Передплата 2025 «Добрий господар»

«Цілеспрямованого підпалу не було»

За офіційною версією «еменесників», у котельні СБУ, що поруч з «Тюрмою на Лонцького», сталося коротке замикання в електромережі

«Якби охоронець запізнився з повідомленням до ДСНС на 15−20 хвилин, наслідки пожежі були б катастрофічними!» — розповів «ВЗ» директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.

Пожежа у музеї сталася 22 квіт­ня. Про це на своїй сторінці у Фей­сбуці повідомив народний депу­тат України, ексголова Українського інституту національної пам’яті Во­лодимир В’ятрович: «Завдяки пожеж­никам постраждалих людей немає. Од­нак значних втрат зазнала унікальна пам’ятка історії — приміщення Націо­нального музею „Тюрма на Лонцького“, колишньої в’язниці КГБ та гестапо». Пан В’ятрович попросив усіх небайдужих допомогти музею фінансово.

Руслан Забілий розповів: «Займан­ня сталося у котельні СБУ, яка є приле­глою до будівлі музею. Котельня згоріла вщент. Вогонь почав швидко перекида­тися на територію музею. Зокрема, за­йнялися перекриття даху (балки на го­рищі). Усі коридори музею підтоплені. Під час пожежі рятувальники вилили не одну тонну води… Як встановили фа­хівці ДСНС, відбулося коротке замикан­ня в електромережі (остаточні висновки щодо пожежі зроблять слідчі поліції. — Авт.). Вогонь поширювався дуже стрім­ко. Охоронець вчасно відреагував — ви­кликав рятувальників. Експонати вціліли. Вогонь не добрався до експозиції. Доку­менти також не постраждали. Але усі сті­ни вологі, є загроза виникнення грибка. Обвуглилися вікна першого поверху, час­тина шиб на всіх трьох поверхах вибита, а деякі вікна пожежники змушені були виривати, зрізати двері».

«У першу чергу потрібно ремонтувати дах, — веде далі директор музею. — По­трібний капітальний ремонт приміщень. Зіпсовані проводка, опалення. Потре­бує реставрації і сама будівля тюрми, яка є найціннішою. Щодо завданих збитків, наразі не відомо, якою є точна сума. Це мають визначити члени спеціальної комі­сії».

Володимир В’ятрович також додав: «Завдяки відданості і хоробрості пра­цівниці музею Лідії Тополевської, яка кинулася рятувати спадщину та істо­ричні цінності, вдалося уникнути низки руйнувань. (Через сильне задимлення рятувальники працювали в засобах інди­відуального захисту органів дихання та зору. — Авт.). Лідія Тополевська весь час перебувала заблокована на третьому по­версі у приміщенні, серед диму і вогню, але, на щастя і завдяки пожежникам, не постраждала».

Зі слів Володимира В’ятровича, най­цінніше майно — архів ОУН та УПА, а та­кож спеціалізована бібліотека Центру досліджень визвольного руху, що збері­гаються у музеї, під загрозою затоплен­ня. Як і вцілілі наразі фондосховища та лабораторія музею.

Музей підпорядковується Міністер­ству культури. Чиновники пообіцяли не залишати музейників у біді. На заклик Володимира В’ятровича допомогти фі­нансово музею уже відгукнулося чимало небайдужих людей. Яку суму коштів уже вдалося зібрати, зі слів директора музею буде відомо наступного тижня.

До речі, під постом нардепа у Фейсбу­ці з’явилося чимало конспіративних вер­сій пожежі. Чимало дописувачів не вірять у випадковість: «Так, так, замкнуло… У ко­тельні СБУ. А що, там і досі обігрівають? Мені здається, там замкнуло два роки тому… І що, в СБУ не помітили, що у них з котельні валить дим? Це повинен був по­бачити дядя Вася з будівлі поряд?».

Або інший допис: «Хочу вірити, що за­мкнуло, але більше схиляюся, що не ви­падково сталося те, що сталося. Багато злочинів проти ворога в тих архівах. Від­правила переказ, розумію, що всі разом зможемо врятувати музей — кожна грив­ня має значення, аби зберегти докази насильства».

«Оригінали повинні бути доступні лише спеціалістам та історикам.

Цікаво, що коли розуміємо це ми, пе­ресічні громадяни, то чому про це не ду­мають самі спеціалісти та відповідальні директори таких установ і музеїв?".

Утім, Руслан Забілий будь-які кон­спіративні версії відкидає: «Якби музей хтось навмисно підпалив, я би про це першим повідомив. Цілеспрямованого підпалу не було».