Прем’єр-міністра Шмигаля викличуть на допит до слідчих
Керівника уряду підозрюють у розтраті бюджетних коштів і халатності у боротьбі з коронавірусом
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/438461/smygal-k.jpeg)
На вимогу Вищого антикорупційного суду України (ВАСУ), Національне антикорупційне бюро (НАБУ) відкрило кримінальне провадження проти прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. Це чи не перше за часів президента Володимира Зеленського резонансне рішення проти чинного високопосадовця.
Шмигалю інкримінують, що очолюваний ним уряд, ігноруючи закон, кошти зі створеного навесні 2020 року Спеціального фонду для боротьби з коронавірусом переказав на інші програми. Іншими словами, допустив нецільове використання бюджетних фінансів. Саме про це у зверненні до НАБУ написав позивач до суду, ім’я якого не розголошують. З першого разу відкривати справу проти Шмигаля там відмовилися. Зробили це лише внаслідок зобов’язального вердикту ВАСУ.
Із матеріалів перевірок Державної аудиторської служби випливає, що минулого року в освоєнні «ковідних» коштів було допущено порушень на 406,8 мільйона гривень. За іншими даними цієї служби, Міністерство соціальної політики завищило потребу у державних коштах під час боротьби із коронавірусом. Це призвело до того, що з держбюджету додатково забрали невідомо на що 2,5 мільярда гривень.
Відомо, що значну частину державних грошей із антиковідного фонду, замість того, щоб скерувати їх на закупівлю медобладнання і медпрепаратів, було переведено на програму президента «Велике будівництво». Ще іншу частину виклянчив для свого відомства міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Значні суми з цього Фонду пішли на доплати поліцейським, нацгвардійцям, пожежникам, прикордонникам… Ніхто не заперечує, що ці категорії людей заслуговують на гідне матеріальне заохочення. Але чому це повинні робити ціною здоров’я і життя українців, яких спіткала пандемія?
В експертних колах прогнозують, що кримінальна справа проти Дениса Шмигаля завершиться нічим. Бо на Банковій покривають членів своєї команди. Як сталося це, наприклад, у випадку із заступником керівника Офісу президента Олегом Татаровим. Цю особу обґрунтовано підозрюють у хабарництві, у зловживанні владою (відповідні претензії висловлювали детективи НАБУ). Громадськість скерувала до президента Володимира Зеленського петицію з вимогою звільнити одіозного чиновника. Петиція набрала 25 тисяч голосів, необхідних для того, щоб глава держави її розглянув і ухвалив мотивоване рішення. Однак Зеленський відмовився усувати одіозного чиновника. «Своєю відповіддю Зеленський поставив крапку у дискусії про його „цінності“, — зазначає „Центр протидії корупції“. — Він став на бік Татарова, який відмазував убивць майданівців. А також заплющив очі на те, що заступник керівника ОП — фігурант корупційної справи. Здається, тепер немає сумнівів, за чиїм наказом було організовано незаконні рішення судів, ОГП, ДБР і СБУ, аби лише Татаров залишився непокараним. Своїм підписом Володимир Зеленський засвідчив, що його світогляд не має нічого спільного з цінностями нашої Революції Гідності».