Геращенко: "Символ війни на Донбасі - російські чоловіки, що воюють проти українських жінок і дітей"

  • 26.10.2016, 08:01
  • 2 724

Протягом двох останніх років на Донбасі загинули 495 українських жінок.  Про це повідомила на відкритих дебатах Ради Безпеки ООН на тему “Жінки. Мир. Безпека” Ірина Геращенко.

Повний текст промови Ірина Геращенко розмістила в дописі на своєму Facebook.

«Зала Ради Безпеки ООН. Дебати на тему " Жінки. Мир. Безпека" традиційно збирають дуже багато слухачів. Головує Чуркін. Поряд - Саманта Пауер і представники Великої Британії та Іспанії в Радбезі. Поряд - наш Постпред в ООН В. Єльченка , і ми проговорюємо останні деталі виступу. Я сподіваюся, мій виступ був важливим. Лише в ньому звучала Украіна . Попередні виступаючі зосередилися на країнах, де жінки стають жертвами насильства, рабства, зґвалтувань. Вони говорили про жертв ІДІЛ, про Судан і Ємен. Я - про страждання українських жінок. Я згадала молоду українку Олену Лафазан, що загинула під Маріуполем від російських обстрілів, я згадала маму трирічного Клима Клименка, що своім тілом закрила хлопчика і врятувала його. Я говорила про 495 загиблих українок, про 68 загиблих дітей, про 152 поранених дитини. Про війну РФ проти Украіни і іі відповідальність. Я виступала французькою і російською, щоб про страждання українських жінок почули і в РФ. Я намагалася донести інформацію про страждання українок, що втратили своїх дітей чи чекають іх з полону. І говорила про надзвичайну самовідданість українок в нашій боротьбі за мир. Ось текст мого виступу. Там багато страшних цифр про війну проти Украіни.

Шановний Генеральний секретар,

Шановні представники країн-членів ООН,

Дозвольте подякувати Генеральному секретарю, а також Виконавчому директору структури «ООН-Жінки» Фумзіле Мламбо-Нгкука та іншим доповідачам за їх брифінги.

Ми позитивно оцінюємо останню доповідь Генерального секретаря з питання «Жінки, мир і безпека», що вийшла у вересні ц.р, а також його рекомендації. Ми підтримуємо роботу двох нових структур Організації — неофіційної робочої групи Ради Безпеки 2242 з проблем жінок, миру та безпеки, а також Мережу національних координаторів держав-членів ООН з питання «Жінки, мир і безпека».

Забезпечення прав жінок в умовах конфліктів є спільною відповідальністю міжнародної спільноти.

Дозвольте мені перейти на російську мову аби розповісти про долю жінок України в умовах війни, розв’язаної проти України. Я хочу апелювати і до громадян РФ, щоб вони мали можливість дізнатись правду про війну на Донбасі і страждання українських жінок та дітей.

На жаль, Україна із власного досвіду знає, який страшний , трагічний вплив мають конфлікти на жінок.

Жертвами російської військової агресії від весни 2014 року стали мільйони людей. РФ несе повну відповідальність за порушення прав людини в окупованому Криму та на Донбасі.

Саме жінки та діти є найбільш вразливі в умовах цієї війни. За останніми даними в Україні нараховується 1 мільйона 700 тисяч внутрішньо переміщених осіб — з них близько 900 тисяч становлять жінки і 236 тисяч — діти.

Протягом двох останніх років на Донбасі загинуло 495 українських жінок. Я хочу згадати молоду жінку Олену Лафазан, що загинула від обстрілів Маріуполя, намагаючись закрити своім тілом свою доньку. Я хочу згадати юну маму Клима Клименка , що врятувала хлопчика, закривши його собою під час обстрілів Краматорська в лютому 2015. З початку збройного конфлікту загинуло 68 дітей і 152 дитини отримали поранення.

Від початку російської військової агресії на Донбасі загинуло 2130 військовослужбовців Збройних Сил України, серед яких 2 жінки. Вони захищали свою Батьківщину від агресора.

Через війну 1937 дітей стали сиротами. Вдовами залишились 1213 жінок, а 1975 жінок втратили своїх синів. Іще 142 жінки чекають на звільнення із полону ОРДЛО свої рідних.

Особливо складною лишається ситуація із порушенням прав жінок та дітей на тимчасово окупованих територіях.

Російськи окупаційні війська і їх найманці беруть в полон українських жінок. За даними Служби Безпеки України у полон бойовиків ОРДЛО протягом двох років російської агресії було взято 238 жінок. На даний момент 233 жінки було знайдено та звільнено зусиллями українських уповноважених органів, та іще 5 жінок наразі перебувають у полоні.

Найбільш відома бранка Кремля Н. Савченко майже 2 роки провела в російській в'язниці. Інша українка - журналістка М. Варфоломєєва, більше року була в тюрмі в окупованому Луганську. Кого ж віддала Украйна окупантам щоб звільнити українських жінок? Це були кадрові військовослужбовці російської армії: Александров і Єрофеев задля звільнення Савченко і такий собі Іван Горбунов для звільнення М. Варфоломєєвої.

