Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Крилаті й тактичні: якою ракетною зброєю рф обстрілює українські міста

Всі розмови про те, що у рф закінчуються крилаті ракети, і ми можемо видихнути з полегшенням, щонайменше не відповідають дійсності

Ми всі є свідками того, як російська федерація протягом місяця обстрілює українські міста і села крилатими ракетами «Калібр» та оперативно-тактичними ракетами «Іскандер». Сьогодні хочу поговорити про класифікацію цих ракет, щоб усі усвідомлювали, якою зброєю нищать українців і які загрози вона несе.

Почнемо, власне, з «Калібрів». У чому головна небезпечність цієї зброї?

Перше – це її швидкість. А саме: 180 – 240 м/с. Друге – те, що вона йде на малих висотах і фактично може лавіювати з урахуванням рельєфу місцевості. Це унеможливлює ефективність роботи не тільки українських систем ППО, а й ППО країн НАТО.

У залежності від класифікації, «Калібр» має дальність ураження від декількох сотень до 2,5 тисяч кілометрів. Так, дальність стрільби ракетами «Каліб» по морських цілях досягає 375 км, а по наземних – 2 600 км. В експортній модифікації дальність польоту обмежується 300 км.

Уперше рф застосувала крилаті ракети «Калібр» в 2015 році, коли з катерів у Каспійському морі були нанесені декілька ракетних ударів по базах збройної опозиції в Сирії.

Відтоді російська федерація використовує ракети «Калібр» не тільки як військову зброю, але й передусім для військово-дипломатичного тиску на інші країни. В тому числі й на Україну. Якщо уважно подивитися, то риторика рф, починаючи з 2015 року і до активізації війни у 2022 році постійно педалювала тему можливого бомбардування чи то нанесення ракетних ударів «Калібрами» по українських містах та об’єктах критичної і військової інфраструктури.

Ракети «Калібр» можуть мати декілька модифікацій

Перша – власне корабельна. Друга – з підводних човнів. Третя – наземні пускові установки. І четверта – з літаків («Калібр-А»).

На озброєнні РФ є:

  • ракетні комплекси «Калібр» для озброєння підводних човнів (Калибр-ПЛЭ, експортне позначення Club-S);
  • ракетні комплекси для озброєння бойових надводних кораблів (Калибр-НКЭ, експортне позначення Club-N);
  • мобільні ракетні комплекси «Калібр—М» (експортне позначення Club-M);
  • комплекси ракетної зброї авіаційного базування «Калібр-А» (експортне позначення Club-A).

Що відбувається зараз?

Перші ракетні удари були нанесені 24 лютого саме з використанням «Калібрів», тоді відбулося 16 пусків цих крилатих ракет. Наразі всі розмови про те, що у рф закінчуються крилаті ракети, і ми можемо видихнути з полегшенням, щонайменше не відповідають дійсності. Тобто не варто розслаблятися.

Другий тип зброї, на якому я хотів би зупинитися – «Іскандери»

Це – оперативно-тактичні ракетні комплекси. Росіяни називають її основним ракетним щитом чи то головною відповіддю країнам НАТО.

Першим практичним їх застосуванням з території рф були пуски по базах збройної опозиції в Сирії. А 24 лютого 2022 року відбулися 65 пусків по території України.

Власне пускові комплекси «Іскандер» можуть використовувати як крилаті ракети, так і квазібалістичні, дальність ураження яких – до 500 км. Це робить можливим їхнє використання в локальних конфліктах, як це відбувається наразі.

Балістичні ракети комплексів Іскандер-М, які Росія випустила по території України, мають приманки, здатні ошукувати радари протиповітряної оборони, та ракети теплового пошуку.

Були згадки про використання «Іскандерів» і під час Карабаського конфлікту. Нагадаю, поблизу міста Шуша знайдені фрагменти ракет «Іскандер». Тоді азербайджанська сторона продемонструвала залишки цих ракет, звинувативши вірменську сторону в їх використанні під час активної фази військового протистояння.

Відповідно президент Вірменії Нікола Пашинян заявив про неефективність цих ракет і навіть частково звинуватив рф у постачанні неякісної зброї. Це спричинило нервову реакцію керівництва росії. Вони заявили про те, що ракет «Іскандер» нібито взагалі не було на озброєнні ЗС Вірменії, і всі закиди відповідно є голослівними.

Наступне, що можуть використовувати і використовують рашисти у війні проти України, – це власне тактичні комплекси «Точка-У»

Дальність ураження – до 150 км. Фактично це – морально застаріла зброя. Але, менше з тим, вона є дієвою. Точка-У є керованою ракетою, що забезпечує кругове імовірне відхилення близько 150 м.

Її застосовують як російські окупаційні війська, так і ЗСУ.

Комплекс використовує ракети з боєголовками масою 482 кг, може оснащуватися різними типами бойової частини, зокрема і ядерною.

Наскільки ефективним є використання «Точки-У», можемо побачити на прикладі її застосування ЗСУ по базах накопичення противника на території тимчасово окупованої Луганської області. Зокрема, йдеться про знищення нафтобази в місті Ровеньки.

І ще одне – це ракети класифікації «повітря-земля»

Останніми днями вони використовувалися росією для ударів по місцях розташування ЗСУ й по об’єктах цивільної інфраструктури в Харкові. При чому пуск цих ракет був здійснений з літаків «Ту-22 М3», які перебували на той час у небі над територією рф. Зокрема, у Курській та Воронезькій областях.

Це – той комплекс ракетного озброєння, який використовується окупаційною армією проти мирного населення і Збройних Сил України.

Читайте також: росія не контролює ключові міста Луганщини

Схожі новини

Читайте також

29.05.2024

Однорука війна

Всі військові планувальники розуміють, що виграти цю війну Україна має на півдні, бо там вона набагато сильніша за росію з погляду логістики. Це розуміє і російський генштаб і тому усіма засобами намагається утримувати більшість українських військ на сході. Цій меті відповідають і російські операції на півночі, тобто у Харківській та Сумській областях. Мета цих операцій не створення «санітарної зони», як про це говорить кремль. І не прорив української оборони, як можуть подумати воєнні оглядачі