«Деякі кандидати у нардепи давали виборцям гроші на церковні дзвони...»
Хто поповнить парламент в окрузі на Прикарпатті: друг олігарха, «свободівець» чи «слуга» президента?
Найближчої неділі, 28 березня, кількадесят тисяч українців у двох «полярних» регіонах — на Донеччині та Івано-Франківщині — візьмуть участь у проміжних виборах народних депутатів. Серед 18 кандидатів у «східному» окрузі № 50 найбільш медійно відоме ім’я кардіолога Юлії Кузьменко («Європейська Солідарність»), яку Банкова і відомство Авакова звинуватили у вбивстві журналіста Павла Шеремета. Крім претендентів від провладної «Слуги народу», а також «Батьківщини», «Голосу», своїх людей у народні обранці висунули кілька ідеологічно близьких конкурентів: «Опозиційна платформа — За життя», «Опоблок» і «Партія Шарія». Несподівано для донецького краю за мандат парламентарія вирішив поборотися і член… «Партії угорців України», яка, як відомо, найбільше має симпатиків на іншому «полюсі» України, у Закарпатті.
А найбільш запеклою у неділю обіцяє бути політична боротьба на Прикарпатті — у Надвірнянському окрузі № 87. Серед 14 номінантів на мандат нардепа є три політичні «важковаговики»: Олександр Шевченко, власник «Буковеля», права рука олігарха Ігоря Коломойського; заступник голови партії «Свобода», колишній
— Ситуація у нас напружена і неоднозначна, — каже експерт. — Рейтинги кандидатів постійно змінюються. Явного фаворита немає, люди розділилися у своїх симпатіях. Багато хто ставить на власника «Буковеля» Олександра Шевченка. Простий люд купився на його обіцянки відремонтувати дороги в окрузі. Останнім часом його високий рейтинг трохи збили, бо з’ясувалося, що нові шляхи будують за бюджетні, а не за його приватні кошти…
Чимало виборців орієнтуються на Руслана Кошулинського. Недавно на його користь зняла свою кандидатуру Маруся Звіробій з «Європейської Солідарності». Але ця послуга зовсім не означає, що голоси Марусі автоматично перейдуть представнику «Свободи». Один із «плюсів» Кошулинського у тому, що з нашого району, із селища Биткова, походить його дружина.
Трохи запізно, як на мене, спуртував представник «Слуги народу» Василь Вірастюк.
Останнім часом нарощує м’язи місцевий підприємець Юрій Голіней (у нього свої пилорами, переробні потужності, зокрема, виготовляє біопаливо), раніше був депутатом районної і обласної рад. Якихось закидів йому не роблять. Але, складається враження, він себе не розкрутив…
Балотується також учасник Майдану Михайло Ноняк, він працював на високих посадах у податковій системі, в «Укртрансбезпеці». Проти нього було порушено кримінальні справи, але у спецвипусках газет він спростовує свою вину, каже про політичні переслідування.
От між цими п’ятьма кандидатами й розгортається основна виборча боротьба. Кожен з них малює собі рейтинги як хоче. Думаю, у гірській частині округу № 87, там, де розташований «Буковель», відносну більшість здобуде Шевченко. Сама ж Надвірна, напевно, розділиться у своїх симпатіях. Бо не один Шевченко останнім часом їздив із агітацією по церквах. Давали гроші то на дзвін, то на інші церковні потреби…
Усі місцеві політологи губляться у здогадках, явного фаворита не бачать. У зв’язку з епідемічною ситуацією у Прикарпатті турбує можлива низька явка виборців…
— Лідером політичних уподобань на Івано-Франківщині не перший рік є «Свобода»: її представники очолюють і обласну, і міську раду. Чи перенесеться вплив партії Тягнибока на Надвірну?
— Мер Руслан Марцінків (до Івано-Франківської міської громади віднедавна входять два села з Надвірнянського району — Камінне і Тисменичани) кілька разів приїжджав в округ № 87, агітував за Кошулинського. Щоправда, не так потужно, як робив це, коли восени змагався за крісло міського голови і переміг з результатом понад 50%.
Голова облради Олександр Сич вибрав дещо обережну, дипломатичну позицію. Хоча кілька днів тому на своїй сторінці у Facebook написав, що однозначно підтримує свого однопартійця. Крім цієї заяви у соцмережах іншої агітації від Сича за Кошулинського я не бачив. Усю чорнову передвиборчу роботу роблять штабісти і рядові соратники останнього. «Свобода» в окрузі має не повсюдні, а «кущові» симпатії. Вона має, зокрема, підтримку у Ланчині. Але звідти ж походить згадуваний підприємець Голіней. За нього зіграють і земляцькі, і родинні чинники…
— Передвиборча програма якого з кандидатів вам здалася найбільш переконливою, зрозумілою?
— Як на мене, найреальніша вона у Шевченка. Заявив, що уже створив 100 тисяч робочих місць. А якщо йому довірять депутатський мандат, то шляхом ухвалення відповідної законодавчої бази начебто зможе розширити «Буковель» і забезпечить працею до мільйона жителів не тільки Гуцульщини, а й усього карпатського краю. Хоче поширити туристичний бізнес у бік Рахівського району Закарпаття — у Ясиню, Чорну Тису. Із Тиси мають брати для «Буковеля» воду. Через гори обіцяють прокласти нову дорогу.
«Підтягується» Вірастюк, робить наголос на соціальному захисті ветеранів бойових дій, каже про потребу будівництва для них спортивних, реабілітаційних центрів. Обіцяє дороги у селах, комунальні комунікації, підтримку шкіл, клубів.
На підтримку представника «Платформи громад» Голінея приїжджала нещодавно Юлія Тимошенко. Лідерка «Батьківщини» заявила, що у разі перемоги візьме його у свою фракцію. Цікаво, що під час виступу на нашому обласному телебаченні Тимошенко сказала, що її партія отримала пропозицію піти у коаліцію до президентської політсили…
— А ваші виборці не дорікають Шевченку за те, що той представляє партію одіозного олігарха Коломойського?
— Дорікають. Люди роздвоюються-розтроюються… З одного боку, їх не влаштовує політика цієї особи, а з іншого, вони вдячні їй за робочі місця, нові дороги. Шевченка звинувачують у тому, що через наплив туристів у «Буковелі» в області різко поширилася пандемія. А він виправдовується: чому ж тоді інші курорти не закривають? Скажімо, Драгобрат на Закарпатті. А ще каже, що ніхто з його персоналу на ковід не хворіє…
— Наскільки переконливий на передвиборчих зустрічах Кошулинський? Чи не превалює над соціально-економічними питаннями ідеологія?
— Економічні тези Кошулинського дуже слабкі. В основному чуємо від нього гасла…
— То хто, на вашу думку, може здобути булаву на Надвірнянщині?
— Великі шанси у Шевченка — попри те, що двох «двійників» заслали йому у бюлетень (один — безробітний з Київської області, інший — електрозварник з Києва). Його підпиратимуть з одного боку Вірастюк, з іншого — Кошулинський. Хоча в останні дні перед виборами ситуація може змінитися…
Дуже багато залежатиме від явки. Тому кожен кандидат просить виборців прийти на голосування.
А тим часом…
За даними соціологічної компанії «Рейтинг», оприлюдненими у середині березня, Шевченка підтримували 24,5% виборців (у лютому показник підтримки становив 35,7%), Кошулинського — 22,4% (17,8%), Вірастюка — 21,8% (13,1%).