Американський мільйонер помирав в Україні у злиднях
Михайло Вайнер довірився міфам про соціалістичний рай у Радянському Союзі — і втратив усе, що важкою працею за океаном здобував
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/390579/amerykanec2.jpg)
Ця історія — ще один приклад того, як радянська пропаганда вміла одурманити і використати людей. У її капкан попався американський мільйонер — виходець з села Малин Млинівського району на Рівненщині.
Залишив дружину з донькою й подався в Аргентину
У 30-х роках минулого століття Малин був під владою Польщі. Люди тут не так бідували, як на теренах СРСР, бо ще не було колгоспів, селяни мали у власності і землю, і ліс. Все ж молодь прагнула більшого. І коли стали люди їхати на заробітки в Аргентину, і Михайло Вайнер зібрався за океан спробувати свого щастя.
На той час вдома у Малині в чоловіка лишалися дружина Текля та маленька донечка Лідуся. Домовилися, що розлучаються ненадовго. Адже Михайло мав трохи обжитися — й відразу коханій виклик дати. Та невдовзі у село прийшли перші «совіти». А за ними і війна. І лишилася в Теклі лиш мрія якщо не побачитися коли зі своїм Михалком, то бодай у тому страшному вирі подій вижити.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2019/05/Amerykanec1.jpg)
Тим часом Михайло Вайнер з Аргентини перебрався до Америки. Там він відкрив столярний цех, згодом став сам наймати робітників. Розжився, вдруге одружився і вже виховував сина. Чи плакав коли за своїми Теклею та Лідусею, яких заприсягався любити й берегти до скону?
А вони страшенно бідували. Текля після війни, щоб не вислали з дитиною у Сибір, мусила все своє добро здати у колгосп. Стала ланковою і важко гарувала за мізерну плату. Важко було їй самій доньку на ноги ставити, та не здавалася. Вдруге заміж йти не захотіла — берегла пам’ять про свого Михалка…
Задля ілюзії достатку навезли у сільський магазин краму
В Америці у 50-ті роки минулого сторіччя міцні позиції займала комуністична партія США. І Вайнер потрапив під вплив її пропаганди. Він свято вірив ідеям марксизму-ленінізму й тому, що в Радянському Союзі уже панує соціалізм. Правда, вирішив у цьому переконатися особисто — й добився дозволу відвідати рідні землі.
Як пишно Вайнера зустрічали в аеропорту, яку агентурну свиту йому спорядили! Кожен його крок був під наглядом спецслужб, а весь візит розписаний і проведений за заздалегідь розробленим сценарієм.
Перед закордонним гостем розіграли ціле шоу. Зі столиці була дана спецвказівка в область, з області — в район, з району в село. Де Вайнер не ступав — перед ним сяяли щасливі обличчя. А асортиментом у звичайному сільському магазині у Малині він був просто вражений. Бо знайшов на завалених товаром полицях крамниці навіть дефіцитні для Америки делікатеси. Ще й за смішними цінами. «Та з моїми статками тут можна жити по-королівськи!» — задумався він. Не знав, що тільки він за поріг — магазини закривалися, й прості люди не могли в них купити навіть дефіцитного на той час хліба.
Тим часом Теклі, яка перебралася до доньки із зятем у сусіднє село Острожець, люди переказали:
— Твій Михайло у Малині гостює!
Господи, як зраділа жінка цій новині. Що нарешті після стількох років розлуки знову зможе обійняти коханого чоловіка. Швиденько зібралася сама, взяла Ліду та внука Василька — й наче на крилах полетіла у Малин.
Та як глянула на Михалка — мало не обімліла. Бо то вже не її суджений був. Від колись рідного серцю чоловіка не лишилося й сліду. Не пригорнув… Не поцілував… Стояв перед Теклею такий далекий, чужий.
Обмінялися кількома фразами. Врешті, простягнув Вайнер українській дружині заморський пакунок. Як виявилося — годинник. «На вічну розлуку», — сплакнула Текля. Як у воду дивилася.
Конфіскували все майно і запроторили у Дебальцеве
А Михайло Вайнер вже марив заможним життям у радянській соціалістичній Україні. Спродав у США майже усе своє добро, виробив документи американським дружині та синові, у контейнери повантажив хатні речі та столярні верстати, на яких планував продовжити бізнес, та вирушив у Союз. Та розчарування було страшним. Бо тільки Михайлові вручили паспорт громадянина СРСР, як усі перевезені ним з-за океану долари і контейнери з майном конфіскували на користь держави. І опинився Вайнер з родиною аж у шахтарському Дебальцевому на Донбасі, бо на Західну Україну дорога була заказана. Виділили вчорашньому мільйонерові, який за власні кошти міг скупити півміста, «аж» однокімнатну квартиру.
До останніх днів Михайло Вайнер гриз лікті через свою легковажність та довірливість. Повернутися назад у США вже не міг. Бо якби виїхав сам — мав би право клопотати назад про возз’єднання родини. А так всі кінці були обрубані. Певно, тому й не давав Теклі та Ліді про себе нічого знати. Був страшенно розчарований.
Українська сім’я не знає, куди і за яких обставин пізніше поділася американська половинка Вайнера. Проте точно відомо, що на старість літ Михайло в Дебальцевому жив сам, а дружина з сином мешкали у… сусідів, бо там було просторіше житло. Це побачила Ліда, яку Михайло покликав до себе незадовго до смерті. Коли повернулася дочка назад у Малин, зі сльозами на очах згадувала найзворушливішу фразу, почуту від нього. Бо якось, коли хотіла йому підбити подушку, аби м’якше було лежати, він сказав:
— Не м’яку подушечку, а каменюку краще мені поклади… Що був таким дурним.
Фото з сімейного архіву нащадків Теклі Вайнер.
Рівненська область.