Німіють руки… Чому?
Оніміння, або гіпестезія рук, — це часткова або повна втрата чутливості всієї верхньої кінцівки або кисті та пальців. Як правило, гіпестезія супроводжується відчуттям поколювання або «повзання мурашок». Німіти можуть обидві руки або лише ліва чи права, і навіть окремі пальці
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/512369/oniminnia.jpg)
Причини можуть бути як фізіологічні, так і патологічні.
- Найпоширенішою причиною короткочасного оніміння кінцівок є незручна поза, коли відбувається тиск на нерви.
- Переохолодження — ще одна причина оніміння. За тривалого перебування на холоді відбувається звуження судин і, відповідно, порушується чутливість у кінцівках. Якщо чутливість відновлюється самостійно впродовж декількох хвилин після зігрівання або після зміни незручної пози, таке оніміння рук не вимагає медичної допомоги.
- Якщо кінцівки німіють без видимої зовнішньої причини і трапляється це часто — без лікарської допомоги не обійтися. Патологія серцево-судинної чи нервової системи, авітамінози, хвороби хребта та суглобів, порушення обміну речовин, наслідки травм — неповний перелік захворювань, одним із симптомів яких є оніміння кінцівок. Найчастіше оніміння рук виникає у випадку периферичних нейропатій, патологій судин (хвороба Рейно), корінцевих синдромів шийних та грудних хребців, тунельного синдрому…
- Периферична поліневропатія — ураження периферичних нервів, що супроводжується млявими паралічами та чутливими порушеннями. Виникає за дисметаболічних розладів (цукровий діабет), інтоксикації (у тому числі й алкогольної), дії токсичних речовин, після хіміотерапії. Причина оніміння за периферичної поліневропатії - порушення провідності дистальних відділів периферичних нервів. Може виникати у будь-якому віці. Поступово за парестезіями і болями розвивається слабкість у дистальних відділах кінцівок, з’являються трофічні розлади (ураження нігтів, сухість шкірних покривів).
- За корінцевого синдрому відбувається стискання початкових ділянок корінців спинного мозку. Найчастіше причиною такого стискання є остеохондроз хребта, спондильоз, міжхребцеві грижі, пухлинний процес. Перші симптоми — біль у шийному відділі хребта, який віддає в руку або лопатку. У дистальних відділах кінцівки виникає оніміння. Іноді при зведенні руки за голову болі зменшуються.
- Тунельний синдром виникає у разі стискання нерва руки в каналі, утвореному зв’язками і кістками передпліччя або зап’ястя. Тунельні синдроми розвиваються у людей, які регулярно виконують роботу, пов’язану з монотонними рухами рук або тривалим перебуванні кисті у вимушеному положенні тильного згинання (люди, які багато працюють за комп’ютером, піаністи, художники, ювеліри, перукарі тощо). Факторами, що провокують розвиток тунельного синдрому, можуть стати артрити, захворювання ендокринної системи, гормональні зміни, стрес, запальний процес сухожиль, який супроводжується зниженням їхньої еластичності.
Найчастіше трапляється синдром зап’ясткового каналу, у якому відбувається стискання серединного нерва.
Основними скаргами пацієнта за синдрому карпального каналу є відчуття повзання мурашок і поколювання в кінцівці або пальцях (долонна поверхня великого, вказівного, середнього та частина безіменного пальця), до яких пізніше приєднується слабкість м’язів кисті (складно утримувати предмети), біль у зап’ясті, особливо його згинання. Вночі під час сну симптоми посилюються. На початкових етапах захворювання струшування кислі зазвичай веде до поліпшення стану.
- Хвороба Рейно — захворювання, за якого через спазм дрібних артерій порушується кровообіг. Зазвичай уражаються дистальні відділи кінцівок. На перших стадіях спостерігається оніміння пальців, їхнє похолодання, збліднення. Пізніше з’являються трофічні зміни: набрякова ціанотична шкіра, дрібні неглибокі ділянки некрозу на нігтях. Поразка найчастіше симетрична. Здебільшого виникає у жінок.
- Серцево-судинні захворювання. За таких патологій через звуження просвіту судин порушується кровообіг, у тому числі й у руках, що супроводжується онімінням. Так, оніміння лівої руки може бути одним із перших симптомів інфаркту міокарда. Оніміння та слабкість однієї з рук є однією з ознак гострого порушення мозкового кровообігу. Такі стани потребують негайної госпіталізації.
- Надто туго накладена гіпсова пов’язка у разі травми може призвести до наростання набряку та стискання кровоносних судин у місці накладання, що також виражається у вигляді парестезії кінцівки. У таких ситуаціях потрібно повторно звернутися у травмопункт для ослаблення пов’язки.
Якщо оніміння рук відбувається після активних рухів або після зігрівання рук, це не є приводом для звернення до фахівця.
Але до лікаря слід звернутися обов’язково, якщо оніміння:
- виникає за відсутності зовнішніх причин (механічний тиск, холод);
- є постійно або виникає регулярно (кілька разів на тиждень);
- посилюється з часом;
- рука, кисть схудла.
- додалися інші симптоми: біль у руці, слабкість у пальцях чи руці, набряклість, печіння тощо.
Для встановлення причини оніміння рук та проведення диференціальної діагностики призначають необхідні дослідження: рентгенографію шийного відділу хребта, суглобів, УЗД судин верхніх кінцівок, електронейроміографічне дослідження, МРТ.
Медикаментозна терапія парестезій верхніх кінцівок залежить від діагнозу і включає застосування нестероїдних протизапальних препаратів, судинних засобів, вітамінів групи В. З немедикаментозних методів застосовують гальванізацію та електрофорез, протизапальні та ферментні препарати, ультразвукову і магнітолазерну терапії, масаж, теплолікування.