Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Такої міцної гривні, як зараз, більше не буде?

Восени долар може подорожчати на дві-три гривні.

Курс гривні, який останнім часом дивує стабільністю, скоро знову може похитнутись. Однак стрімкого обвалу боятись не варто. Якщо за попереднім прогнозом на кінець року очікували курс в межах 29,5−30,5 грн за долар, то зараз — 27−28 грн, каже керівник відділу аналітики Forex club Андрій Шевчишин.

Зміцнення гривні, яке маємо останнім часом, пов’язане насамперед з тим, що іноземні інвестори активно скуповують облігацій внутрішньої державної позики. За даними НБУ, іноземці викупили облігацій на 87,7 млрд гривень. Для цього вони змушені спочатку обміняти валюту на гривні. Відтак маємо непоганий притік валюти. Однак це борги, які з часом доведеться повертати. Як правило, термін погашення ОВДП — півроку, рік та понад два роки.

«Залишатись на високому рівні гривня довго не може. По-перше, є межа залучення боргу. По-друге, бюджет та експортери страждають від дуже міцної гривні. По-третє, дестабілізація на світових сировинних та фінансових ринках можуть знизити притік валюти в Україну. Ймовірно, зараз гривня проходить пік свого зміцнення, а далі буде послаблення», — каже Андрій Шевчишин. Експерт переконаний, що Україні таки вдасться відновити співпрацю з МВФ та отримати перший транш ще до кінця цього року. В НБУ розраховують на новий кредит від МВФ у межах 5−10 млрд доларів. Утім, деталі отримання позики розглядатимуть уже після формування нового уряду.

Економіст Андрій Новак також переконаний, що восени курс гривні може впасти, адже гривня зміцнилась не завдяки стабілізації економіки. «Маємо негативне торговельне сальдо майже у 4,5 млрд доларів, однак прямі валютні надходження таки дозволити нам отримати плюсовий баланс. Тут маємо подякувати заробітчанам, які приводять валюту в країну. До того ж сезон відпусток сприяв тому, що люди обмінювали заощаджені долари на гривні, адже багато хто відпочивав в Україні. Навіть розрахунок за закордонні тури оператори беруть у гривні. Крім того, облігації внутрішньої державної позики зацікавили іноземних інвесторів», — каже Андрій Новак.

Утім, те, що іноземці активно скуповують українські ОВДП не означає, що вони вірять у стабільність нашої економіки. Капітал не має віри, він має інтерес. А державні облігації під 17% річних — це дуже дорогі гроші. Для них це вигідна інвестиція, а ми маємо ті кошти повернути з відсотками. Звичайно, що повертатимуть їх з бюджету. Тож стабільність, яку маємо нині, восени може змінитись. Адже почнеться період виплати зовнішніх боргових зобов’язань.

Крім того, з новий уряд може змінити валютну політику. Як на мене, зараз маємо усі передумови до того, аби забезпечити курсову стабільність на нинішньому рівні. Маємо достатні золотовалютні-резерви — 22 мільярди доларів (для порівняння на кінець 2014 року було всього 7,5 млрд). Як на мене стабільний валютний курс це основа стабільної економіки. Та питання у тому, чи захоче новий уряд утримувати курсову стабільність хоча б у межах певного валютного коридору".

1,5 млрд доларів


Стільки валюти придбали українці у липні. Продали за минулий місяць 1,407 мрлд. Таким чином у населення осіло 93,7 млн доларів, повідомляє НБУ.