Нестача сну змушує ваш мозок буквально з’їдати самого себе
Відкриття викликає занепокоєння щодо довгострокових наслідків нестачі сну для здоров’я мозку, потенційно підвищуючи ризик нейродегенеративних захворювань
Дослідження виявляє вражаючий ефект хронічної нестачі сну: це може призвести до того, що механізм самоочищення мозку почне працювати в надмірному режимі, що призводить до знищення здорових клітин мозку.
Дослідження, проведене Мішель Беллесі та колегами, зосередилося на гліальних клітинах, які є «доглядачами» мозку. До цих клітин належать астроцити, які обрізають непотрібні синапси, та мікрогліальні клітини, які видаляють сміття.
У дослідженні спостерігали за трьома групами мишей: добре відпочилими, позбавленими сну на вісім годин та хронічно позбавленими сну на п’ять днів. Дослідники виявили, що у мишей, позбавлених сну, астроцити були значно активнішими, впливаючи на до 13,5% синапсів, у порівнянні з лише 6% у добре відпочилих мишей.
Ця надмірна активність призвела до знищення синапсів, яке свідчить про те, що хронічна втрата сну спонукає мозок «їсти» свої власні здорові клітини. Це відкриття викликає занепокоєння щодо довгострокових наслідків нестачі сну для здоров’я мозку, потенційно підвищуючи ризик нейродегенеративних захворювань.