Стихійний торг тут доречний?
Після того, як торік «Муніципальна варта» ліквідувала відділ боротьби зі стихійною торгівлею, вона розквітла буйним цвітом
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/422185/bazarfoto.jpg)
Проблема вуличної торгівлі у Львові була завжди. Але зараз вона розквітла буйним цвітом. Кількість бабусь і дідусів з різноманітним крамом, які буквально окупували вулиці міста, зашкалює. Навіть у центрі міста, поблизу Галицького базару, їх море. А що вже казати про периферію!
Район Привокзального ринку — справжній рай для вуличної торгівлі. Особливо прикро, що вона псує перше враження від Львова, яке відкривається з вокзалу гостям нашого міста. Не рятує навіть осучаснена (ще не завершена) реконструкція площі Двірцевої, якою так пишається мерія. Буквально за 20 метрів від фронту робіт починається своєрідний «блошиний ринок»…
Журналістка «ВЗ» пройшлася цією «стометрівкою». Це суто речовий ринок товарів «секонд-хенд». Різного краму — до кольору до вибору. Одяг, взуття, посуд, дрібні предмети домашнього вжитку, радянські книги, значки. Усе старе, поношене, затрапезне. Товар лежить на шматах, постелених на землю. Про дезінфекцію тут і не чули. Продавці у віковій категорії 50+, більшість без масок. Про те, як іде торгівля, розповідають неохоче — кожен розуміє, що перебуває тут незаконно.
«Чи вас поліція ганяє?» — запитую у літньої продавчині. «Буває», — неохоче відповідає жінка, яка торгує вживаним одягом. За її словами, речі продає і свої власні, і ті, що просять продати знайомі. Ціни низькі. Блискуча хустка — 20 грн, дитяче демісезонне пальто — 50. Інша бабця продає радянські значки — із забороненою комуністичною символікою. Ціна — від 5 до 15 грн за значок. Каже, сьогодні тільки перший раз вийшла продавати, ні про що не знає, не чула…
У соцмережах розгорнулася дискусія про «блошиний ринок» біля Привокзального. Одні шкодують стареньких, які хочуть заробити хоч якусь копійку до пенсії. Інші — обурюються: куди дивиться міська влада, поліція?
Заступниця голови Франківської райадміністрації Львова Ольга Струмеляк розповіла журналісту «ВЗ» про стихійну торгівлю харчами біля Привокзального ринку. А речовий ринок — це вже Залізничний район… Але «механізми» торгівлі і харчами, і речами практично ідентичні. «Привокзальний ринок розташований біля Приміського вокзалу, і дуже багато селян, які приїжджають у Львів, реалізовують біля нього свою продукцію, — каже чиновниця. — Бо на ринку місця немає, а їхати на інші ринки, де є вільні місця, селяни не хочуть. Але проблема навіть не в цих селянах, а у львів’янах, які цю продукцію купують. Ми щодня проводимо рейди спільно із нацполіцією і „Муніципальною вартою“. Пояснюємо покупцям, що неприпустимо купувати продукцію з тротуару, особливо в умовах карантину. Це антисанітарія, що може викликати кишкові захворювання, інфекції. А мешканці, навпаки, з нами сваряться, мовляв, бідна-нещасна бабця приїхала з села, щоб собі пару „рублів“ заробити, а ми її ганяємо. Вони купують тут, мотивуючи, що це сільська продукція і тут дешевше. Наші рейди практично нічого не дають, бо ми проганяємо стихійних торговців з одного місця, а коли йдемо, вони повертаються».
Ольга Струмеляк пояснює, що боротьба зі стихійною торгівлею давала результат, коли у ЛКП «Муніципальна варта» був відділ боротьби зі стихійною торгівлею. Тоді щодня 12 осіб патрулювали на прилеглих до Привокзального ринку територіях. Але цей відділ ліквідували (за інформацією «ВЗ», 2019 року — через реорганізацію роботи «Муніципальної варти»). Зараз на час карантину, згідно з положенням райадміністрації, створена мобільна група, яка щодня ходить у рейди. Але селян, що приїжджають торгувати біля Привокзального, настільки багато, причому не тільки з Львівщини, а й з інших областей (Волинська, Рівненська, Закарпатська), що боротися з цим явищем нереально. Люди за час карантину зубожіли, і кожен хоче щось продати саме у Львові, бо тут усе куплять.
Із накладанням штрафів за стихійну торгівлю — теж проблема. Накладати штрафи має право поліція. ЛКП «Муніципальна варта» складає протоколи і скеровує їх до суду. Також «Муніципальна варта» має право вилучати товар. Вони мають склади, де вилучений товар складують. Протоколи складають за двома статтями — «порушення карантину» і «порушення правил благоустрою». Суд вирішує, чи повернути цей товар продавцю. Також суд може накласти штраф — за стихійну торгівлю 51 грн, за порушення умов карантину максимально 850 грн. Але проблема в тому, що селяни прописані в інших областях, і ці протоколи скеровують за місцем прописки. Суди їх практично не розглядають. Крім того, згідно із Законом України «Про національну поліцію», ліквідація і недопущення торгівлі у невстановлених місцях належить до компетенції органів внутрішніх справ, тобто нацполіції.