Російська церква проклинала Мазепу у перший тиждень Великого посту
Як найбільшого злочинця, що залишив їй у спадок… 200 церков!
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/431776/mazepa.jpg)
У першу неділю Великого посту (він зараз триває) Православна церква України святкує «Чин Торжества Православ’я» — як перемогу над різними єресями. І саме у цей день Російська православна церква (РПЦ) виголошувала анафему великому українському гетьманові Іванові Мазепі. Проклинала його разом з усіма відступниками, єретиками, вбивцями… Попри те, що Мазепа був людиною віруючою і збудував десятки храмів та монастирів.
Іван Мазепа був дуже освіченою і заможною людиною. Знав вісім мов, був чудовим дипломатом та економістом. Українське господарство у добу Мазепи пережило піднесення. Також цей гетьман був ревним заступником православ’я. За роки його правління було зведено понад 200 храмів! Із них майже пів сотні — під безпосереднім патронатом самого Івана Мазепи. Найвизначніші святині, що дійшли до наших днів, — дзвіниця Софійського собору у Києві, Свято-Вознесенський собор у Переяславі, Троїцький собор у Чернігові та Києво-Печерська лавра, яку розбудував і звів навколо паркан.
А скільки храмів відреставрував Мазепа! Скільком зробив безцінні дари — ікони, хрести, чаші, митри, ризи, дзвони… Купував для соборів срібні раки для мощей, замовляв богослужбові книги, оздоблені золотом-сріблом та коштовним камінням. Подарунки від Мазепи поїхали в єрусалимський храм Гробу Господнього, на Афон, у Царгород. А в Сирії його коштом видали «Євангеліє» арабською мовою.
Внесок Мазепи у розбудову церкви неймовірний! Історики сьогодні, оцінюючи діяння Мазепи, говорять про особливе піднесення духовного життя на Гетьманщині. Розквіт був усіх галузей культури — освіти, науки, літератури… А в мистецтві з’явилося поняття «українське бароко». Київ відродився як духовний центр України.
Разом з тим, як гетьман Війська Запорізького, Іван Мазепа намагався об’єднати козацькі землі. Розумів, що обмежуються права Гетьманщини, а тисячі українців воюють за московського царя на війнах, працюють на будівництві Петербурга, каналів, фортець… І виступив зі шведським королем Карлом ХІІ проти Петра І. Тому відразу став лютим ворогом російського царя. Щоб публічно принизити Мазепу, Петро І написав листа патріаршому престолу у Москві, щоб на гетьмана у церкві наклали прокляття. Анафему, як усе має відбуватися, Петро написав сам.
Це було страшне видовище. У Глухові (нині — Сумська область) напередодні приїзду ієрархів стратили багатьох священників, а їхні голови вивісили на площі. Збереглися свідчення, що усі присутні церковнослужителі були одягнені в чорні ризи і тримали чорні свічки. Співали псалми і викрикували: «Хай буде Мазепа проклятий!». Потім архієрей вдарив опудало палицею і вигукнув: «На зрадника і відступника Івана Мазепу — анафема!».
У Вікіпедії подано цитату з цієї анафеми: «Новый изменник, нарицаемый Ивашка Мазепа, бывший гетман украинский, или паче — антихристов предтеча, лютый волк, овчею покрытый кожею, и потаенный вор, сосуд змеин, внешне златом блестящий, честию и благолепием красящийся, внутри же всякой нечистоты, коварства, злобы диавольской, хитрости, неправды, вражды, ненависти, мучительства, кровопролития и убийства исполненный. Ехиднино порождение, как змей вселукавый, яд своего злого умышления на православное государство изблева в 1708 г. в месяце декабре… Как второй Иуда-предатель, отвержися Христа Господа и благочинной державы…».
Мороз по шкірі… Як швидко з вірного церкви зробили Юду… Російська імперія оголосила інформаційну війну імені та добрій пам’яті Мазепи. Образ його як невдячного зрадника підтримувався до наших днів.
Хоча були окремі педагоги, які навіть у радянські часи не боялися сказати правду. Зокрема, Іван Сльозко, давно вже покійний, який викладав історію у моїй школі у містечку Ківерці. Я добре пам’ятаю тему Полтавської битви і слова вчителя: «А тепер закриваємо підручник. Я вам розповім про Івана Мазепу, який ніколи не був зрадником України, а був її героєм».
Російська церква проклинала нашого гетьмана у першу неділю Великого посту впродовж понад півтора століття. При цьому активно використовуючи для богослужінь храми та монастирі, зведені ним. Лише 1869 року ім’я Івана Мазепи звелів викреслити із «Чину Торжества Православ’я» імператор Олександр І. Бо, гостюючи у Києві, був вражений, що гетьмана одночасно і славлять як будівничого храму, і проклинають.
Цікава доля глухівської церкви, в якій прокляли Мазепу. Невдовзі вона згоріла. Звели нову — на неї завалилася дзвіниця. Тільки відновили — святиню спопелила пожежа… Майже через сто років церкву таки відбудували, але потім її знесли комуністи.
За рік після анафеми віддав Богу душу й сам гетьман. На чужині — у Молдовському князівстві, куди втік від царського переслідування. Не мав Мазепа спокою і після смерті, бо могилу його сплюндрували. Пізніше перезахоронили у Галаці в Румунії. Але й туди добралася рука російських солдатів — дізнавшись, де могила відомого гетьмана, розграбували її, труну розбили, а кістки викинули…