Передплата 2024 «Добра кухня»

«Відбувається переоцінка ролі керівника Офісу президента»

Як призначення Андрія Єрмака вплине на внутрішню і зовнішню політику держави

Зміна прізвищ (не імен) у кабінеті керівника Офісу президента приведе до більшої відкритості, прозорості у роботі головної канцелярії країни. Такі надії вселив журналістам новий очільник цієї структури Андрій Єрмак, який на цій посаді змінив свого тезка
і політичного конкурента Андрія Богдана.

Утім, жодного кривого слова напевнив, що «не воював» з ним. Та без прихованих шпильок у бік колишнього суперника не обійшлося. На початках свого першого брифінгу у новій ролі Андрій Єрмак дав зрозуміти пресі, що налагодить з нею тісну комунікацію (Богдан же, як відомо, мав напружені стосунки зі ЗМІ). Від імені президента керівник його Офісу гарантував свободу слова. «Ніякого телефонного права! Ніяких інтриг! Все буде прозоро і чесно», — почули журналісти від Єрмака. Який ніби виправдовувався за те, що
було до нього…

Про Єрмака багато пишуть ледь не як про «кремлівського агента», тому журналістів цікавило, як він організовуватиме роботу глави держави на зовнішньополітичному фронті, якою є його позиція щодо встановлення миру на сході країни. За словами глави ОПУ,
припинення війни на Донбасі для нього, як і для президента, є питанням питань. Сказав, що при його вирішенні керуватиметься українським законодавством. А воно, як відомо, не дозволяє проводити вибори на окупованих територіях, якщо там є озброєні особи, іноземні військові угруповання, і якщо кордон перебуває не під контролем України. Як запевнив Андрій Єрмак, Офіс президента розробив план, як провести вибори на Донбасі без порушення українського закону. Сподівається, що станеться це у жовтні цього року (очевидно, разом із місцевими виборами по всій Україні). А ще Єрмак поділився іншою своєю мрією — зробити Донбас «процвітаючим краєм» ще до завершення бойових дій. Як саме цього можна досягти — велика загадка для експертів…

Новий керівник ОПУ відмовився коментувати пропозицію голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії щодо постачання дніпровської води в окупований Крим. Попри підозри журналістів, заявив, що не обговорював цього питання з новим російським «куратором України» Дмитром Козаком. Навіть не встиг поспілкуватися з ним після призначення. А ще Єрмак (як і всі його попередники) говорив про велике бажання привабити іноземні інвестиції, реалізувати внутрішні реформи, користь від яких швидко відчув би кожен українець.

Коментар для «ВЗ»

Євген МАГДА, виконавчий директор Інституту світової політики

Мене тривожить теза Єрмака про план провести місцеві вибори на всій території України у жовтні 2020 року. Це блеф! Не думаю, що Росія дозволить провести такі вибори у Криму. Намагання Єрмака синхронізувати вибори на підконтрольній Україні території і в ОРДЛО вважаю поганим знаком.

Єрмак заявив, що і надалі займатиметься питаннями, якими опікувався попередні пів року на посаді радника президента, зокрема — проблемами зовнішньої політики. Не знаю, чи буде призначено нового помічника президента із закордонних справ, але виходить, що його повноваження Володимир Зеленський делегує керівнику свого Офісу. Хоча не повинен був би цього робити. Відбувається переоцінка ролі керівника Офісу президента. За великим рахунком, це керівник канцелярії глави держави, який має організаційно забезпечити його діяльність у парламентсько-президентській країні. Президент, а не керівник його канцелярії повинен бути головним ньюсмейкером. Ми ж здіймаємо довкола цієї особи занадто великі хвилі. Не пригадую, щоб у якійсь країні речник президента скликав пресконференцію у зв’язку зі своїм призначенням.

Часто можна почути, що в Єрмака достатньо багато зв’язків з Російською Федерацією. Припускаю, так воно може бути. Попри це, якщо керівник Офісу президента припускає зустріч Путіна і Зеленського, то він має усвідомлювати, що подібна зустріч — великий крок назустріч скасуванню санкцій Заходу проти РФ. Захід не буде наполягати на санкціях проти Росії, якщо на них не наполягатиме Україна. На Банковій це мають розуміти.

Схожі новини