Передплата 2024 «Добрий господар»

Плата за доставку газу: подробиці

В Україні нараховується трохи більше 13 млн споживачів природного газу. 60% з них використовують газ для опалення осель. Це 6,1 млн домогосподарств і 1,9 млн квартир по всій Україні. Цієї зими сплатять за доставку газу на 30 - 35% менше, ніж минулого року.

Це відбудеться за рахунок того, що тепер доставка газу сплачується впродовж усього року. Для інших же домогосподарств щомісячна плата за доставку складатиме 15 — 25 грн.

Окремі платіжки: одна — за газ, інша — за його доставку

24 грудня 2019 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг змінила порядок оплати послуг з доставки газу. Тому від 1 січня 2020 року послуги доставки виключені з загальної платіжки за газ.

Тепер продаж газу і його транспортування здійснюють різні компанії. Тому квитанції за газ та його доставку сплачуються окремо. Гроші за газ отримує постачальник газу ТОВ «Львівгаз збут», а за доставку — газорозподільна компанія АТ «Львівгаз». Це дві різні компанії! Дві компанії — дві платіжки!

Плата за доставку газу — чому її сплачують всі споживачі?

Хто проклав газові труби до вашого будинку? Для одних це зробила держава. Для інших — будівельна або газова компанія. Або ви самі проклали трубу до власного будинку.

Єдине, для чого всі ми будували ці труби — для руху газу до наших осель. Надійний та безпечний рух газу — це робота газовиків. Вони «рухають» газ — створюючи, підтримуючі та контролюючи тиск. Вони виявляють витоки газу, ремонтують всі труби та ліквідують/попереджають аварії. Є газовики - є газ в вашій трубі.

Всі споживачі завжди платили за доставку газу

До січня 2020 року вартість доставки газу була включена в ціну газу і сплачувалась в тому ж рахунку, що і газ. Втім, продовжуючи реформування ринку, Регулятор виділив платіж за доставку газу в окрему квитанцію.

Тепер вона сплачується окремим рахунком. Це плата за доставку поточних обсягів споживання. Доставка газу сплачується в поточному місяці: в січні — за січень, в лютому — за лютий.

​​​​​​​Чому я не можу сплачувати за лічильником?

Споживачі сплачують за доставку власних обсягів споживання. Вони визначаються з попередніх обсягів споживання. Об’єм спожитого газу береться за основу для прогнозування і замовлення потужності в поточному періоді.

Для чого це зроблено? Тариф на доставку формується за принципом замовленої потужності. В Україні нараховується більше 13 млн споживачів природного газу. На жаль, всі вони не можуть спрогнозувати своє споживання на цілий рік. Тому за основу взяте ваше ж споживання у попередньому газовому році.

Навіщо прогнозувати споживання?​​​​​​​​​​​​​​

Всі споживачі повинні мати можливість користуватись газом 24 години на добу 365 днів на тиждень. Для цього їм достатньо просто увімкнути газовий прилад на кухні.

Саме тому газовики повинні прогнозувати споживання газу. Для цього і потрібна замовлена потужність. Працівники газорозподільних компаній розуміють наперед, скільки газу потрібно споживачам наступного дня. Виходячи з цього вони регулюють тиск в мережах, щоб ваше газове обладнання працювало щодня.

Чому послуги доставки газу сплачуються рівними частинами впродовж року?​​​​​​​

Газова інфраструктура має завжди знаходитись в робочому стані і підтримувати тиск газу. Він має бути достатнім для того, щоб всі споживачі могли споживати газ в будь-який час.

Підтримання тиску в системі пов’язане з постійними витратами: технологічний газ, ремонти, заміна газового обладнання. Розуміння цих параметрів дозволяє операторам газорозподільних мереж підтримувати мережу в робочому стані та планувати витрати, інвестиції, проведення заходів з підвищення безпеки газопостачання.

Ці витрати є постійними. Вони не залежать від обсягів споживання. Отримуючи плату 12-ма однаковими платежами впродовж року газорозподільні компанії можуть планувати роботу персоналу, заміну обладнання, реконструювати мережі, виходячи з потреб споживачів.

Що робити, якщо ви не плануєте користуватись газом?​​​​​​​

Якщо газове обладнання не використовується взагалі і ви не плануєте цього в майбутньому, то вам варто розглянути можливість від’єднання від газових мереж та розірвати типовий договір на розподіл газу. Для цього необхідно звернутись до газорозподільної компанії АТ «Львівгаз». Розірвати договір або подати заявку на розподіл можна в центрах обслуговування клієнтів.

Споживачі з автономним опаленням сплачуватимуть взимку вдвічі менше​​​​​​​

Вартість доставки не прив’язана до поточного споживання газу. Оплата розділена на 12 платежів впродовж року. Тому взимку споживачі сплачують лише частину вартості доставки, решта платежу відтермінована на літній період.

Таким чином оплата послуг доставки рівномірно розподілена на весь рік. Тому в січні споживачі сплачуватимуть за доставку газу майже вдвічі менше, ніж в грудні 2019 року.

До прикладу, домогосподарство у Львівській області, котре споживає 1469 куб. м газу на рік, за три місяці 2020 року сплатить 396,6 гривень, замість, 672,3 гривень.

Плата за доставку газу для споживачів, які використовують лише плиту, є незначною​​​​​​​

Споживачі, які використовують газ для приготування їжі, і використовують до 200 кубометрів газу на рік, сплачуватимуть не більше 20 грн на місяць.

Це дешевше, ніж плата за фіксовану лінію телефону, плата за кабельне телебачення, мобільний зв’язок.

Як і коли необхідно платити?​​​​​​​

Оплата доставки має здійснюватися в поточному місяці до 20 числа. Тобто, в січні — за січень, в лютому — за лютий. Вона здійснюється на підставі рахунку, який надсилається газорозподільною компанією АТ «Львівгаз» .

Зважаючи на те, що зміни в порядок оплати було внесено лише 24 грудня 2019 року, а споживачі отримали рахунки тільки в другій половині січня. Враховуючи, це споживачі мають можливість сплатити доставку газу в січні та лютому до 20 лютого включно.