Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Мирослав МАРИНОВИЧ: «Тема Волині важка для українського історика»

11 липня минає сімдесят років з часу Волинської трагедії. З цієї нагоди президент Польщі Броніслав Коморовський 14 липня прибуде до Луцька, де вшанує пам’ять загиблих поляків і українців.

Позитивний тон для подальших дискусій довкола складної історичної теми задала недавня спільна панахида у Варшаві, на якій були присутні, зокрема, польський президент і глава УГКЦ Святослав Шевчук. Наступного дня Святослав Шевчук від імені Української греко-католицької церкви та архієпископ Юзеф Міхалік від Римо-католицької в Польщі підписали Спільну декларацію примирення щодо подій на Волині, у котрій ще раз повторили формулу: «Прощаємо і просимо вибачення». Як вплине ця акція на подальші українсько-польські відносини? Про це кореспондент «ВЗ» запитала у віце-ректора Українського католицького університету, одного з членів-засновників Української Гельсінської спілки Мирослава Мариновича.

— Панахиди, без сумніву, позитивно вплинуть на українсько-польські відносини, — каже Мирослав Маринович. — Оскільки впродовж останнього часу українська влада на цю тему мовчала, то у Польщі з’явилося таке відчуття: Україна забула про цю трагедію і, відповідно, щось треба з цим робити. Врешті-решт атмосфера стала дуже напруженою. Ця акція трошечки заспокоїла поляків — про трагедію ми не забули. Важливий у цьому контексті приїзд Леоніда Кравчука. Це єдина людина із титулом президента України, яка прибула до Варшави, щоб поговорити на тему Волині. Чи вдасться таким чином вирішити проблеми? Я припускаю, що будуть і далі непорозуміння, будуть заяви, які ми вважатимемо несправедливими з боку поляків, і навпаки. Але треба вірити в добро і робити добрі справи.

— Ярослав Грицак говорив, що спершу потрібно примиритися, а вже потім досліджувати конфлікт на науковому рівні...» Що, на вашу думку, має бути першим?

— Історики повинні досліджувати це питання, зважаючи на мудрість історії, а не хвилинний політичний чи історичний момент. Якщо історики будуть орієнтуватися на політику і воювати замість політиків, нічого доброго не буде.

— Чи на достатньому рівні в Україні досліджують Волинську трагедію?

— Без сумніву, ні. Дослідники не допрацьовують у цьому питанні. Можливо, тому, що тема Волині важка для українського історика, і багато науковців воліють взятися за нейтральніші теми. Ми не є нормальною державою, тому у нас ці процеси викривлені. У Польщі, наприклад, повноцінно існує Інститут національної пам’яті, вони мають велике фінансування, мають вплив на парламент, президента, мають доступ до архівів. Всього цього не мають українські історики. Тому роль держави у цьому питанні величезна. Але коли здобудемо нормальну державу, не знаю.

— Суперечки між поляками та українцями намагається використати Росія...

— Не маю сумніву у тому, що російська влада використовує цей момент. Це її стиль, і вона це зараз робить набагато ефективніше, ніж під час Помаранчевої революції. Але буде найглупіше, якщо скажемо собі, що у всьому винні росіяни і почнемо скидати всю вину на них. Винуваті, передусім, ми. Тим, що маємо таку державу, яка не може обдстоювати наші національні інтереси. Довкола людей є маса вірусів, однак ми не завжди хворіємо. Якщо маємо імунітет, то, попри агресивну атмосферу довкола, можемо залишитися здоровими. Так і тут: питання не в тому, є чи немає ворогів поруч. Потрібно налагоджувати життя в середині України, — аби мати здорову опору від цих впливів. Росія буде нашим сусідом завжди, а ми повинні знайти спосіб вберегтися від її недоброзичливих актів.

А тим часом...

Віктор Янукович не приїде на відзначення сімдесятих роковин трагедії до Луцька. Про це стало відомо під час Варшавської прес-конференції президентів Вишеградської групи. «Я буду в Луцьку, — повідомив на прес-конференції президент Польщі Броніслав Коморовський. — Я розмовляв з паном президентом Януковичем, я знаю, що є об’єктивні перешкоди, які унеможливлюють його присутність у Луцьку. Та водночас я отримав запевнення, що в Луцьку під час цих урочистостей українську державу на відповідному рівні представлятиме хтось інший».

Коморовський також прокоментував заяву нардепа-свободівця Анатолія Вітіва про те, що не бажано, аби президент Польщі приїздив до Луцька. «Це не заява всієї партії «Свобода», а тільки місцевого лідера цієї партії, з того регіону, де ці польсько-українські стосунки найбільше обтяжені минулим». Янукович зі свого боку повідомив, що готується спільна заява України та Польщі стосовно Волині.