«Не виключаю, що Україна купуватиме російську вакцину від Covid-19»
Своє невтішне припущення лікар-інфекціоніст Віктор Петров обґрунтовує великим попитом на вакцини у світі
На минулих вихідних, відразу після святкування Різдва, усі 27 країн-членів ЄС почали робити щеплення від коронавірусної інфекції своїм громадянам. (Деякі навіть на день швидше). За інформацією ВВС Україна, Євросоюз, в якому живуть 446 мільйонів осіб, домовився про поставки понад двох мільярдів доз вакцин від кількох фармацевтичних компаній.
Ватикан очікує поставок вакцини впродовж наступних двох тижнів. А от Ізраїль уже вирвався у світові лідери з вакцинації населення — у цій країні щеплення американсько-німецькою вакциною Pfizer/BioNTech (нею вакцинують також громадян ЄС) вже зробили понад мільйону громадян. Невдовзі в Ізраїлі розпочнуть вакцинацію ще однією вакциною — американською Moderna. За даними ресурсу Our World in Data, на кожні 100 ізраїльтян припадає 12,59 щеплень. Ізраїль з великим відривом випереджає Бахрейн, який з показником 3,53 опинився на другому місці у світовому рейтингу з вакцинації від Covid-19. Як Ізраїлю це вдалося? Беручи до уваги шалений попит на вакцину, її виробники влаштовують своєрідні «тендери» серед країн. Виграє та, яка пропонує більшу ціну і замовляє більшу кількість доз. Ізраїль купує вакцину за 28 доларів США. Це — у півтора раза дорожче, ніж купує Євросоюз.
А що ж Україна? Минулого тижня прес-служба Офісу президента повідомила, що Україна закупить понад 1,9 мільйона доз китайської вакцини від Sinovac Biotech — найбільшої у КНР компанії, яка виробляє вакцини від різних інфекційних захворювань, зокрема гепатиту В і грипу, та продає їх у 34 країни світу.
Безкоштовно щеплення від коронавірусу робитимуть в Україні тим, хто має критичний ризик інфікування та виконує критичні функції у боротьбі з пандемією. Передбачається, що перша партія вакцин — 700 тисяч доз — надійде в Україну впродовж 30 днів після офіційної реєстрації препарату у Китаї або інших країнах (США, Японії тощо). За попередніми даними, у Китаї вакцину зареєструють вже цього місяця, а її прекваліфікацію ВООЗ проведе у лютому.
Як відбуватиметься кампанія з вакцинації від Covid-19 в Україні, «ВЗ» запитав у лікаря-інфекціоніста Віктора Петрова.
— За вашими прогнозами, коли в Україні почнуть робити щеплення від коронавірусної хвороби?
— На цю вакцину спостерігається ажіотажний попит у всьому світі. Багатші країни хочуть першими вакцинувати своїх медичних працівників, своїх людей з груп ризику і своїх працівників стратегічних галузей економіки, тож уклали угоди з виробниками ще до того, як ці препарати були схвалені.
Черги на вакцинацію від коронавірусної інфекції розписані на два роки вперед. Мої знайомі, які живуть у Берліні, змогли записати свою маму на вакцинацію лише на кінець 2021 року, хоча вона — у групі ризику. Щоб зробити щеплення усім відразу, не вистачить ані виробничих потужностей, ані кадрового ресурсу, адже вакцинація проводиться виключно у лікувальних закладах і двома дозами препарату.
Очікуємо поставок від COVAX — глобального альянсу, який відстежує, аби вакцини від коронавірусної інфекції були справедливо розділені у світі (за інформацією головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, Україні пообіцяли надати 16 мільйонів доз. — Авт.). Неодмінно отримаємо ці вакцини, але маємо бути готові, що вони надійдуть із затримкою.
Потреба України — 40 мільйонів доз. Потрібно зробити щеплення принаймні половині населення, тобто 20 мільйонам осіб. При наявному об’ємі виробничих потужностей компанія-виробник змушена буде майже пів року працювати виключно на український ринок. А це — нереально. Тому, крім тих виробників, що вже зайшли на світовий ринок, будуть з’являтися інші, і Україна купуватиме усі вакцини, які будуть на ринку. Не виключаю, російську також.
— Щоб зробити щеплення максимальній кількості людей, можемо придбати лише ту вакцину, яка не передбачає зберігання при температурі мінус 70 °C? Наприклад, китайську Sinovac або британську AstraZeneca? Ці вакцини можна зберігати у звичайному холодильнику.
— У нас є відповідне холодильне устаткування — у Борисполі обладнали рефрижераторний хаб, який готовий прийняти близько 100 тисяч доз вакцини, яка потребує ультрахолодового режиму зберігання. Планується, що згодом він зможе прийняти близько 1 мільйона доз. Тому вимога зберігати вакцину при мінус 70 °C не є проблемою.
Вакцина буде доставлятися з-за кордону виключно літаками. Її розвантажуватимуть у Борисполі, там же зберігатимуть на митному терміналі. У регіони доставлятимуть у розмороженому вигляді автотранспортом. У медиків буде у запасі п’ять днів, щоб її використати. Будуть складатися списки охочих вакцинуватися, і людям заздалегідь повідомлятимуть, коли можуть прийти у лікувальний заклад і зробити щеплення. Таким чином кожен регіон раз у п’ять днів буде отримувати певну кількість вакцин.
— Охочих буде багато? Вакцинація буде добровільною.
— За соціологічними опитуваннями, 40% українців не будуть вакцинуватися, навіть якщо вакцина буде безкоштовною.
— Наскільки ефективними є створені вакцини?
— Ті вакцини, які вдалося створити, є менш ефективними, ніж ті, які будуть створені у середині або наприкінці 2021 року. Усі виробники продовжать удосконалювати свої вакцини.
— Якщо людина вже перехворіла на Covid-19, їй також потрібно робити щеплення від коронавірусної інфекції?
— Обов'язково, бо вірус мутує. Цьогоріч нас очікує кілька хвиль коронавірусу. Вірус, мутувавши в Азії, Північній і Південній Америці, Європі, Африці тощо, завозитиметься в Україну, інші країни, де відразу фіксуватимуться чергові сплески захворюваності. Завдяки вакцинації вдасться сформувати перехресний імунітет — при зустрічі зі штамом, з яким людина ще не контактувала, уникне важкого перебігу захворювання.