Була квартира службова – стала приватна...

Начальник управління житлового господарства ЛМР Юрій Голець розповів, скільки службових квартир за шість років отримали судді, прокурори, поліцейські та військові...

Два тижні тому міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що працівників Львівської мерії викликають на допит у прокуратуру — через відмову виділити службове житло для прокурорів. Яка ж це «чорна кішка» пробігла між мером та прокурорами, які у всі часи жили душа в душу? Чому мер «пішов війною» на силові структури? Невже власна фракція у Верховній Раді зробила міського голову більш впевненим, більш сміливим?

Начальник управління житлового господарства ЛМР Юрій Голець — один із тих чиновників, якого викликали у прокуратуру у цій справі як свідка. Правда, повістка йому прийшла значно пізніше від призначеної дати (допит мав відбутися 22.04.2016 р., а повістка надійшла 27.04.2016 р.). Я зустрілася з паном Гольцем, аби розпитати, чому міська влада відмовилася видавати прокурорам ордери на вселення у будинок за адресою пр. Червоної Калини, 58. Саме через ці прокурорські квартири і спалахнув скандал. А також з’ясувати, скільки службових квартир за останні декілька років отримали судді, прокурори, військові, працівники СБУ, поліції, працівники мерії? Та скільки квартир мерія виділила багатодітним сім’ям та дітям-сиротам?

Юрій Голець розповідає, на якій підставі міська рада видає службові квартири. «Житлове приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету міської ради, — каже він. — А порядок надання квартир затверд­жений ще постановою Ради міністрів України від 04.02.1988 р., бо Україна досі не має Житлового кодексу. У Верховній Раді новий житловий закон лежить років зо двадцять...».

Зі слів посадовця, мати службову квартиру може будь-яке державне підприємство. Керівництво звертається до мерії і, згідно з рішенням виконкому, житловому приміщенню надає­ться статус службового. У період з 2010-2016 р. виконком ухвалив 67 рішень про включення 231 квартири в число службових. Йдеться про 72 квартири для військовослужбовців, 11 квартир для управління СБУ у Львівській області, 63 — для прокуратури у Львівській обл., 11 квартир для управління МНСУ у Львівській області, 20 квартир — для прикордонної служби, 13 — для Національної гвардії, 41 квартиру — для ГУ Національної поліції у Львівській обл. Квартирні апетити у силовиків дай Боже...

У більшості випадків, переконує Юрій Голець, профільні міністерства купують квартири для своїх працівників. «Наприклад, прокуратурі або військовим потрібен спеціаліст, але він живе в іншій області, — пояснює квартирні нюанси чиновник. — Йому можуть надати службове житло. Йди і працюй, тільки сплачуй комунальні послуги. Інше питання, що ці квартири, які би мали залишатися службовими, через місяць-два приватизують, а окремі з них перепродають. Зокрема, і у будинку на пр. Червоної Калини, 58, та на вул. Енергетичній-Панаса Мирного. Виникає питання: чи була необхідність у наданні службової квартири?». «І не було випадків, щоби ці квартири залишалися службовими?». «Перезаселення було, але у 90% житло приватизують», — додає чиновник.

З 2010 р. по 2016 р. мерія також передала 7 комунальних квартир управлінню СБУ у Львівській області, 71 квартиру — прокуратурі Львівської області, 1 квартиру — Апеляційному суду. Ці квартири міська рада отримала після смерті самотніх людей, або вони дісталися від інвесторів: до 2008 р. забудовник передавав частину квартир місту, згодом цей закон відмінили. Невже їх треба було віддати прокурорам та «есбеушникам»? Хіба вони найменше в Україні заробляють?

Випитую у чиновника, хто ще зазіхнув на «халявні» квартири? За його словами, губернатори службових квартир від міськради не отримували. Невже? А ось із працівників мерії лише начальник міського управління охорони здоров’я Володимир Зуб у 2007 р. отримав службову квартиру. Для порівняння: багатодітним сім’ям за цей період виділили 31 квартиру, дітям-сиротам — 11 квартир. Бачила я, які квартири виділяють дітям-сиротам: це радше халупи, або кімнати без вигод. Загалом у черзі на квартиру у Львові зареєстровано близько 25 тисяч сімей. За багато років ця черга стала «залізобетонною». Мало хто отримує від мерії безкош­товне житло.

