В уряді хочуть позбутись «газових бойовиків епохи Порошенка»
Напередодні чергового раунду газових переговорів, який може відбутись 5 грудня, та зустрічі Зеленського з Путіним у Парижі, запланованої на 9 грудня, міністр енергетики Олексій Оржель зробив сенсаційну заяву про заміну керівництва “Нафтогазу”.
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402046/picture2naftogaz-ukrainy-353360p0.jpg)
Мовляв, прийнято «політичне рішення про зміну керівництва усіх стратегічних державних підприємств». Згодом міністр економрозвитку Тимофій Милованов спростував цю інформацію, мовляв, поки ніхто не звільнятиме керівництво НАК, Оржеля не так зрозуміли. Та навряд чи такі заяви виникають на рівному місці.
«У Києві прийнято рішення про зміну керівництва „Нафтогазу“. Цей крок давно назрів. Нинішні менеджери компанії — „газові бойовики“ епохи Порошенка, вони здатні лише воювати, але не домовлятися. Нині час Зеленського. І прем’єра замінили, і Клімкіна. Настав час замін і в Нафтогазі», — написав у Twitter голова комісії Ради Російської Федерації з інформаційної політики Олексій Пушков. Тобто російській стороні дали зрозуміти, що за потреби неугодне керівництво «Нафтогазу», яке насмілилось диктувати «Газпрому» свої умови, можуть замінити на лояльніше. З іншого боку, це може бути сигналом для Коболєва і Вітренка. Мовляв, якщо будете далі бавитись у незалежних менеджерів, вас можуть звільнити. І байдуже, що саме завдяки чинному менеджменту «Нафтогазу» компанія уже виграла чимало міжнародних судів проти «Газпрому». Так, за рішеннями Стокгольмського арбітражу, які уже не підлягають оскарженню, «Газпром» має компенсувати Україні майже три мільярди доларів. Загалом НАК подав позовів проти російського монополіста майже на одинадцять мільярдів.
«Мені цікаво, яке відношення має „Нафтогаз“ до діяльності Мінекоенерго? Де в положенні про Мінекоенерго зазначено, що він звільняє нових керівників НАК „Нафтогаз України“, як, до речі, і всіх інших компаній. Наприклад, „Укренерго“. Звільняти і рекомендувати кандидатури керівників „Нафтогазу“ має лише наглядова рада. Чому високопосадовці роблять такі заяви і забувають, що вони є керівниками центральних органів виконавчої влади, а не експертами, запрошеними на ток-шоу. Це зовсім інший статус і зовсім інша відповідальність за сказане», — каже експерт з енергетики Геннадій Рябцев.
Такої ж думки і економіст Сергій Фурса. «Дивно, що уряд забуває про реформу корпоративного управління, яка була якраз покликана прибрати політичний вплив від державних компаній, а значить, не уряду вирішувати, звільняти когось чи ні, а незалежній наглядовій раді. Незалежна наглядова рада з’явилася там не просто так, а в межах програми МВФ. Це важливо, тому що всі, хто бажає відіграти програму МВФ назад, стикаються з нерозумінням з боку Фонду та економіки України. І сенс реформи корпоративного управління був якраз у тому, щоб відокремити політиків від управління. Сенс реформи корпоративного управління — в тому, щоб не було політичних рішень. А сьогодні ми чуємо, що уряд раптом прийняв саме політичне рішення звільнити менеджмент низки держкомпаній, зокрема „Нафтогазу“. Мабуть, занадто багато податків компанія платить. Або занадто багато проблем створила „Газпрому“. І виграла надто багато судів. Так ось, політичні рішення уряду прямо суперечать програмі МВФ і реформі корпоративного управління. І навряд чи відповідають національним інтересам України. Особливо в той момент, коли такі рішення послаблюють позицію найсильнішого українського гравця у переговорах з Росією, — написав Сергій Фурса у своєму блозі. — Незалежна наглядова рада потрібна, щоб не було цих політичних рішень. Щоб, наприклад, українські політики не досягали таємних домовленостей з „Газпромом“, де однією з умов було б звільнення ненависного „Газпрому“ менеджменту».