Світовій економіці загрожує «вірусна» криза?
В Україні «коронаудар» першими відчули дрібні підприємці, які перепродують товари з Китаю
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/407096/koro.jpg)
Фанатам «айфонів» варто берегти свої ґаджети, адже нові можуть виявитись у дефіциті. Компанія Apple попередила про перебої з поставками iPhone та інших продуктів, оскільки їхні заводи у Китаї призупинили виробництво — через карантин. Через коронавірус зупиняють також заводи, які випускають комплектуючі для автомобілів, електроніки тощо. На карантин довелось закрити навіть завод у Німеччині, — бо там побувала на стажуванні китаянка, у якої згодом діагностували злощасний вірус.
Іще минулого тижня у МВФ заявляли, що через коронавірус світова економіка може втратити 0,1% зростання. Однак після того, як спалах захворюваності зафіксували у єврозоні, стало зрозуміло, що збитки можуть бути серйознішими. Експерти Capital Economics підрахували, що у першому кварталі цього року поширення коронавірусу коштуватиме глобальній економіці 280 мільярдів доларів. Однак лише за 24 лютого через зниження індексів на фондових ринках статки п’яти сотень найбагатших людей світу скоротились на 139 мільярдів, повідомляє Bloomberg. Так, власник американської корпорації Amazon Джефф Безос втратив 4,8 мільярда. Приблизно на скільки ж скоротились і статки француза Бернара Арно (Louis Vuitton/Moet/Hennessy).
Міністр економрозвитку Тимофій Милованов заявив, що негативного впливу на українську економіку поширення коронавірусу не має. Експорт з України відбувається практично без проблем, хоча імпорт дещо загальмувався. І це дає шанс українським виробникам зайняти вільну нішу, вважає міністр. Щодо продуктів харчування з Китаю, які могли би бути потенційно небезпечними, то їх Україна практично не імпортувала.
Утім, насправді картина не така оптимістична, як малює Милованов. Адже основна стаття імпорту з Китаю до України — електроніка та устаткування. Важко уявити, що у нас за кілька місяців налагодять виробництво смартфонів чи планшетів. На третьому місці — імпорт взуття. Здавалося б, українські шевці можуть заповнити прогалину. Але вони залежать від китайської фурнітури…
Наталія Сойка підприємицею себе не вважає, але основний заробіток їй приносить виготовлення авторських прикрас. «Китайського бісеру не використовую, — він нерівний, з ним важко працювати. Але кріплення, фетр часто замовляю з Китаю. Зараз у мене „зависли“ кілька замовлень. Минулого тижня один продавець з AliExpress повернув кошти, бо не зміг відправити товар. Ще два наче відправили, але посилка уже понад місяць у Гуаньчжоу. По крамницях для рукоділля помітно, що асортимент збіднів, бо терміни доставки з Китаю дуже виросли. Але проблема не тільки в замовленнях з AliExpress. Подруга працює на фірмі, яка займається оздобленням інтер’єрів. У них проблема з холофайбером, яким набивають декоративні подушки. А скільки людей заробляють тим, що просто перепродують через Інтернет товари з китайських сайтів?».
Натомість у Львові більше переймаються поширенням коронавірусу в Італії. Адже тут на кожному кроці магазини з італійськими товарами. Більшість з них імпортують в Україну не офіційно, а привозять бусами, що возять заробітчан. Однак якщо такі перевезення обмежать через карантин, то італійська кава та оливкова олія будуть у дефіциті.
Паніка через поширення коронавірусу вдарить і по туризму та ринку перевезень. Уже зараз пасажири відмовляються від придбаних авіаквитків не лише в Італію, а й у інші міста Європи. Те саме стосується і автобусних турів.
Коментар для «ВЗ»
Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна
Основна проблема для економіки у тому, що налякані вірусом люди починають обмежувати споживання. Не купують те, що могли би купити у стабільні часи, не їдуть туди, куди планували. Намагаються зайвий раз не заходити у торговий центр. Тому усі компанії зараз переоцінюють свої потенційні втрати у доходах, адже порушуються економічні ланцюжки. Наприклад, у Китаї закрили якусь територію на карантин, а там розташований певний завод, тож у іншого заводу виникають проблеми з комплектуючими.
Звичайно, якогось серйозного впливу на економіку України поки що немає. Навіть за деякими пунктами ми опинились у виграшній ситуації. Наприклад, Китай та Україна є конкурентами на ринку металу. Тож зараз Україна отримала певну фору на цьому ринку — ціни на метал пішли вгору. Хоча минулого року через торгову війну Китаю та США ціни на метал падали. З іншого боку, Україна не є якоюсь оазою стабільності, яку не зачепить ця криза. Китай є одним з основних наших торгових партнерів, тож якщо у них виникають проблеми з економікою, це не може нас не зачепити. Зараз надходять певні статистичні дані, але вони не відображають останніх подій. Тому загалом прогноз — стримано песимістичний. Проблема у тому, що ми не розуміємо, з чим маємо справу. Можливо, поширення коронавірусу зупиниться найближчим часом, а може, ні. Ніхто не може спрогнозувати.