«У 2006 р. було виділено земельну ділянку під будівництво житлового будинку на розі вул. Енергетичної — вул. Панаса Мирного для працівників прокуратури, — веде далі Юрій Голець. — Після завершення будівництва частину квартир на виконання умов договорів передали у комунальну власність. Прокуратурі передали до розподілу 71 квартиру. У 2012 р. за прокурорами закріпили 27 квартир (25 помешкань як службові та 2 квартири черговикам прокуратури). У 2013 р. закріплено 12 квартир (9 квартир як службові та 3 квартири черговикам прокуратури), у 2014 році закріплено одну службову квартиру». За словами пана Гольця, з будинку на розі вул. Енергетичної — Панаса Мирного планують вилучити 26 квартир з числа службових, тобто на сьогодні за цією адресою залишається незакріпленою 31 квартира. «Планує­мо надати ці квартири тим, хто нагально цього потребує, — каже пан Голець. — Зокрема, сім’ям загиблих учасників АТО, бійцям, які втратили на війні кінцівки...». Позитивна тенденція у квартирному питанні таки вимальовується...

«Поясніть, якою є ситуація щодо скандальних прокурорських квартир у будинку на пр. Червоної Калини, 58?» — запитую чиновника. «Це питання буде вирішуватися у судовому порядку, — каже Юрій Голець. — Ми у цьому будинку надали прокурорам уже 40 квартир, вони хочуть ще 31. За які такі заслуги? Ці квартири — комунальні (на минулій сесії, о десятій годині вечора, депутати міськради відмовилися проголосувати за скасування статусу службових квартир за адресою пр. Червоної Калини, 58. — Авт.). Мені важко коментувати рішення депутатів, які приймаються пізно ввечері. Думаю, це питання буде одним з основних на наступній сесії міськради».

«Тобто міська рада припиняє виділяти безкоштовні службові квартири силовикам?» — запитую. «Якщо профільні міністерства хочуть будувати будинки за власні кошти — немає питань, — каже чиновник. — Ми зобов’язані ці квартири закріплювати, бо ці повноваження нам делеговані. Якщо житло у комунальній власності, то розпоряджатися ним мають виконавчі органи». «А раніше ви успішно роздавали безкоштовні квартири спецслужбам. Спокуса знову не виникне?». «Раніше війни не було», — упевнено парирував чиновник.

Коментар для «ВЗ»

Іван ГРИНДА, депутат міської ради

— Були часи, коли прокуратура вирішувала багато питань. Відповідно, ніхто з мерів не хотів мати конфлікти з правоохоронними органами, а вони цим користалися. Я би, наприклад, у першу чергу давав квартири людям, які мають четверо і більше дітей, які живуть у жахливих умовах.

— Чому зараз міський голова різко змінив думку щодо службових квартир, став таким сміливим?

— Тому що фракція «Самопомочі» є у Верхов­ній Раді. Немає в Україні мера, який би не давав квартири силовикам. Колишні працівники правоохоронних органів могли зробити з вас злодія, корупціонера, підставити... Тож голови міст відкуповувалися квартирами. Зараз Садовий, маючи потужну фракцію, своїх депутатів у профільних комітетах, може з цим явищем боротися. До речі, в Україні є понад 20 тисяч прокурорів, які отримали службові квартири. Зрозуміло, що міських голів у такій спосіб «нагинали». Садовий з таких, що не до кінця дається... Львів завжди був першим у починаннях.

— Стосовно будинку на пр. Червоної Калини, 58: депутати мають скасувати статус службового житла для прокурорів. Як ви думаєте, вони це зроблять?

— На минулу сесію ніхто з керівництва прокуратури не прийшов. А це було питання №2 на сесії. Прокуратура у своєму стилі... Це депутатів обурило. Прокурори досі думають, що всі мають бігати до них. Таке хамське ставлення, ніби їм на все наплювати. Звичайно, будуть дебати. Ці прокурори також хотіли скористатися своїм службовим становищем. А тут найшла коса на камінь... Нечистих на руку людей у правоохоронних органах треба зачищати. Я, наприклад, буду підтримувати сторону міського голови. Якщо ми хочемо щось міняти в країні, то треба це робити.

— Я була здивована, що в управлінні житлового господарства немає електронної бази. Здається, чиновники самі толком не знають, кому і що вони надавали. Мабуть, їм вигідно дерибанити квартири...

— Тому, що там Голець не на своєму місці. Людина минулого року займалася будівництвом доріг, сьогодні квартирами... Він ніби мислить, але не до кінця знає свої завдання. Працює по-старому, як колишній керівник жеку... Людей треба навчати, удосконалювати навички, ми всі недосконалі. Житлове господарство завжди було ґрунтом для афер та зловживань. Але треба з чогось починати...

— Ви спілкувалися з колегами-депутатами, вони готові позбавляти правоохоронні органи службових квартир? Чи цей скандал — чергова мильна бульбашка?

— Все буде залежати від двох найбільших фракцій у міській раді — «Самопомочі» і БПП. Відповідно, йдуть консультації між фракціями. Або всі підтримують це рішення, або ніхто. Розуміємо, що і прокурори дзвонять, різне буває...

Схожі новини