Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Через 66 років у Кам’яне повернувся Святий Петро…

Перший на Жидачівщині пам’ятник Cвятому апостолу Петру постав у селі Кам’яному, при дорозі на Ходорів і Новий Розділ. Точніше, відродився — після того, як у далекому 1947-му його, спорудженого предками ще у кінці XIX століття, під покровом ночі знищили місцеві комсомольці-«істрибки» разом із заїжджими комуністами. Як розповідав учитель-депутат Роман Чорний, чинителям того зла воно злом невдовзі обернулося… Накладаючи ті події на теперішнє дійство, присутня на відкритті 80-річна Катерина Климкович не могла стримати сліз. Зізналася нам, що не думала дожити до такої світлої днини. За словами жителів Кам’яного, у минулу п’ятницю, коли на місці колишньої руїни відкрили нову фігуру Петра, село повернуло собі «оберіг людей, осель, полів». Відбулося єднання минулого і сьогодення, відновлення історичної справедливості…

Святому Петру салютували голубами...

Біль через знесену антихристами святиню жив з кам’янчанами 66 літ. Вони й задалися метою повернути собі Святого Петра. Втілити у життя цю ідею допомогли шановані у селі Григорій Березюк, Василь Ревер, які були ініціаторами спорудження нової фігури апостола. Активісти згуртували громаду на добру справу, підшукали ескіз пам’ятника, віднайшли меценатів, своїм коштом, порадами наближували це свято для малої батьківщини. Вагомий внесок для того, щоб воно відбулося, зробили добродійники Андрій Кіт, Олег Рісний, Мирон Кутний, Любомир Салій. Душею будови був піддністрянський війт Петро Мандрик (йому дякували особливо тепло, бо через різні передсвяткові клопоти підірвав здоров’я). Значну частину організаційних турбот взяла на себе Марія Ратич, за «культурну» частину, незважаючи на декретну відпустку, відповідала Ірина Турянська, банківський економіст. Коли згодом вона заспівала, луна йшла селом…

Жителі Кам’яного віддячили скульптору Степану Яніву розкішним короваєм.

Це була народна будова. Долучався до неї, хто чим міг. Основу під фундамент готував Павло Стрийків. Депутати сільради висадили біля постаменту ялинки. Петро Химук, який живе навпроти, щодня у спеку їх підливав. Фірмани Роман Турянський і Микола Березюк возили землю, Василь Ратич, Юрій Баран і Володимир Ониськів причепурювали навколишню територію. Ігор Труш назбирав барвінку, а пенсіонерка Степанія Струк сплела з нього майже триметровий вінок до підніжжя Св. Петру. Накриття над фігурою зробив коваль Андрій Хомут. Величаві піснеспіви дарував селу-імениннику об’єднаний хор Кам’яного і Піддністрян. А з якою енергією готувалася до цієї події співоча кам’янецька молодь і дітвора!

Фігуру Святого Петра тесали зі знаменитого полянського каменю (з нього побудовано Львів). Місію різьбити апостола доручили знаному скульптору зі села Демні Степану Яніву, у творчому доробку якого півсотні подібних замовлень. За словами кам’янчан, виготовлений ним Святий Петро виглядає одухотвореним…

Григорій Березюк вручає символічні «Петрові ключі» сільським Петрам і Павлам.

На відкриття пам’ятника зійшлися не тільки місцеві, а й жителі із сусідніх Піддністрян, Рудківців, Жирової, Залісок, Ходорова, Жидачева, Нового Роздолу. Байкери, які в цей момент проїжджали трасою, зупинялися, робили фото на пам’ять.

Відновлену святиню вшанували духовними пісне співами.

Петрове свято розпочалося одночасними відправами у греко-католицькій церкві Кам’яного і у православній — Піддністрян. Для двох конфесій це було одне свято. Після Служб Божих процесії з хоругвами вирушили одна назустріч одній в напрямку урочищ «Пастівник» і «Замчисько», зустрілися біля пам’ятника. Відкрити його доручили найстаршому жителеві — 90-річному Петру Барану, і наймолодшим кам’янчанам — близнюкам-чевертокласникам Петрикові і Павлові Куликам. Коли з фігури спало покривало, у небо, немовби салютуючи тому, що щойно сталося, злетіли кілька десятків поштових голубів. У такий спосіб юні сільські природолюби Андрій Романів, Володя і Мар’ян Фарини відзначили знакову подію. Пам’ятник, крім барвінку, був заквітчаний «Петровими батогами» (є такі симпатичні польові квіти), під духовні мелодії хору його освятили отці Володимир Боднар та Іван Михальчак. Автору пам’ятника піднесли розкішний коровай, який спекли вправні кам’янецькі господині.

Вітаючи краян, Григорій Березюк, подарував усім кам’янецьким Петрам-Павлам символічні ключики до Царства Небесного — тим самим підкреслюючи духовний зв’язок іменинників зі Святим Петром, що тримає ключ від раю.

А вінчало цю празникову подію у Кам’яному петрування — є такий гарний звичай на селі: у день Петра-Павла частувати солодощами усіх, від малого до великого…

Фото автора Жидачівський район, Львівська область