Передплата 2024 ВЗ

Підвищення «мінімалки» — не привід для радощів

«Зростання мінімальної зарплати до 3200 гривень потягне за собою подорожчання товарів і послуг», – вважає експерт.

3200 гривень — таку мінімальну заробітну плату отримуватимуть українці з 1 січня 2017 року. Відповідний законопроект підтримали 227 народних депутатів. Максимальну пенсію встановили у розмірі 10 740 гривень (це обмеження діятиме щонайменше рік). А от мінімальну підняли лише на 117 гривень - з 1130 до 1247. Чекають більших відрахувань у Пенсійний фонд — мовляв, тоді й потішать пенсіонерів доброю новиною. Поки що у проекті бюджету йдеться про підвищення пенсій лише на 10% за результатами 2017 року.

Підвищенню “мінімалки” з 1600 до 3200 гривень радіють не всі українці. Побоюються, що курс долара “злетить” щонайменше до 30 гривень (у проект бюджету на 2017 рік планують закласти долар по 27 гривень 20 копійок). Це потягне за собою подорожчання товарів і послуг. Перевізники вже вимагають підвищити вартість проїзду у громадському транспорті. І це, схоже, тільки початок. “Підвищення “мінімалки” передбачає зростання прибуткового податку і єдиного соціального внеску. Тож зрозуміло, що ці додаткові витрати підприємці змушені будуть закласти у націнку на товари і у вартість своїх послуг”, - каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Чимало підприємців не у змозі платити такі зарплати своїм працівникам (принаймні “на біло”) і вигадують способи, як обійти закон. “Коли навантаження на бізнес зростає, бізнес починає шукати “тінь” - платити зарплати у конвертах, оформляти працівників на півставки, але змушувати, щоб працювали як на повну”, - пояснює експерт.

Ірина працює у невеличкій фірмі. Отримує зарплату двома “траншами”. Спочатку офіційну частину, яку їй перераховують на картку. Решту — у конверті. “Роботодавець попередив, що конвертів більше не буде. Зарплати не “урізатиме” - як давав 4000, так і далі буде давати. Здавалось би, одні плюси — буду мати більшу пенсію, нормальні лікарняні і відпускні. От тільки є один нюанс — до цього часу отримувала 4000 на руки, а тепер з цієї суми буду сплачувати податки”, - розповідає жінка.

У держустановах уже почали переводити людей на півставки. “Оксаночко, ти ж майже нічого не втрачаєш. Отримуєш на ставці 1600 гривень. На півставки будеш отримувати ті самі гроші”. Але є одне “але”, яке не врахувало моє керівництво: переведення на півставки вплине на мій стаж роботи і розмір майбутньої пенсії! Сказала про це голові нашої райради. Відповів: “Ой, я про це не подумав!” Пояснив, що фінвідділ скоротив їм фінансування і тому змушені економити”, - поділилася на правах анонімності працівниця держустанови.

Також українці небезпідставно побоюються, що через підвищення “мінімалки” їм доведеться платити більше за комуналку. Комунальні платежі не повинні перевищувати 15% доходу. При зарплаті 1600 гривень це — 240 гривень, а при 3200 — 480. “У цьому опалювальному сезоні для українців, які отримали субсидію, нічого вже не зміниться, - заспокоює міністр соціальної політики Андрій Рева. - Субсидія розраховувалася за доходами 2015 року. Дохід за 2016 буде враховуватися наступного року. А те, що люди почнуть отримувати з 1 січня 2017, буде братися до уваги в опалювальному сезоні 2018-2019 років”.

Схожі новини