Це і є символ війни на Донбасі - російські чоловіки воюють проти українських жінок і дітей, вбивають і калічать їх, беруть їх в полон. Конфлікти завжди супроводжуються спалахами насильства щодо жінок та дівчат, а сексуальне насильство використовується в якості знаряддя війни. Нам відомі факти торгівлі людьми на тимчасово окупованих територіях, а також сексуального насильства та експлуатації, використання неповнолітніх в бойових діях, які несумісні зі стандартами прав людини і є неприйнятними в сучасному світі.

Наведу приклади. Минулого місяця були оприлюднені глибоко шокуючі факти гендерно-обумовленого насильства та злочинів на тимчасово окупованих територіях Донецької області, скоєних бойовиками так званої інтернаціональної бригади «П'ятнашка» ДНР.

Зокрема, мова йде про створення установ, у яких змушували неповнолітніх надавати сексуальні послуги; мала місце торгівля людьми з примусовим переміщенням жінок і дітей через кордон; створення іноземними громадянами студії дитячої порнографії з метою поширення матеріалів за межами України, а також вербування та військова підготовка дітей для участі в бойових діях. До цих пір в тюрмах так званої ДНР знаходиться під арештом група підлітків, звинувачених у «диверсіях». Відео із їх допиту, на яких заплакані і залякані діти під погрозами начебто зізнаються у правопорушеннях, бойовики виклали в мережу Інтернет. І ми і досі не знаємо про долю хлопчиків.

За даними правозахисників кожна 4-та особа, яка перебувала в ув’язненні у проросійських бойовиків, піддавалася ґендерно-обумовленому насильству або стала свідком такого насильства. Правозахисники зазначають, що сексуальне насильство використовують як частину тортур - щоб посіяти паніку та страх серед військовослужбовців та населення.

Ці факти дають уявлення про справжню ситуацію з правами людини на тимчасово окупованих територіях України.

Докладна інформація вкрай обмежена. Українські органи влади не мають об’єктивної статистики з проблем гендерно-обумовленого насильства, оскільки на територіях, підконтрольних бойовикам відсутні українські правоохоронні органи і неможливо збирати доказову базу про випадки сексуального насильства.

У зв'язку з наведеними фактами хотіла б у черговий раз повторити звернення України до ООН - включити в сферу діяльності відповідних мандатів Організації проблеми сексуального насильства в ході спровокованого Росією збройного конфлікту на сході України. Дуже важливою для нас є не тільки декларативна підтримка ООН, а й конкретні дії відповідних механізмів Організації з метою оцінки ситуації на місцях, і її відображення в доповідях Генерального секретаря та подальших рекомендаціях.

Що ж до конкретних дій, які наша країна робить в межах проблематики «Жінки, мир і безпека» в умовах іноземної агресії і окупації частини території нашої держави, зазначу наступне.

Українські жінки-політики, громадські діячі, волонтери, правозахисники дуже активно працюють над встановленням миру, і їх роль у актуалізації питань порядку денного «Жінки, мир, безпека» є надзвичайно вагомою. Важливим є той факт, що Президент України призначив Уповноваженим із мирного врегулювання ситуації на Донбасі жінку. Сьогодні у ВР і Уряді 12 відсотків складають жінки . Вони активно долучені до миротворчих процесів. Жінки представляють Украіну в гуманітарній і політичні групах у Мінську,докладаючи всіх зусиль для мирного врегулювання.

У лютому 2016 року український уряд прийняв Національний план дій щодо виконання Резолюції РБ ООН 1325. Реалізація Плану сприятиме більш активній участі жінок у процесах підтримання миру, прийняття рішень у сфері національної безпеки та оборони і боротьбі з насильством за гендерною ознакою.

Агресія проти України сприяла не лише активізації участі жінок в миротворчих процесах, але й більш активному залученню жінок до служби в армії. Багато жінок добровільно заключили контракт задля захисту Батьківщини. Наразі у Збройних Силах України проходять службу 19892 жінки (2458 офіцерів, 17044 сержантів та солдатів). Із них — 266 були мобілізовані до лав Збройних Сил. Протягом поточного року було вжито низку спеціальних заходів для інтеграції гендерної проблематики в реформи, що проводяться в секторі безпеки. Ці заходи, хоча і знаходяться на початковій стадії, вже принесли перші результати на шляху до трансформації у військових структурах і військової культурі.

Цьогоріч було суттєво розширено перелік спеціальностей, які дозволяється опановувати жінкам-військовослужбовцям, в тому числі й бойових професій.

У подальшому вбачається необхідним введення посад гендерних радників в збройних силах. Плануються більш широкі законодавчі зміни для усунення бар'єрів і забезпечення рівного представництва жінок у збройних силах, а також щодо посилення парламентського контролю у сфері національної безпеки та оборони.

З метою належного реагування на випадки насильства щодо жінок, одним із найближчих кроків парламенту стане ратифікація Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищам. Відповідні законопроекти уже подані на розгляд Парламенту, і сподіваюсь Парламент ратифікує Конвенцію уже цієї осені.

На завершення свого виступу, підкреслю, що Україна націлена на подальше активне просування прав жінок, забезпечення їх участі в мирних переговорах і в постконфліктному відновленні, а також на захист жінок від усіх видів насильства. Дякую за увагу.»

Схожі новини

Популярне за добу

Популярне за тиждень