Перекази на суму понад 5 тисяч гривень – тільки після ідентифікації
Із 28 квітня змінюються правила грошових переказів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/411119/images.jpg)
Наступного тижня набуває чинності Закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». Здавалося б, яким чином це може стосуватись пересічних українців, які гроші не відмивають, зброєю не торгують, терактів не планують? Цей закон змінює правила грошових переказів. Якщо досі українці могли переказувати одне одному до 15 тисяч гривень без ідентифікації, то тепер сума зменшується до 5 тисяч гривень. Доведеться «засвітитись» і власникам електронних гаманців.
Що ближче до набуття чинності нового закону про фінмоніторинг, то більшими чутками він обростає. Наприклад, з’явилась інформація, що після 28 квітня платіжні системи в Україні взагалі не зможуть працювати. У країні карантин, а люди не зможуть дистанційно заплатити навіть за комуналку… Однак в НБУ ці чутки спростували. Відповідно до роз’яснень Нацбанку, вимоги закону не поширюються на:
— сплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів (незалежно від суми);
— сплату кредиту у сумі до 30 тис. грн;
— перекази для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
— всі готівкові перекази в межах України у сумі до 5 тис. грн;
— зняття коштів з власного рахунку.
Так, тепер, аби перекинути комусь на картку суму понад 5 тисяч гривень, не достатньо буде просто засунути у термінал відповідну кількість готівки. Це можна буде зробити або в касі банку, показавши документи, що засвідчують особу, або дистанційно з власної картки. Фактично, це може стати ударом для тих, хто перепродує товари через соцмережі чи маркетплейси, але не зареєстрований як ФОП.
«Закон вб’є ринок „сірих“ електронних грошей. Так, він зобов’язує розкрити власників електронних гаманців. Неприпустимо, щоб електронні гроші використовувались для тіньових операцій, — каже перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова. — Ми пропонуємо спрощену модель ідентифікації для власників гаманців: потрібно віддалено надіслати копії документів та фотофіксацію клієнта з його особистими документами».
Наразі банкам дали три місяці перехідного періоду для налагодження систем ідентифікацій та верифікації клієнтів. Зокрема, для дистанційної ідентифікації можна буде використовувати BankID, кваліфікований електронний підпис, відеотрансляцію, дистанційне зчитування даних через NFC, платіж на окремий рахунок банку з особистого рахунку клієнта. Розглядають також можливість проводити ідентифікацію, через зчитування інформації з біометричного закордонного паспорта чи внутрішнього паспорта у формі ID-картки. Для цього користувач має мати спеціальний додаток на смартфоні. При цьому система ідентифікації залежатиме і від суми операцій. Якщо загальна сума видаткових операцій клієнта не перевищує 40 тисяч гривень на місяць та 400 тисяч на рік, можна буде застосовувати спрощений режим ідентифікації.
Банки тепер прискіпливіше ставитимуться до підозрілих фінансових операцій, оскільки штрафи за неналежне виконання фінмоніторингу суттєво зросли. Зокрема, для банку максимальний штраф за порушення фінмоніторингу може сягати 5 мільйонів євро. Крім того, тепер функції фінмоніторингу покладатимуть і на платіжні системи.