Спочатку знижка на російський газ, а потім – у Митний союз
Чи варто українцям боятися дефіциту газу, якщо новий транзитний контракт із «Газпромом» не підпишуть? І чому нам не варто купувати газ у Росії?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/401596/gaz.jpg)
Україна може цієї зими отримати «історично низьку» ціну на газ, — якщо все-таки укладе транзитний контракт із російським «Газпромом». Про це заявив міністр енергетики й захисту навколишнього середовища Олексій Оржель. За його словами, уряд вживає усіх необхідних заходів, щоб новий контракт на транзит був підписаний, адже це забезпечить щорічні надходження до державного бюджету в розмірі трьох мільярдів доларів. Про необхідність транзитного газового договору заявив і президент Володимир Зеленський — після телефонної розмови з Путіним. Але експерти у таких висловлюваннях побачили відлуння російської пропаганди. Адже у новому контракті зацікавлені обидві компанії, «Нафтогаз України» і «Газпром». А із таких заяв Зеленського виходить, Україна має укласти новий контракт з «Газпромом» будь-якою ціною. І тоді зійде на нас благодать у вигляді дешевого газу…
Нагадаємо, 31 грудня закінчується контракт на транзит російського газу територією України. Якщо не буде нової угоди, то транзит може зупинитись. Відтак Україна, яка прямо не купує російський газ, а закуповує реверсний з Європи, теоретично може залишитися не лише без грошей від транзиту, а й без імпортного газу. Однак у «Нафтогазі» передбачили таку можливість, і цього року закачали у сховища рекордну кількість газу. До кінця зими його мало б вистачити.
Повні підземні сховища газу — це аргумент, який поки що дозволяє «Нафтогазу» «тримати удар». Зокрема «Газпром» запропонував «Нафтогазу» продовжити чинний транзитний контракт чи укласти новий, терміном на рік, — якщо українська сторона відмовиться від усіх претензій у міжнародному арбітражі та припинить усі суди. У НАКу відповіли: така умова «Газпрому» демонструє, що російська сторона не готова до серйозних переговорів щодо контракту. Від своїх претензій «Нафтогаз» не відмовиться, але готовий піти на поступки, — замість коштів, які «Газпром» має відшкодувати за рішенням Стокгольмського арбітражу, у НАКу готові взяти газ.
Очевидно, зрозумівши, що прямо «Газпром» не зможе дотиснути «Нафтогаз», російська сторона почала тиснути на українську владу — як прямо, так і через європейських лідерів.
«Потенціал опірності у нас є. Газу в сховищах достатньо, аби пройти зиму без його імпорту, — каже президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар. — У «Газпрому» не готові обхідні газопроводи, тому він намагається політичним тиском вичавити з України згоду на пролонгацію наявного контракту, що неприйнятно для «Нафтогазу». Короткостроковий контракт на рік, який пропонує «Газпром», також для нас нічого не вирішує. Як на мене, «Нафтогаз» не піде на російські умови. Але продажна капітулянтська українська влада може піти. На щастя, ні президент, ні міністр енергетики не будуть підписувати контракт. Вони можуть говорити що завгодно, але підписувати контракт буде керівник компанії-оператора, а він не підпорядкований президенту чи прем’єру.
— Та чи зможе керівник «Нафтогазу» Андрій Коболєв залишитися незалежним у прийнятті рішень?
— Якщо у нього міцні яйця, то зможе. А якщо в нього буде бажання лягти під владу, то матимемо газову капітуляцію.
— Якщо вже підписувати новий транзитний контракт з «Газпромом», то яким він мав би бути, аби це було вигідно для України?
— Ця пропозиція вже була озвучена «Нафтогазом». Це має бути контракт на 10 років, який передбачає, що мінімальний обсяг транзиту газу — 60 мільярдів кубометрів на рік. Якщо «Газпром» збільшить обсяг транзиту до 90 мільярдів, то отримає знижку в транзитному тарифі. Контракт має бути підписано на засадах європейського енергетичного законодавства, яке уже є частиною нашого законодавства. Ну і «Газпром» має заплатити «Нафтогазу» відповідно до рішень Стокгольмського арбітражу. На сьогодні це уже близько трьох мільярдів доларів. І жодної мови про відмову від позовів і стягнень не може бути! І це теж не прерогатива президента чи прем’єра — давати вказівки «Нафтогазу» — знімати претензії до «Газпрому» чи ні. Не вони їх писали.
— У телефонній розмові Зеленський з Путіним начебто обговорювали не лише продовження транзиту газу, а й відновлення прямих поставок газу з Росії. Принаймні про це заявили у Кремлі…
— Ніякої прямої купівлі газу не може бути доти, доки Росія продовжує агресію проти України! Забереться з окупованих територій, тоді можна буде говорити про відновлення прямих газових відносин. Зараз уже наче пропонують, що частина знижки в ціні на газ, яку дасть Росія за прямими контрактами, піде на виплату субсидій. Це спроба ввести людей в оману! Це наживка, яку ця, позбавлена здорового глузду українська влада, намагається заковтнути. Це абсурд. Заяви Зеленського, які з’явились після розмови з Путіним, — розраховані на жлобів і дурнів. У «нормандському форматі» Росія намагатиметься вирішити газові питання із Зеленським. На його місці я би від такої розмови відмовився. Україна вже інша. Президент не призначає керівника «Нафтогазу», як було за часів Кучми. Це державна, але незалежна компанія. Саме завдяки тому, що вона була виведена з політичної вертикалі, «Нафтогаз» домігся успіху у Стокгольмському арбітражі. Ніхто їм не казав: «Ви там нічого сильно не вимагайте, бо Путін нападе». Він і так напав.
Нинішня ситуація — випробування для «Нафтогазу» і в цілому для України. Чому росіяни зараз атакують у газовому секторі? Бо там у нас зараз сформовані найміцніші позиції спротиву російській агресії. Там «Нафтогаз» наступає, «Газпром» обороняється. НАК домігся арешту акцій двох газпромівських компаній за кордоном, виграв арбітраж, подав ще кілька позовів. Раніше про таке навіть не мріяли. «Нафтогаз» постійно програвав і був увесь у боргах. Зараз його знову хочуть завести у борги. Росіяни не ті, хто щедро роздає знижки. Там завжди є інший бік медалі. Потім скажуть, хочете далі отримувати газ зі знижкою — давайте у Митний союз, в Євразес, і будете мати газ за такою ціною, як Білорусь. Усе повернеться у часи Віктора Федоровича…