Передплата 2024 ВЗ

Гасімо світло! 

Українцям треба бути готовими до відключення електрики. Енергокризу спровокувала залізнична блокада під керівництвом нардепів.

Від п’ятниці, 17 лютого, в Україні вводять надзвичайні заходи на ринку електричної енергії. Їх ухвалив уряд (і підтримала Рада національної безпеки і оборони України) у зв’язку з нестачею на теплових електростанціях необхідних запасів антрацитного вугілля для виробництва струму. Йдеться про перехід на максимально ощадливий, кризовий режим роботи вітчизняних енергопотужностей. Наслідком цього може стати “віялове” відімкнення світла у наших помешканнях (дискомфорт від цього українці особливо відчули у період правління Ющенка-Тимошенко). Очікуються також перебої у роботі деяких промислових потужностей, не виняток - що й електротранспорту. У зоні найбільшого ризику перебувають сім областей: Київська, Дніпропетровська, Харківська, Чернігівська, Запорізька, Сумська, Черкаська.

Гострий дефіцит антрацитного, або, як ще його називають, енергетичного вугілля, яке в основному добувають на шахтах, що знаходяться на окупованих територіях Донбасу (але які платять податки в український бюджет), стався через блокаду трьох залізничних магістралей у Луганській і Донецькій областях. По них ми отримували паливо для вітчизняних ТЕЦ. Від 26 січня таких поставок не відбувається — бо прямо на рейках встановлено блокпости пікетників на чолі з нардепами Парасюком, Семенченком, а на деяких ділянках залізничне полотно розібрано. Через ці штучні “тромби” Україна уже недоотримала майже тисячу вагонів антрациту, завдані збитки вимірюються більш як сотнею мільйонів гривень. А найгірше — ризикуємо дозимувати у темряві і при холодних батареях…

У Кабміні запевнили, що ймовірне відключення світла не зачепить об’єктів, пов’язаних з екологією, медициною, освітою.

Блокадники кажуть, що їхні дії є відповіддю на відмову сепаратистів звільнити з полону українських заручників, а також — намаганням завадити потокам контрабанди, які начебто за пособництва влади йдуть у напрямку Донецька, Луганська. А ще ці “ветерани АТО” вважають аморальною торгівлю з окупантами. Спроби знайти компроміс з блокадниками, переконати їх відмовитися від радикальних кроків, які загрожують національній безпеці, грають на руку тій же Росії, не увінчалися успіхом. Не вплинуло на них і звернення Євросоюзу, де заявили, що вугільна блокада шкодить українцям по обидва боки лінії розме­жування. Діяти силовими методами проти блокадників у Києві не хочуть, бо це може спричинити ще більше насильство. Отож змушені були перейти до надзвичайного режиму. Наразі він діятиме протягом місяця. Якщо ситуацію “не розрулять”, “час Х” продовжать...

Уряд доручив фахівцям визначити допустимий рівень зниження енергогенеруючих потужностей, підготувати їх до роботи в екстремальних умовах. А ще дано команду на місця зменшити енергоспоживання, розробити графіки аварійного відключення світла, щоб у разі необхідності вимикати рубильники. До таких жорстких заходів вдадуться у крайньому випадку: якщо дефіцит електрики не компенсують атомні енергоблоки і ТЕЦ, які працюють на газовому вугіллі, — потужність цих станцій в останні дні наростили. У Кабміні запевнили, що ймовірне відключення світла не зачепить об’єктів, пов’язаних з екологією, медициною, освітою. І, очевидно, стратегічних підприємств — вони працюватимуть у штатному режимі. А от багато кому про вечірні телесеріали і перегляди футбольних матчів, напевно, доведеться забути. Через перепади у мережах виходитиме з ладу побутова техніка...

У четвер на засіданні РНБО обговорювали, як нейтралізувати загрози енергетичній безпеці країни. Крім запровадження режиму ощадливості, постановили спішно шукати альтернативні джерела постачання антрацитного вугілля. Швидше за все, його закуповуватимуть за кордоном, але не в Росії. Президент вказав на фінансові, соціальні наслідки блокади. За його словами, через зрив поставок антрацитного вугілля без опалення можуть залишитися Суми, Краматорськ, лівий берег Києва та інші міста. Вітчизняна металургія, додав, може позбутися 300 тисяч робочих місць. “Держава втратить до 2 мільярдів доларів валютної виручки — зі всіма наслідками, які з цього випливають”, — заявив Петро Порошенко, спрогнозувавши, що блокада може спровокувати знецінення гривні. При цьому додав, що десятки тисяч людей залишаться без роботи на окупованих територіях. Чим це загрожує? У Головному розвідувальному управлінні Міноборони Україну повідомили, що працівники підприємств на окупованому Донбасі, які залишилися без роботи, аби прогодувати свої сім’ї, змушені були поповнити ряди терористичних військ...

А тим часом...

Колишній член Національної комісії з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Андрій Герус вважає, що у введенні надзвичайного стану в енергетиці “немає нічого страшного і критичного”. Просто електростанції на антрациті працюватимуть з меншою потужністю, а ті, що споживають менш якісне, так зване газове вугілля, — з більшою. На думку експерта, не факт, що одразу здійснюватимуться віялові відключення електрики. Вони можливі через місяць, не раніше. Все залежатиме від того, як розвиватиметься ситуація на енергоринку. Якщо блокада триватиме, погодинний режим постачання електрики стане реальністю.

Андрій Герус вважає прорахунком, що наші господарники увійшли в зиму з малими запасами антрациту на складах, через що працюють тепер “з коліс”. Блокада показала це уразливе місце. “Ми не можемо собі дозволити бути залежними від сторони, з якою воюємо”, — підсумував пан Герус. На його думку, попри дефіцит енергетичного вугілля, немає об’єктивних причин для підвищення тарифів.

Схожі новини