Закриття інтернету в рф та мобілізація: міфи та реальність
Навколо питань інтернету та мобілізації існують чимало конспірологічних теорій. Спробував дуже стисло пояснити ті процеси, які зараз відбуваються в рф
2024-26 нова національна ідея і новий суспільний договір
У 2024 році, після президентських виборів зʼявилася нова національна ідея, яка тепер звучить так: путін має правити якомога довше та комфортніше і піти з життя якомога пізніше, будучи до останнього президентом рф.
У 2026 ця ідея трансформувалася в новий суспільний договір, який зводиться до наступного: суб‘єктом в росії є лише одна людина: путін. Він особисто надає квазісуб‘єктність невеликому колу свого оточення. Всі інші мають право лише підкорюватися і виконувати відведені їм функції. При цьому головна задача народу — померти за Батьківщину. Головна задача бізнесу — давати гроші на забезпечення воєнних шляхів для цієї смерті, і при потребі, бути готовими віддати і бізнес.
При цьому треба вказати на одну вагому зміну, в порівнянні з попередніми роками: пряників нема. Точніше пряник один – вижив, значить, маєш бути щасливим.
Чотири головних процеси в рф
У росії тривають чотири надважливих політекономічні процеси, які визначають порядок денний сьогоднішнього і завтрашнього:
* Націоналізація (переділ майна);
* Збільшення посадок (під видом боротьби з корупцією коло недоторканних різко звужене);
* Зростання рівня політичних інтриг (еліти живуть в логіці транзиту влади, якого нема, але починають активно інтригувати, особливо на фоні майбутніх виборів);
* Закриття інтернету, як джерела вільнодумства.
Всі ці процеси не можна розглядати у відриві один від одного.
Чому закривають Telegram?
* Неможливість справитися з Z-воєнкорами;
* Різке погіршення економічного стану населення і страх перед бунтами;
* Страх перед іноземними впливами;
* Економічна логіка розробників месенджера Max;
* Підготовка до можливої мобілізації.
Влада змушена була піти на певні поступки і пригальмувала боротьбу з Telegram (cьогодні розблокували в столицях, між іншим). Але це тимчасово. І пробуксовки з закриттям месенджера будуть використовуватися у внутрішньовидовій боротьбі.
Силовики проти політичної системи
Вибори в Думу стануть перевіркою для груп впливу на ступінь їхніх можливостей для майбутніх політичних інтриг.
В цьому контексті зливи про війну за місця в Думі між Кірієнком та Білоусовим – вершина айсберга. Питання не в Білоусові. Питання в тому, що великі групи починають боротися за свої політичні впливи на фоні загострення воєн, повʼязаних з реприватизацією. Але, як і в питаннях реприватизації, в політичних іграх мають шанси на субʼєктність 8-10 персон. Вже зараз можна говорити, що силовики будуть прагнути максимально ослабити технократів. Судячи з усього, зараз відбувається період неймовірно активного пошуку і збору компромату.
Головна ціль силовиків – підім’яти під себе політичну систему (цей термін вживає сам путін). Річ в тому, що після "Болотної" в росії є два стовпи на яких тримається режим — силовики і бюрократія, очолювана технократами. І зараз силовики посадками починають хитати бюрократичний стовп, щоб самим його очолити.
Але в цьому процесі є два великих гальма. Перше – сам володимир путін, який боїться посилення фсб.
Друге – тривладдя у фсб, створене самим путіним (зараз фсб керує його голова — Бортніков, перший зам — Корольов, а також керівник контррозвідки, людина Сєчіна — Ткачов).
Середній клас зайвий в цій схемі
В цій системі координат середній клас не потрібен — тим більше, що він є, переважно, носієм "революційних ідей". Середній клас все більше заганяють в податкове гетто (збільшення перевірок, кримінальні статті за криптовалюту). Знищити його неможливо, але його будуть ще більше лякати. І все це відбувається на фоні війни в Ірані, яка, де-факто, зробила непривабливою юрисдикцію в ОАЕ (Європа і так була закрита).
Іншими словами, для забезпечення суспільного договору потрібна мінімізація середнього класу.
Телеграм та ура-патріоти
Закриття Telegram ніяк не знищує ура-патріотичний прошарок (в районі 20-22%), хоча втрата інформаційних ресурсів призведе до певної їхньої дезорієнтації. кремлю буде неймовірно складно загнати їх в стойло "Єдиної росії". Точно так само, як ми бачили в 2024 році запит на Надєждіна, ми будемо бачити запит на кандидата (партії) від цього сегмента виборців. І тут питання не лише в ніші, яку вивільнила війна, а в чіткому запиті суспільства на зміну поколінь. Закриття Telegram може сповільнити цей процес, але його неможливо зупинити. Ура-патріоти стають головними ворогами режиму, який і породив масовий рух ура-патріотів.
Протестний потенціал Telegram
Telegram (інтернет) єдина тема, яка заторкнула всіх росіян і викликала загальний негатив та часткове усвідомлення нового суспільного договору. Протестний потенціал, на жаль, гальмується відсутністю лідерів протесту і відсутністю ідеї протесту. Важливо, що закриття Telegram не стало причиною протестів в армії. Єдина структура, яка готова без страху розмовляти з силовиками – армія. Але вона поки абсолютно несубєктна. І проти неї в цьому питанні обʼєднані силовики і технократи.
Закриття інтернету і мобілізація
Якщо до червня не буде закрито Telegram (ймовірність низька), в найближчі місяці широка мобілізація (200-300 тисяч людей одномоментно) – малореалістична.
Telegram можуть закрити протягом перших місяців після виборів в Думу, (мобілізація буде відігравати основну роль в темпах цього процесу). Але рішення поки не ухвалене.