомих американських гангстерів часів Великої депресії. Банда відома численними пограбуваннями, зокрема дванадцяти банків, та убивством щонайменше дев’яти офіцерів поліції та кількох цивільних. 23 травня 1934 року машина з Бонні й Клайдом потрапила в засаду, її зрешетили техаські рейнджери і поліцейські.