«Цілеспрямованого підпалу не було»
За офіційною версією «еменесників», у котельні СБУ, що поруч з «Тюрмою на Лонцького», сталося коротке замикання в електромережі
«Якби охоронець запізнився з повідомленням до ДСНС на 15−20 хвилин, наслідки пожежі були б катастрофічними!» — розповів «ВЗ» директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.
Пожежа у музеї сталася 22 квітня. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці повідомив народний депутат України, ексголова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович: «Завдяки пожежникам постраждалих людей немає. Однак значних втрат зазнала унікальна пам’ятка історії — приміщення Національного музею „Тюрма на Лонцького“, колишньої в’язниці КГБ та гестапо». Пан В’ятрович попросив усіх небайдужих допомогти музею фінансово.
Руслан Забілий розповів: «Займання сталося у котельні СБУ, яка є прилеглою до будівлі музею. Котельня згоріла вщент. Вогонь почав швидко перекидатися на територію музею. Зокрема, зайнялися перекриття даху (балки на горищі). Усі коридори музею підтоплені. Під час пожежі рятувальники вилили не одну тонну води… Як встановили фахівці ДСНС, відбулося коротке замикання в електромережі (остаточні висновки щодо пожежі зроблять слідчі поліції. — Авт.). Вогонь поширювався дуже стрімко. Охоронець вчасно відреагував — викликав рятувальників. Експонати вціліли. Вогонь не добрався до експозиції. Документи також не постраждали. Але усі стіни вологі, є загроза виникнення грибка. Обвуглилися вікна першого поверху, частина шиб на всіх трьох поверхах вибита, а деякі вікна пожежники змушені були виривати, зрізати двері».
«У першу чергу потрібно ремонтувати дах, — веде далі директор музею. — Потрібний капітальний ремонт приміщень. Зіпсовані проводка, опалення. Потребує реставрації і сама будівля тюрми, яка є найціннішою. Щодо завданих збитків, наразі не відомо, якою є точна сума. Це мають визначити члени спеціальної комісії».
Володимир В’ятрович також додав: «Завдяки відданості і хоробрості працівниці музею Лідії Тополевської, яка кинулася рятувати спадщину та історичні цінності, вдалося уникнути низки руйнувань. (Через сильне задимлення рятувальники працювали в засобах індивідуального захисту органів дихання та зору. — Авт.). Лідія Тополевська весь час перебувала заблокована на третьому поверсі у приміщенні, серед диму і вогню, але, на щастя і завдяки пожежникам, не постраждала».
Зі слів Володимира В’ятровича, найцінніше майно — архів ОУН та УПА, а також спеціалізована бібліотека Центру досліджень визвольного руху, що зберігаються у музеї, під загрозою затоплення. Як і вцілілі наразі фондосховища та лабораторія музею.
Музей підпорядковується Міністерству культури. Чиновники пообіцяли не залишати музейників у біді. На заклик Володимира В’ятровича допомогти фінансово музею уже відгукнулося чимало небайдужих людей. Яку суму коштів уже вдалося зібрати, зі слів директора музею буде відомо наступного тижня.
До речі, під постом нардепа у Фейсбуці з’явилося чимало конспіративних версій пожежі. Чимало дописувачів не вірять у випадковість: «Так, так, замкнуло… У котельні СБУ. А що, там і досі обігрівають? Мені здається, там замкнуло два роки тому… І що, в СБУ не помітили, що у них з котельні валить дим? Це повинен був побачити дядя Вася з будівлі поряд?».
Або інший допис: «Хочу вірити, що замкнуло, але більше схиляюся, що не випадково сталося те, що сталося. Багато злочинів проти ворога в тих архівах. Відправила переказ, розумію, що всі разом зможемо врятувати музей — кожна гривня має значення, аби зберегти докази насильства».
«Оригінали повинні бути доступні лише спеціалістам та історикам.
Цікаво, що коли розуміємо це ми, пересічні громадяни, то чому про це не думають самі спеціалісти та відповідальні директори таких установ і музеїв?".
Утім, Руслан Забілий будь-які конспіративні версії відкидає: «Якби музей хтось навмисно підпалив, я би про це першим повідомив. Цілеспрямованого підпалу не було».