Хто стоїть за спробою вбити Фіца?
Стан здоров’я прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіца, пораненого кількома кулями під час замаху, покращився, повідомили у Братиславі. Сподіваймося, через кілька тижнів (місяців?) глава уряду сусідньої країни повністю одужає. А ми наразі поміркуємо: хто стоїть за спробою убити Фіца?
«2018 року Фіцу довелося піти у відставку після мафіозного скандалу, — нагадала британська Daily Telegraph. — Тоді було вбито словацького журналіста, який розслідував корупцію і діяльність банд. 2022-го самого Фіца звинуватили у причетності до організованої злочинності». Отже, банальні кримінальні розбірки? Повністю відкинути цю версію не можна (принаймні до судового вироку у справі про замах). Але, схоже, сліди ведуть не туди. Якось не віриться, що калабрійська мафія «Ндранґета», зв’язки з якою два роки тому закидали Фіцові, помстилася б йому руками 71-річного словацького пенсіонера…
У словацькому уряді схиляються до версії про «політичні» мотиви замаху. До неї спричинився затриманий на місці злочину стрілець, Юрай Цінтула, який відразу висловив претензії до діяльності кабінету Роберта Фіца. Зокрема, «поету й письменнику» Цінтулі не до вподоби утиски свободи слова… Ну, просто зразковий прихильник опозиційної проєвропейської партії «Прогресивна Словаччина»! Або той Цінтула дуже старається, аби саме так усі й подумали? Радше друге.
Світло на особистість Цінтули пролив угорський журналіст-розслідувач Саболч Паньї, який опублікував скріншоти з Facebook-сторінки воєнізованого угруповання Slovenski Branci («Словацькі призовники»), на яких зображений її член Цінтула. До 1989 року — співробітник служби безпеки комуністичної Чехословаччини… Ці «бранці» співпрацювали зі словацьким філіалом пропутінських байкерів «Нічні вовки», фінансованих кремлем. «VSquare повідомив, що ряд членів словацького екстремістського угруповання… пройшли навчання у колишнього оперативника російського спецназу, — інформує, зокрема kyivpost.com. — Вважають імовірним, що деякі „бранці“, зокрема Цінтула… вважали більш примирливий тон Фіца щодо України після його обрання рівноцінним державній зраді».
А може, не так самі вважали, як «масковскіє таваріщі» їм підказали? І водночас пояснили Цінтулі, кого саме має удавати (прозахідного ліберального противника уряду Фіца), коли після замаху його затримає поліція?.. Така версія, як на мене, виглядає вірогідною. Саме критика Фіца через його тиск на свободу слова й демократію, що прозвучала з вуст Цінтули, допомогла москві розгорнути чергову антизахідну й антиукраїнську кампанію. Численні «кремлеботи», що «працюють» у соцмережах багатьма мовами, почали тиражувати маячню про помсту Фіцові з боку Києва й «американців». За те, що той не вважав рф ворогом Словаччини і виступав за мир…
Але скептики запитають — навіщо кремлю вбивати «свого» Фіца? По-перше, це спроба дестабілізувати ситуацію у Словаччині, яка й так політично розділена. (Не забуваймо, на початку червня — вибори до Європейського парламенту, куди кремль прагне «посадити» побільше проросійських і антиукраїнських євроскептиків. Чим більше «трясе» Словаччину, тим кращі там шанси таких політиків). По-друге, це може бути спробою налякати інших європейських політиків. Дивіться, мовляв, можемо добратися до кожного, краще з нами не зв’язуватися… А по-третє, чи такий уже теперішній Фіцо для росії «свій»?
"Засудження російської агресії і підтримка швидкого членства України в ЄС, будівництво нової залізничної гілки, що сполучає Кошице з Києвом, модернізація прикордонного переходу в Ужгороді, будівництво нових ліній електропередач, які дозволять експортувати електроенергію зі словацьких АЕС в Україну — ось головні підсумки спільного засідання урядів Словаччини й України, яке відбулося 11 квітня в Міхаловцях, — зазначив портал Port Europa. — Фіцо… запевнив у своїй дружбі й підтримці України, що контрастує з його попередньою проросійською риторикою. Це не дивно — президентські вибори закінчилися, переміг соратник Фіца, Пеллеґріні. Тож Фіцу більше не треба мобілізувати електорат проросійськими гаслами".
«Чи не головною проросійською декларацією Фіца було припинення безоплатних поставок зброї воюючій Україні, — нагадав, зокрема, Port Europa. — І Фіцо фактично припинив безоплатну військову допомогу — але до вересня 2023 року Словаччина вже передала Україні все найцінніше. „Комерційні поставки зброї в Україну будуть“, — запевнив Фіцо. Це означає, що Словаччина все ще може бути важливим транзитером у транспортуванні західної зброї й боєприпасів. Ця роль безпечного логістичного центру насправді є навіть важливішою, ніж фактичні поставки зброї, які є у словацької армії».
«Фіцо — холоднокровний, до біса досвідчений і розумний, цинічний прагматик, — констатував журналіст Якуб Логінов (пише для словацьких, польських і українських ЗМІ). — Розіграв усе віртуозно — як завжди. Використав проросійських тролів, щоб отримати владу на хвилі проросійського й антиукраїнського популізму. Так само, як раніше здобував або утримував її на хвилі антиугорського (а хто зараз найбільший друг Орбана?) та антиімміґрантського популізму (проте прийняв певну кількість біженців, коли про це попросив ЄС, через що уникнув санкцій).
Фіцо одержав усю владу в Словаччині, тепер довго не буде жодних виборів — наступні місцеві лише восени 2026 року.
Навіщо йому зараз конфлікт з Україною? Фіцо недурний і чудово знає, що Словаччині дуже оплачується, економічно й у міжнародній політиці, тісна співпраця з Києвом і вступ України до ЄС… Фіцо не хоче, аби його сприймали в Європі як «другого Качинського». Хоче, щоб до нього ставилися як до посередника, якого би поважали Берлін, Брюссель і Вашингтон".
Проукраїнський розворот Фіцо, а також його майстерність у «використанні російських тролів» (яких щедро фінансує кремль) декого в москві могли неабияк роздратувати. Уже вважали, що у Словаччині мають «другого Орбана», а тут така несподіванка…