«Мирове» рішення
Яким чином майно й земля двох комунальних львівських ринків опинилися у приватних руках Григорія Козловського
Депутати Львівської міськради на останній сесії швидко і майже одноголосно (без жодних запитань) прийняли рішення «Про укладення мирової угоди». «Уклали мир» із ТзОВ «Дари Львівщини», яке свого часу отримало у приватну власність майно двох львівських комунальних ринків — «Винниківського» і «Підзамча». Як повідомляє сайт «Наші гроші», ТзОВ «Дари Львівщини» належить Софії Максимець — доньці відомого бізнесмена, депутата Львівської облради від «Європейської Солідарності» Григорія Козловського. Яким же чином майно (а відповідно, і земля загальною площею 56 сотих гектара) двох комунальних львівських ринків опинилися у приватних руках?
Представляла проєкт рішення на сесії директорка юридичного департаменту ЛМР Гелена Пайонкевич. Вона розповіла передісторію питання. Почалося це все ще у «буремних 90-х». Тоді Львівська міськрада створила державне комунальне підприємство «Екоплід», за яким було зареєстроване право власності на ці два ринки. Потім ДКП «Екоплід» реорганізували шляхом приєднання до ТзОВ «Дари Львівщини». Відповідно «Дари Львівщини» отримали на праві постійного користування дві земельні ділянки під цими ринками і зареєстрували право власності на ці два ринки. У подальшому управління комунальної власності ЛМР оформило право власності на ці два ринки на територіальну громаду Львова. Однак, за словами пані Пайонкевич, тут «стався технічний збій»: управління комунальної власності не знало про документи з 90-х років, які лежали в архіві (про права компанії «Дари Львівщини» на майно двох ринків. — Авт.). Тому виникла судова суперечка. З одного боку, ТзОВ «Дари Львівщини» оскаржує документи Львівської міськради, з іншого — прокуратура Львівської області оскаржує реєстрацію права власності на ці два ринки за ТзОВ «Дари Львівщини». «Станом на сьогодні маємо два активні судові процеси, — сказала пані Пайонкевич. — Один вже завершився, на жаль, не на користь ЛМР. Відповідно, маємо звернення ТзОВ „Дари Львівщини“ з клопотанням укласти мирову угоду».
Трохи іншу історію ринків подає сайт «Наші гроші». Згідно із їхнім розслідуванням, майно двох ринків, яке Львівська міськрада здавала в оренду, перестало бути комунальним 2019 року. А саме після того, як донька Григорія Козловського Софія Максимець придбала ТзОВ «Дари Львівщини», яке орендувало майно двох ринків. Державні реєстратори з винниківського комунального підприємства переписали комунальне майно на ТзОВ «Дари Львівщини».
А потім ця компанія передала майно в іпотеку компаніям «Галицький шлях» і «Винниківський шлях». Ці компанії контролюють Григорій Козловський і депутат Львівської міськради та адвокат Козловського Олексій Різник. Управління комунальної власності ЛМР звернулося зі скаргою до Офісу протидії рейдерству при Мін’юсті. Далі почалася тривала судова тяганина, яка й завершилася вищезазначеною «мировою угодою».
Таким чином на сесії депутати погодили, що за два колись комунальні об’єкти приватне підприємство пропонує міській раді «відступного». Яка ціна питання? Пайонкевич повідомила, що раніше вартість компенсації до міського бюджету за визнання права власності на ці ринки становила 18 млн грн. Проте це колишня балансова вартість, відтак в ухвалу внесли правку, що остаточний розмір компенсації міському бюджету буде визначено лише після проведення оцінки — суб’єктом оціночної діяльності. Крім того, у проєкт внесли умову про збереження робочих місць на ринках і проведення міжнародних архітектурних конкурсів для покращення їхньої архітектурної привабливості.
Як же розподілилися голоси депутатів? Загалом «за» проголосували 45 обранців, проти — 4, утрималися 3, не голосували 5. Найбільше голосів дала «Європейська Солідарність» — 23 із 24 присутніх, проти — нуль. Не голосував депутат Юрій Ломага, який перед тим заявив про конфлікт інтересів. Фракція «Самопоміч»: «за» — 9, утрималися — 3, не голосували 4. У повному складі проголосувала «за» фракція «Варта» — 7 голосів. Також «за» були усі чотири присутні «свободівці» (усього у фракції 5 депутатів). І «за» були два позафракційні депутати — міський голова Львова Андрій Садовий і секретар міськради Маркіян Лопачак. У повному складі проголосувала «проти» лише одна фракція «Голос» — усього 4 голоси.
Журналіст «ВЗ» запитала голову фракції «Голос» у Львівській міськраді Віталія Троця, чому ця фракція єдина, хто голосував проти прийняття «мирового» рішення. «Не знаю, чому лише одна наша фракція проголосувала проти цього рішення, — сказав Віталій Троць. — Але для громадянського суспільства ситуація очевидна: майно було у власності територіальної громади, багато років здавалося в оренду, місто отримувало від цього кошти. І тут майно переходить у приватну власність. Для нас це дзвіночок, що, напевно, місто не до кінця добре боролося за збереження територіального майна. Ми проголосували проти, бо відчуження майна має відбуватися згідно із чинним законодавством, тобто на конкурсних засадах. Можливо, ніхто б і не зголосився на цей конкурс. А можливо, місто могло б отримати і значно більшу суму за це майно. Цікаво, що місто взагалі не запитало про ціну землі під майном цих ринків. Бо крім того, що майно ринків вийшло з власності територіальної громади, ще й скасована реєстрація права власності міста на земельні ділянки».
— Пане Віталію, напередодні голосування до ваших депутатів ніхто не підходив із «цікавими пропозиціями» за позитивне голосування?
— До нас ніхто ніколи не підходить, бо всі знають нашу принципову позицію. Нашу позицію затвердила політрада обласної організації «Голосу». Перед тим ми довго обговорювали це питання, зважували всі «за» і «проти». Бо було багато інформації, аргументів — і мера, і другої сторони. Ми розбиралися і розуміємо, що практично всі львівські ринки — у приватній власності. Наприклад, «Краківський» тощо. Але якщо щось міняти із ринками «Винниківський» і «Підзамче», то це треба було робити прозоро.
Замість резюме
Громаді залишається лише очікувати другу частину цього ринкового «марлезонського балету»: якою ж буде ціна компенсації місту за приватизацію ринків? І наскільки сума, яку визначить сертифікований оцінювач, відрізнятиметься від спочатку запропонованих «смішних» 18 мільйонів гривень?