На захист Вітчизни київських ліцеїстів надихатиме козацький ватажок Іван Богун...
А не російський полководець Суворов, пам’ятник якому стояв перед цим навчальним закладом донедавна
До 30-ї річниці Незалежності України у Києві постане пам’ятник ще одному борцеві за волю України — козацькому полководцю, сподвижнику Богдана Хмельницького Івану Богуну. Скульптурна композиція цьому державнику, видатному воєначальнику з’явиться перед входом у військовий ліцей його імені, з ініціативи начальника закладу — героя російсько-української війни генерал-майора Ігоря Гордійчука.
А все розпочалося з інтерв’ю, яке кілька років тому редактор «Високого Замку» Наталія Балюк взяла у генерала Гордійчука, — саме він, за ініціативи п’ятого президента Петра Порошенка, тоді якраз очолив цей ліцей. Окрім іншого, наша колега поцікавилася у легендарного «Сумрака»: чому перед будівлею ліцею, де виховують захисників України, стоїть фігура російського воєначальника Олександра Суворова? Того самого, який свого часу доклався до придушення національно-визвольних повстань у Правобережній Україні. Наявність такого пам’ятника виглядала неприродно у розпал війни із країною-агресором. Невже Богун не заслужив, щоб стояти на постаменті і надихати нашу юнь до звитяг?
Генерал Гордійчук, який після важкого поранення і тривалого лікування щойно приступив до нової роботи, погодився із цим зауваженням. І пообіцяв, що легендарного українського полководця буде належно пошановано. Сказав — зробив! Хоча й зіткнувся з шаленим опором тих, хто був проти «переписування історії»… У грудні 2018 року Міністерство культури схвалило перенесення пам’ятника Суворову. У січні наступного його демонтували. У березні колектив ліцею висловився за встановлення пам’ятника Богуну.
Увічнити Богуна взялася авторська група, в яку увійшли львівські скульптори Андрій та Володимир Сухорські і рівнянин Володимир Стасюк. Натхненником їхньої роботи був голова ради Українського товариства охорони пам’яток історії і культури Рівненської області Сергій Лейчук.
— Мене теж зачепило за живе, чому перед ліцеєм імені Івана Богуна стоїть росіянин Суворов, — сказав Лейчук кореспонденту «Високого Замку». — На чому ж вчитимуться наші майбутні воїни? Більше року я оббивав пороги київських кабінетів. Були «доброзичливці» і в Адміністрації президента, і у Кабміні, які противилися зняттю Суворова. «За» активно виступав генерал Гордійчук, народний депутат кількох скликань Кириленко. Нас підтримали творчі спілки, Спілка офіцерів. Завдяки тиску на чиновників пам’ятник чужоземному воєначальнику вдалося зняти. І домогтися, щоб на його місці законно стояв знаменитий український полководець.
Освячено камінь під пам’ятник Івану Богуну. Скульптуру заввишки 4,5 метра уже виготовили у гіпсі. Тепер її треба «одягнути» у бронзу. Разом із постаментом пам’ятник височитиме на 9 метрів. Триває збір коштів на його виготовлення. Раніше кошторис робіт становив 5 млн грн. Через кризу грошей треба буде набагато більше. До фінансування проєкту підключилися багато патріотичних меценатів. Було б добре, щоб Іван Богун постав у Києві якраз на ювілей держави, з думою про яку козацький ватажок проливав свою кров.