Бахчисарайський палац – трофей російських археологів
Під приводом реставрації здійснюється фальсифікація історії Криму
Українські та світові ЗМІ вже багато писали про некоректну реставрацію Бахчисарайського палацу, пам’ятки світової історії XVI століття. При відновленні його конструкцій не дотримуються вимоги щодо збереження зовнішнього вигляду, змінюється цільове призначення відновлених забудов. По суті, під приводом реставрації здійснюється фальсифікація історії Криму.
Кримська преса пише, що «Бахчисарайський палац перетворено з об’єкта культури на… об’єкт археології». Виявляється, російські так звані археологи, попри те, що палац досліджували ще у довоєнний час, тобто в 30-х роках, зараз перекопали всю територію і всі приміщення на предмет знаходження археологічних артефактів, які можна було б використати для пояснення того чи іншого відтинку історії Криму і його завоювання Росією.
Загалом відомо, що російські війська під час походу фельдмаршала Мініха у 1736 році спалили Бахчисарайський палац, який на той час мав первісний вигляд і саме у такому стані являв собою об’єкт світової історичної спадщини. Це знищення автентичної культурно-історичної пам’ятки ввійшло в історію як варварство, адже під час пожежі було не тільки втрачено первісний архітектурний ансамбль, а у вогні загинула багатюща ханська бібліотека та архів Кримського ханства, в яких зберігалися безцінні історичні манускрипти. Без них не можуть бути відновлені багато фактів з життя тогочасного європейського суспільства. У пожежі над Бахчисараєм у диму літали сторінки недогорілих книг та шматки недопалених пергаментів. Вони вже втрачені світовою культурою назавжди.
З того часу Бахчисарайський палац кілька разів відновлювався, однак жодного разу не був відновлений до його первісного стану, і людство зараз вже не вправі його вважати автентичним пам’ятником XVI століття.
Що роблять російські «археологи» зараз? Як повідомив журналістам доцент кафедри історії стародавнього світу та середніх віків «Таврійської академії КФУ ім. В. І. Вернадського» (колишній Таврійський національний університет України. — Авт.) Валерій Науменко, нині розкопали 70% сучасної території комплексу. Нові дані розкривають основні етапи будівельної історії палацу, починаючи з правління кримського хана Сахіб-Гірея I (1532−1551). «Ми з’ясували, що в XVIII столітті ханський гарем включав безліч приміщень, у тому числі так званий старий гарем, розібраний у 20-і рр. XIX ст. Те, що ми бачимо зараз, — лише залишки більш глобальної конструкції, яка мала інше планування. А знаменита Соколина вежа, під якою знайдений перстень ханської дочки, зведена на житловому комплексі XVIII століття, який, ймовірно, був зруйнований у 1736 році. Завдяки цим та іншим знанням з’явилася можливість відновити не тільки палац, а й відсутні особливості життя та побуту з історії Хан-Сарая», — розповів Валерій Науменко.
Роботи проводилися на 29 ділянках з метою відкриття фундаментів різних будівель пам’ятника в рамках розробки проєкту його реставрації. За словами вчених, тепер палац з об’єкта архітектури перетворюється в повноцінний об’єкт археології.
Що ж саме шукають російські археологи? Це давно відомо, і в об’єктивність російських вчених вже давно ніхто не вірить. Археологи в Криму постійно шукають дві речі — з одного боку артефакти, які б підтверджували російські сліди в древній історії Криму, а оскільки їх нема, то «вченим» доводиться багато що фальсифікувати. Як, наприклад, виявився фальсифікацією такий «артефакт», як так званий Тмутараканський камінь, на якому начебто є напис про те, що князь Гліб міряв по льоду ширину Керченської протоки. В Бахчисараї ж та інших місцях росіяни шукають єдине — підтвердження залежності Кримського ханства від Османської імперії.
Так і цього разу. «Ми виявили значну кількість керамічних виробів. Більшість з них підтвердила колосальний вплив на ханство османської культури. Наприклад, мова про турецький фаянс, який датується від XVI до XVIII ст. Є кераміка, властива саме кримськотатарській культурі. Одна з відмінних рис таких предметів — розфарбування зовні лініями білого кольору з допомогою рідкої глини, ангоба. А для місцевої поливної кераміки типова монохромність. На окрему увагу заслуговує колекція курильних люльок кінця XVII-XVIII століття, що належали мешканцям палацу. У ній понад 400 виробів з арабографічними написами, що повторюють сури Корану або імена виробників люльок», — розповідає Валерій Науменко.
Гляньте, вище Валерій Науменко розповідає, що археологи проводили пошуки в 29 місцях для розкриття… старих фундаментів. І в фундаментах (?) знайшли гарнітури керамічних виробів і колекцію курильних люльок. Попередні дослідження палацу ніяк не свідчать про можливість подібних знахідок, оскільки на території палацу його мешканці ніколи не мали потреби ховати скарби. То це нова російська фальсифікація?
Безсумнівно, через розкопки подібним методом російськими археологами в палаці буде втрачено для науки чималу кількість реальних артефактів. Крім того, є ризик, що цінні знахідки будуть вивезені, як і раніше, в російські музеї, оскільки навіть «Ермітаж» не гребує зберігати крадене в землі та музеях України й інших країн. Прийде час, і нові дослідження допоможуть встановити істину і розкрити злодіяння російських археологів, які зараз ставляться до пам’яток культури та історії в Криму як до воєнних трофеїв: без жалю, без об’єктивності, для підтвердження своїх фальшивих теорій.