Бізнес на карантині: виживуть не всі
Підприємців звільнили від сплати ЄСВ, але власники приміщень вимагають повну орендну плату за зачинені магазини
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/408509/kryza.jpg)
Жорсткий карантин вдарив по усіх сферах бізнесу. Виграли хіба що аптеки, продуктові магазини, а особливо — служби доставки. Верховна Рада прийняла закон про підтримку бізнесу на час карантину, однак чимало підприємців не зможуть пережити цю епідемію. Отож те, що деякі крамниці (наприклад, з побутовою хімією) продовжують працювати, хоча мали б бути зачиненими на карантин, це радше спроба вижити, а не отримати надприбутки.
Відповідно до прийнятого Верховною Радою закону, з 1 березня по 30 квітня звільнено від сплати ЄСВ всіх ФОПів та тих, хто провадить незалежну професійну діяльність. Тимчасово скасовуються штрафи та пеня за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ, а також несвоєчасне подання звітності щодо ЄСВ. На цей час також скасовується податок на комерційну нерухомість та землю. А запровадження обов’язкових РРО для усіх спрощенців також відтермінували на три місяці.
Крім того, з 1 березня по 31 травня бізнес звільняється від основних штрафів та пені за порушення податкового законодавства. Але ці «поблажки» не стосуватимуться порушень зі сплати ПДВ, акцизів та ренти. До кінця травня також діятиме мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок. А річні декларації про доходи, які зазвичай треба подати до 1 травня, можна буде подавати до 1 липня.
При цьому якихось особливих поблажок для туристичної галузі у законі не передбачено, хоча ця сфера постраждала чи не найбільше. Асоціація готельних об’єднань та готелів міст України зверталася з листом до прем’єра Дениса Шмигаля, у якому просила відкласти податкові платежі для підприємств туристичної сфери, передбачити пільгові кредити для тих підприємств, які постраждали від коронавірусу, а кошти від туристичного збору залишати у готелях. Раніше міський голова Львова заявляв про те, що пропонує залишати туристичний збір (він йде у місцевий бюджет) готелям. Однак на загальнодержавному рівні це не прийняли, тож органи місцевого самоврядування самі вирішуватимуть, йти на таку «благодійність» чи ні.
«На щастя, на сьогодні я не маю стосунку до туристичного бізнесу. Але у глобальних масштабах цей бізнес потерпів найбільше. І, мабуть, їм потрібна підтримка, — каже голова Комітету підприємців Львівщини Роман Зафійовський. — Прийнятий законопроєкт — без сумніву, крок влади назустріч бізнесу. Особливо у частині, яка стосується тимчасового скасування чи відтермінування ЄСВ. Це дасть можливість у цей мегаскрутний час платити зарплату працівникам. Але найближче до нас — місцеві органи влади. І тут трохи прикро, що Львівська міська рада не використали повноту своєї влади. Вони публічно заявили, що усі торгові центри мають бути закриті, прийняли рішення про те, що не буде нараховуватись орендна плата за приміщення, що є у комунальній власності, і закликали це зробити торгові центри, які закриті. Але торгові центри стоять на землі, а земля є у власності міста, і орендна плата за цю землю сплачується. Відповідно, треба платити орендну плату за землю, а звідки ТРЦ візьме кошти на оренду землі, якщо не стягувати за оренду приміщень? Тому міська рада трохи злукавила, адже законодавець сьогодні прийняв рішення тимчасово скасувати плату за землю. А вже у компетенції і місцевих органів скасування плати чи надання у безплатне користування на місяць чи два комерційної землі».
Як виявилось, саме орендна плата за приміщення, а не податки є найважчим тягарем для підприємців. І чимало власників приміщень, навіть якщо їм не доводиться платити за оренду землі, не хочуть йти на поступки. Відмовляються не те що зробити суттєву знижку на час карантину, а навіть зафіксувати ціну у гривнях, а не в доларах. Як вдало підмітив львівський ресторатор Вардкес Арзуманян, у цей час добре помітна різниця між баригою та бізнесменом.
«Сьогодні мені сказали, що у King Cross оренда залишилась такою ж, як і була. На „Південному“ за оренду закритих магазинів знизили оренду на 10−20%. Єдиний податок платити треба. Тому цей закон — красива обгортка, аби показати, що щось робиться, — каже представник Всеукраїнського руху #SaveФОП Владислав Орлов. — Карантин є для усіх, тому власники торгових центрів, ринків мали б піти назустріч орендарям. Тим більше, що податок на землю тимчасово скасували. „Нова пошта“ виділила на боротьбу з коронавірусом 25 млн грн. Невже власники ринків такі бідні, що не можуть відмовитись від оренди за зачинені магазини? Тому дрібний бізнес, мікропідприємці зараз у найважчих умовах. Якщо карантин триватиме більше двох-трьох тижнів, переживуть не усі. Є ризик, що карантин закінчиться суспільним невдоволенням — люди будуть без грошей, голодні та злі».
Вартість оренди, охорони та комунальні послуги — це може бути непідйомним вантажем не лише для дрібного, а й середнього бізнесу. Адже люди, які три тижні сиділи вдома, і дуже часто без зарплати, навряд чи після закінчення карантину побіжать у магазини по новий одяг, взуття чи косметику.
«У центрі міста магазини платять чимало — 20−40 доларів за квадратний метр, залежно від місця розташування. Як правило, усі ці приміщення — приватні. Скажімо, є приміщення на проспекті Шевченка. Там раніше були ігрові автомати, а буквально місяць тому відкрився магазин взуття. Орендна плата там — 12 тисяч доларів на місяць. І вони зараз зачинені. Уявіть, як їм буде важко пережити цей час, — каже керівник агенції нерухомості Євген Міщанчук. — Мені особисто клієнти телефонували ще тиждень тому. Питали, що робити, бо орендар просить на три місяці знизити орендну плату на 50%. А орендар — фірма, яка продає авіаквитки. Ми їм порадили йти назустріч орендарю, бо клієнт хороший, але є загальна проблема — літаки не літають. Треба вміти домовлятись. Бо є випадки, коли власниця приміщення зараз на карантині з дитиною, і орендна плата — її єдиний дохід. Вона не може від неї відмовитись. Але є власники, які справді можуть знизити вартість оренди, і це не поставить їх на межу виживання. Так само є магазини, які не збанкрутують навіть якщо заплатять оренду, не працюючи. Треба спілкуватися і домовлятись».