Перед походом у президенти Зеленський уникав сплати податків в Україні...
І через офшори отримав 40 мільйонів доларів від олігарха Коломойського. Це випливає із журналістського розслідування Pandora Papers
Провідні видання світу, зокрема The Washington Post, The Guardian, BBC, Deutsche Welle, El Pais, Forbes, EuroNews, CNN, Le Monde, The Hill, вийшли із сенсаційними публікаціями, в яких оприлюднили результати розслідування про приховану фінансову діяльність 35 чинних і колишніх керівників країн, більш ніж 300 чиновників та знаменитостей у 90 країнах світу. Йдеться про проєкт Pandora Papers, який ґрунтується на аналізі 12 мільйонів файлів, які було отримано внаслідок витоку конфіденційної інформації. Як випливає із цих матеріалів, високопосадові особи використовували закордонні офшорні фірми для несплати податків на своїй батьківщині. І не виключено, що для відмивання «брудних» грошей, тобто — отриманих злочинним шляхом. У переліку офшорників — російський, азербайджанський, казахстанський, кенійський президенти, король Йорданії, прем’єри Великої Британії, Пакистану, Чехії, високопосадовці з Еміратів, Колумбії, Анголи, Нігерії, Бразилії, Гондурасу.
Найбільше у цих розслідуваннях фігурує українських політиків — аж 38. Серед них — президент Володимир Зеленський, голова СБУ Іван Баканов, інші близькі до чинного президента люди. За даними Pandora Papers, бізнес-структури Зеленського та його партнерів зареєстрували понад десяток офшорних фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі. Починаючи з 2012 року, отримали 40 мільйонів доларів від компаній олігарха Ігоря Коломойського. Припускають, що ці кошти було взято з «ПриватБанку», який перебував на грані банкрутства…
Про новий міжнародний скандал за участі першої посадової особи України і його наслідки розмовляємо з виконавчим директором Інституту світової політики Євгеном Магдою.
— Рядові, не посвячені у високі матерії українці найперше хотіли би почути, чим небезпечні для країни офшорні оборудки високопосадовців.
— Офшори — це компанії, які допомагають мінімізувати сплату податків на батьківщині. Такий великий «офшорний» резонанс виник через те, що серед фігурантів цього скандалу, який розслідували сотні журналістів з різних країн, опинилися сильні світу цього. А це, м’яко кажучи, непатріотично: бути керівником держави (чи претендувати на цю посаду) і не сплачувати у бюджет обов’язкові відрахування.
— Який кримінал у тому, що офшорні фірми Зеленського колись (згідно із розслідуванням Pandora Papers) отримали від Коломойського 40 млн доларів?
— На той момент, коли Зеленський приймав ці кошти, для нього це, можливо, не було криміналом. Бо він тоді не був державним службовцем, не був президентом. Але він уникав сплати податків в Україні, у тому числі — після 2014 року [коли пoчалася війна]! А друга проблема у тому, що отримані від Коломойського гроші, ймовірно, було викрадено з «ПриватБанку». Коли цей банк вимушено ставав державним, держава його дофінансувала на 5 млрд доларів. Сума астрономічна! Якщо у балансі «Привату» була така велика дірка, значить, ці гроші розтратили або вкрали його колишні співвласники — Коломойський і Боголюбов. Отож, якщо кажуть про переведення у закордонні офшори викрадених в Україні грошей, то йдеться щонайменше про проблему моральну…
— Люди з оточення президента не бачать підстав для претензій до Зеленського. Мовляв, ця історія сталася ще до того, як він почав керувати країною. А зараз, мовляв, він — «чистий», більше того, бореться з олігархатом…
— Питання моральної відповідальності тісно пов’язане з відповідальністю юридичною. Для прикладу, чеська поліція після оприлюднення матеріалів Pandora Papers відразу оголосила про розслідування щодо найпотужнішого політика у цій країні — прем’єр-міністра Андрія Бабіша. В Україні ж усі офіційні антикорупційні органи і позаштатні «антикорупціонери» мовчать, наче в рот води набрали. Це свідчить щонайменше про подвійну мораль. Петра Порошенка свого часу звинувачували за «сплячий» офшорний рахунок, на якому було 3 тисячі доларів. Зеленському закидають наявність офшорів, через які пройшли набагато більші суми. І з якого він, швидше за все, здійснював якісь купівельні операції.
Нам показали поки що верхівку айсберга. Подальші рухи цих загадкових грошей ще побачимо.
— Експерти кажуть про великий удар, якого завдала ця справа по міжнародному авторитету України…
— Через тиждень відбудеться саміт «Україна — ЄС». Зеленський каже, у нас немає часу з’ясовувати, чому ми не в ЄС, тому, мовляв, треба вести нахабну зовнішню політику… Євросоюз із 2015 року вклав в Україну понад 16 млрд євро. Виникає запитання: а чи захоче ЄС і далі допомагати нам, якщо побачить, що наш президент має офшори і що керував цими офшорними компаніями нинішній голова СБУ? У будь-якій країні на захід від України така негативна інформація про керівника спецслужби автоматично, без жодного кримінального розслідування, призвела би до його відставки. У нас же роблять вигляд, що нічого надзвичайного не сталося.
— Як позначиться цей гучний скандал на рівні підтримки Зеленського в Україні?
— Сказати, що його рейтинг обвалиться, не візьмуся. 10−12 відсотків людей в Україні завжди підтримуватимуть будь-яку владу — за будь-яких умов. Але, з іншого боку, Зеленський втрачає свою політичну унікальність. 2019 року він був людиною з «тефлоновим» іміджем — особою, до якої практично не прилипала будь-яка критика. Зараз перетворюється на такого, як інші політики, яких колись завзято критикував зі сцени «95-го Кварталу».
Читайте також: Офшори Зеленського — це початок його кінця