Кого підстерігає оперізуючий герпес
Похилий вік, люди з ослабленою імунною системою, онкологічними захворюваннями, лежачі пацієнти, пацієнти з ВІЛ-інфекцією та люди з хронічними захворюваннями (цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, захворювання нирок) найбільш схильні до розвитку оперізуючого герпесу
Діагностикою та лікуванням цієї патології займається лікар-інфекціоніст 3-ї міської поліклініки м. Львова Олена Миколаївна Проданчук. У її компетенції - «приборкати» вірус та допомогти якнайшвидше одужати.
— Олено Миколаївно, щотаке оперізуючий герпес?
— Це інфекція, яка виникає, коли вірус вітряної віспи «прокидається» у нервових гангліях в осіб, які раніше хворіли на це захворювання.
Вірус герпесу є в організмі кожного, хто хворів на вітряну віспу в дитинстві. Протягом усього життя він перебуває в стані спокою в глибині нервової системи, але одного разу може прокинутися та вирватися назовні у вигляді оперізуючого лишаю.
За оцінками лікарів, щорічна захворюваність на оперізуючий герпес становить 3−8 випадки на 1000 осіб. Поширеність його збільшується з віком. Так, у дітей до 15 років частота хвороби становить не більше 5%, в той час як у людей у віці 60−80 років — 50−70%. Також збільшується частота захворювання у випадках ослаблення імунітету через хворобу або медикаментозне/хіміотерапевтичне лікування.
Наприклад, захворюваність герпесом у хворих на СНІД в 15 разів вище, ніж у здорових людей. Трапляється він з однаковою частотою у чоловіків та жінок.
— Якими є симптоми цього захворювання?
— Напад оперізуючого лишаю зазвичай триває від двох до чотирьох тижнів. Він супроводжується висипаннями на шкірі, що сверблять, та болем уражених ділянок. Більшість людей можуть відчувати деякі симптоми, які передвіщають рецидив цього вірусного захворювання, за кілька днів.
У розвитку захворювання виділяють три стадії:
- Початкова стадія проявляється у вигляді больових відчуттів;
- Стадія герпетичних висипань на шкірі;
- Залишкові явища у вигляді кірочок на шкірі.
Оперізуючий лишай може мати ранні симптоми (провісники захворювання), які тривають від одного до чотирьох днів до появи висипу і можуть включати біль у м’язах; печіння, поколювання, оніміння або свербіж ураженої ділянки шкіри; рідко підвищення температури тіла до 38 °С; відчуття нудоти.
Слід зазначити, що не у всіх будуть проявлятися ранні ознаки захворювання.
— Чи може герпес передаватися?
— Оперізуючий герпес може передаватися особам, які ніколи не хворіли на вітряну віспу, через прямий контакт із вмістом пухирів (саме у них міститься вірус вітряної віспи), особливо тим, хто має слабкий імунітет.
Доказову дію має застосування противірусних препаратів (наприклад, ацикловір) у перші 72 годин після появи на шкірі висипу. Лікування після вказаного часу все ще є виправданим, якщо розвиваються нові ураження шкіри, є офтальмологічні або неврологічні ускладнення.
— Як ще відбувається лікування?
— Важливе значення має симптоматичне лікування: анальгетики для зняття больових відчуттів, а також глюкокортикоїди, які можуть бути доповненням до противірусної терапії. Вони зменшують гострий біль та сприяють ранньому загоєнню висипу.