Жінки шахового короля
Уваги прекрасної статі Гаррі Каспарову не бракувало ніколи...
/wz.lviv.ua/images/news/2013/04/f8feceb7d9645d48094bc4782ae74188.jpg)
13 квітня видатному шахістові, багаторічному чемпіонові світу Гаррі Каспарову виповнилося 50 років. Очевидно, такій знаній публічній особі будуть присвячені сторінки різних видань. Одні згадуватимуть його блискучі перемоги і боротьбу з попередником на шаховому троні Анатолієм Карповим, інші — описуватимуть його політичну діяльність в опозиції сучасній російській владі. Колись десятий чемпіон світу Борис Спаський, в житті іронічний сибарит, сказав про Каспарова, що той, мовляв, хоче бути не тільки першим серед шахістів, але й чемпіоном у всіх галузях, якими він починає займатися. Борис Васильович вважав, що сказав щось дуже дотепне... А насправді він відобразив дійсність.
Справді, ставши чемпіоном світу з шахів, Каспаров потім прагнув досягти висот у російській політиці, у бізнесі, разом з фірмою ІВМ створив проект цілодобового шахового сервісу в Інтернеті, — тобто усюди хотів бути першим. Не відмовляв собі і здобувати жіночі серця, що якраз було не дуже важко, бо такий відомий і багатий чоловік, як Гаррі Каспаров, завжди був об’єктом пильної уваги жінок.
Привабливий емоційний південний юнак зростав у сім’ї, де правили жінки, а він як «наступник трону» користувався усіма правами принца. Батько Гаррі, Кім Мойсейович Вайнштейн, за професією був інженером-електриком (як і мама, Клара Шагенівна) і помер від раку легенів, маючи заледве 39 років, коли синові було лише 7 років. Тому його вихованням займалися бабуся, Сусанна Багдасарівна, і мама, які проходили разом з ним, клас за класом, усю шкільну програму. Мама й навчила сина мислити та викладати свої думки красиво і переконливо. Вона ж сформувала його художні смаки, навчила любити літературу й музику, цінувати справжнє мистецтво і захоплюватися красою. Хоча Гаррік зростав товариським хлопчиком, але друзів серед ровесників у нього не було — на дружбу бракувало часу. На уроки витрачав одну-дві години, а решту часу з’їдали шахи та книжки. Навіть футбол чи плавання були для нього суворо регламентованою дозою фізичних навантажень. Коли ж хлопець підріс, і природа вимагала спілкування з представницями прекрасної половини людства, Клара Шагенівна дуже уважно контролювала такого роду спілкування, даючи «добро» тільки на придатні, з її погляду, контакти. Гаррік ріс чемним сином і мамі не суперечив. Аж поки не захопився зрілою жінкою…
Таку науку проходить чимало молодих людей, і Гаррі не став винятком. 1984 року під час підготовки до першого матчу з Карповим 21-річний претендент до шахової корони заприятелював з акторами популярного московського театру «Современник», часто відвідував вистави та театральні вечірки. Про свій роман з відомою актрисою Мариною Нейоловою досить відверто розповів в автобіографічній книзі «Дитя перемін», що спочатку вийшла англійською мовою у Лондоні, а 1989 року — у Москві.
«…У цей період життя великий вплив на мене мала зустріч з Мариною Нейоловою. Наше знайомство тривало понад два роки, з того дивовижного вечора, коли я побачив її у ролі Маші у чеховських «Трьох сестрах». Марина добре розуміла мої проблеми, розуміла, у чому справжній зміст моєї боротьби за шахову корону, і її підтримка додавала мені сил. Марина надзвичайно начитана і освічена, володіла гострим розумом і почуттям гумору. Цілком можливо, що наш союз опирався і на відчуття нашої винятковості. Мені було цікавим її сприйняття світу, а їй, сподіваюсь, моє. Ми розуміли одне одного з півслова. Духовний зв’язок допоміг нам перекинути мостик між короткими і рідкісними зустрічами. Паузи між ними ми заповнювали тривалими телефонними розмовами, і цього мені на якийсь час вистачало — я заспокоювався і починав відчувати себе впевненіше. Однак наші професійні справи — відомої акторки і знаного спортсмена — розводили наші орбіти все далі і далі…1986 року я був дуже стурбований приготуваннями до матчу-реваншу з усіма втомлюючими обмеженнями, що витікали звідси. Я майже перестав бачитися з Мариною. Розлучення стало неминучим. Тому я був цілком певен, що дитина, яку вона носила, не могла бути моєю. Кожен з нас уже мав власне особисте життя. Я спробував викинути це з голови й зосередитися на шахах».
Марина тим і влаштовувала Гаррі, що не хотіла заміж. Та коли на обрії з’явилася майбутня дитина з жінкою, що була на 16 років старшою, можливо, під впливом мами молодий чемпіон пішов своєю «орбітою»... Марина народила доньку Ніку, якій тепер вже 26 років. Акторка вийшла заміж за дипломата Кирила Геворкяна і поїхала за ним до Парижа. Так і крутилася між Москвою, де робота, театр, друзі, та Парижем — де сім’я, дім, кохання. Коли дипломатична місія чоловіка закінчилася, родина повернулася в Росію.
