«Надмірно сексуалізована поведінка може свідчити про насилля над дитиною»
Скандал розгорівся навколо малолітніх блогерів, у яких «роман». Дитячий омбудсмен Микола Кулеба припускає, що цих дітей продюсують з Москви
Поліцейські Київської області відкрили кримінальне провадження щодо ситуації із «романом» неповнолітніх українських блогерів — 8-річної дівчинки Мілани Маханець та 13-річного підлітка Павла Пая. Матір дівчинки викликали на допит. «Кримінальне провадження відкрито за частиною 1 статті 301 ККУ (Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів)», — повідомили у поліції.
Дитячий омбудсмен Микола Кулеба звернувся до поліції та прокуратури, аби правоохоронні органи розслідували поширення у соцмережах інформації про «роман» дітей-блогерів. Йдеться про відверті пости восьмирічної Мілани Маханець та 13-річного Павла Пая — у профілях дітей фото, де вони обіймаються, цілуються та разом сплять.
Микола Кулеба сказав, що оприлюднення такого контенту є аморальним, а поведінка Мілани та Паші — сексуалізованою. Він припустив, що сторінки Мілани та Паші у соцмережах, ймовірно, ведуть продюсери із Москви. Багато відео зі сторінок цих дітей, на його думку, були зняті у Росії.
«Правоохоронці мають з’ясувати, чи є підстави для притягнення до відповідальності батьків або інших осіб, які можуть бути причетні до виготовлення такого контенту, — написав на своїй сторінці у Фейсбуці Микола Кулеба. — Вважаю неприпустимим та таким, що порушує права дітей, створення такого контенту. Це сексуалізує образ дитини та може призвести до втягнення тисяч дітей до сексуального насильства та експлуатації. Такий контент — аморальний та провокативний. На жаль, деякі батьки можуть самі наражати на небезпеку власних дітей.
Держава і суспільство мають категорично відреагувати щодо недопущення таких випадків у майбутньому. Інакше наслідки можуть бути руйнівними для цілого покоління. Діти не можуть критично оцінити наслідки такої поведінки. Прошу батьків бути мудрими та уважними до того, в яких соціальних мережах спілкуються ваші діти, що вони публікують, за ким спостерігають. Хто є їхніми «кумирами».
Мама дівчинки Дарина Маханець заявила журналістам, що «дітей ніхто не змушував зображати стосунки, у них справжня любов, це їхнє життя і вони розберуться». За станом на 17 березня на сторінці дівчинки в Instagram вже немає публікації про стосунки із 13-річним хлопцем. Однак на одному фото у соцмережі — дівчинка поруч з ним.
8-річна Мілана має 486 тисяч підписників в Instagram, а у соцмережі Likee — 6,7 млн. Мілана — модель, яка знiмaється для брeндiв дитячoгo oдягy. Вона часто їздить до Москви, звідки публікує фотографії. 13-річний Павло Пай має 34 тис. підписників в Instagram, понад 600 тисяч — у Likee.
Співзасновниця мережі дошкільних закладів «Пташеня. Дитячий простір», керівник Центру гідності дитини Христина Шабат каже, що ця історія — ідіотська батьківська затія.
«Дитячі травми впливають на життя кожного з нас, але публічні дитячі травми — нове і недосліджене явище. Буде цікаво за кілька років побачити результати, — каже Христина Шабат. — Коли ти постійно у публічному просторі, набагато важче і визнавати помилки, і говорити «ні».
Надмірно сексуалізована поведінка може бути свідченням насилля над дитиною. Також провокує комплекси в інших дітей. Трансляція хибних цінностей сексуальності, ранніх стосунків, куражного життя вкоріниться серед їхніх фоловерів. Вони захочуть так само…".
Дитячий сімейний психолог Світлана Ройз розповіла, що знайомий підліток сказав: «Якщо тебе немає в Instagram, то тебе немає. «Я усміхнулася: «Ось я перед тобою. Я — є!». Якщо ми з багатьма психологами говорили про непотрібну інтелектуалізацію дитинства та право дітей на гру, то зараз думаємо, як захистити їх від сексуалізації. З дітьми у 7−8 років маємо разом читати, обговорювати прочитане, дивитися мультики, створювати спільні сімейні реліквії. Важливо знати, у що вони грають, допомогти їм створити простір спілкування (з друзями) у реальному житті, важливо дати їм відчуття — повагу до свого тіла, до своїх секретів. Важливо створити збагачене середовище, з якого виросте їхній смак, потенціал, особистість. І вчіться не прикриватися словами: «Я роблю все заради дитини».