Дональд, Марцифал, Бублик...
Звідки беруться прізвиська музикантів?
Музика, зокрема естрадна, — цілий світ, який живе за своїми неписаними правилами і законами, зі своєю ієрархією і навіть мовою. Існує специфічний словник постійно вживаних музикантами слів, більшість з яких широкому загалові незрозумілі.
Лабати — грати на інструменті (звідси лабух), карнати — розмовляти, качумати — замовкнути, друшляти — спати, весло — гітара, пила — клавішний інструмент, фанера — фонограма тощо.
Чи не кожен музикант має прізвисько, яке, втім, іще треба заслужити. Іноді воно походить від прізвища. Луцик — це Юрій Луцейко, колишній гітарист і скрипаль ансамблів «Смерічка» і «Ватра», який нині мешкає у США. Корінь — бас-гітарист і звукорежисер Віктор Корнєв. Антон — музикант широкого профілю і аранжувальник Ігор Антонів. Берік — колишній гітарист «Ватри» Андрій Береза. Куля — не хто інший, як заслужений артист України Олег Кульчицький. Часом друзі-лабухи переінакшують прізвища своїх колег на веселий лад, і тоді виникають Павло Звідром чи Віктор Карлик (неважко здогадатися, хто з київських виконавців криється за цими псевдонімами). Іноді прізвисько підказують риси характеру чи методи проведення репетицій — прізвисько Дуче пристало до світлої пам’яті Ігоря Білозіра ще тоді, коли він керував самодіяльними колективами.
/wz.lviv.ua//images/blogs/2015/03/70c537a732502e47ff41000fe71fe631.jpg)
Лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка Володимира Якимця (на фото) називають не інакше, як Дональд. Щойно ставши студентом музичного училища, він з однокурсниками грав у футбол на уроці фізкультури. «М’яч був у мене, раптом хтось кричить: «Дональде, пас!» Я не знав, хто такий Дональд, але віддав м’яч, і ми забили гол. Відтоді так і пішло», — згадує.
Буває, походження прізвиська невідоме навіть його власникові. Чому бас-гітарист Ігор Березяк — Пульман, найкращий естрадний барабанщик України Ігор Лесько — Марцифал (колись грав у «Смерічці» і «Ватрі», нині співпрацює з «Піккардійською терцією»), а кларнетист оркестру «Галичина» заслужений артист України Степан Нетреб’як — Смола, знає лише Господь Бог. А є ще Холодильник, Тролейбус, Помідор, Балон, Штука…
Таке прізвисько може передаватися у спадок. Музичний керівник ансамблю Львівської філармонії «19 клас» Олександр Загороднюк став Бубликом іще школярем — коли його старший брат і володар цього прізвиська Юрій Загороднюк після закінчення Львівської музичної школи-інтернату імені Соломії Крушельницької поїхав з рідного міста і став студентом Петербурзької консерваторії. Тепер Юрій Іванович — концертмейстер перших скрипок знаменитого на весь світ оркестру Маріїнського (колишнього Кіровського) театру в Пітері, це саме йому, Бублику-старшому, після кожного спектаклю чи концерту вдячно тисне руку легендарний диригент маестро Валерій Гергієв.