Але КАСПАРОВ від розриву з Нейоловою довго не сумував. Він багато чого пізнав у стосунках з жінками — період старших дам закінчився. Того ж 1986 року він познайомився із випускницею філологічного факультету МДУ, дуже симпатичною і делікатною блондинкою Машею Араповою, яка працювала перекладачем і гідом для туристів-іноземців. Цього разу мама не мала жодних зауважень щодо чергового захоплення сина, і через якийсь час Маша стала дружиною Каспарова і невісткою Клари Шагенівни. Гармонійне сімейне життя тривало кілька років, молоді їздили разом майже на усі турніри і здавалося, що ідеальному подружжю нічого не загрожує. Маша народила доньку — це сталося у Гельсінках, де її батьки працювали у торговому представництві. Там стала тепер жити з малою дитиною і дружина Каспарова, який, перелітаючи з турніру на турнір, старався відвідувати по дорозі свою сім’ю в столиці Фінляндії. Доньку назвали Поліною, і чемпіон світу витрачав чимало грошей на оплату телефонних розмов, які він вів щоденно, розпитуючи про доньку.
Та Каспаров не був би собою, якби заспокоївся і став жити розміреним життям статечного сім’янина. Він якраз готувався до матчу з англійським гросмейстером Найджелом Шортом, коли в коло його зацікавлень потрапила чарівна француженка Вірджинія Мора, яка до того ж була непоганою шахісткою і навіть успішно виступала в турнірах. Шорт «зауважив» її раніше (а він був відомим «пожирачем» дамських сердець) і представив її своєму супернику. Молода шахістка припала до смаку й Каспарову, який вирішив обіграти Шорта не тільки за шахівницею... Очевидці стверджують, що йому це вдалося. Однак роман з чарівною француженкою, з якою Каспаров почав з’являтися у престижних місцях Парижа, виявився нетривким. Вірджинія покинула короля шахів, а Гаррі це болісно пережив, адже вперше жінка сама покинула його, чим вельми вразила його амбіцію. Тим часом котилося до фіналу й подружнє життя з Араповою. Кажуть, цьому посприяли й батьки Маші, які відкрили у Гельсінкі антикварний магазин, до якого Каспаров-зять мусив постійно «докладатися». Тож Гаррі Кімович розлюбив свою першу дружину, розлучився з нею. Процес розлучення, що тривав досить довго, приніс йому й великі збитки — він змушений був віддати екс-дружині помешкання у Нью-Йорку і великі відступні на виховання донечки.
У життя Каспарова на той час вже вступило нове кохання — цілком юна Юлія Вовк, якій тоді ледь минуло 18 років. Ось що він розповів про неї французькому журналу «Парі-матч»: «Я познайомився з нею у Ризі. Вона росіянка за походженням. Наші погляди на закритті турніру пам’яті екс-чемпіона світу Михайла Таля зустрілися абсолютно випадково. Але почуття, що спалахнуло, було взаємним. Я щасливий її бачити, чути, як наближаються до мене її кроки, ловити погляд. Це справжня «лав сторі». З нею я насолоджуюся життям. Мені було приємно подарувати Юлії перстень кольору води озера Байкал. Перстень такий голубий, як і очі кохання. Та найважливіше, що вона принесла мені найдорожчий у світі подарунок — сина.
Хлопчик народився у Москві 8 листопада 1996 року, і його назвали Вадимом. Уважний читач помітив, що імена своїм дітям Гаррі Каспаров дає без букви «р», пояснюючи це тим, що у його імені та прізвищі й так багато «ричання»...
А Юлія про свого старшого на 14 років чоловіка говорила так: «Він розумний, ніжний, відданий. Вміє привабити до себе. У ньому закладена величезна сила. За все це я й кохаю Гаррі».
Утім, коли чоловік має величезний досвід спілкування з красунями різного віку, його погляд неодмінно шукає нових вражень. Так в око Гаррі Каспарова потрапила нова молода жінка, тепер вже молодша на двадцять років Дарія Тарасова (на фото). Це трапилося у Санкт-Петербурзі, де Дарія навчалася у гуманітарному університеті. Дуже скоро студентка почала представлятися як нова дружина екс-чемпіона світу, хоча він ще перебував у черговому процесі розлучення. Наймолодша дружина народила ще одну дівчинку, яку назвали Аїдою.
13 квітня Гаррі Кімовичу Каспарову виповнилося 50 років. Він має чотирьох дітей від різних жінок і молоду привабливу дружину. Ніка (донька Нейолової) має 26 років і живе своїм життям. 20-річна Поліна (від Арапової) живе з мамою у Нью-Йорку. Сину Вадиму (від Вовк) вже 16 років — він московський школяр. А найменшій Аїді (від Тарасової) — тільки 6 років.
Цікаво було б знати, на якому «фронті» Гаррі Кімович Каспаров почував себе абсолютним переможцем: на шаховому, політичному чи дамському?