«Справедливо, якщо Коломойський і Медведчук поїдуть засмагати на сонячний берег Байкалу...»
Скандальне рішення Конституційного Суду, ухвалене на вимогу проросійських нардепів, може позбавити Україну безвізового режиму з ЄС
Хотів би помилитися у своїх оцінках, але, здається, від 27 жовтня Україна на кілька кроків відступила від свого європейського маршруту і майже повернулася до того невиразного, совкового статусу, який мала перед Революцією гідності. У дрімуче минуле розчерком пера 11 осіб нас повернуло вівторкове, приголомшливе за своїми наслідками рішення Конституційного Суду. Його у незаконно закритому режимі було ухвалено у відповідь на серпневе звернення 47 народних депутатів від «Опозиційного блоку — За життя» і депутатської групи «За майбутнє» (одних пов’язують із кумом Путіна Медведчуком, інших — із олігархом Коломойським). «Завдяки» їм Україну може «відфутболити» цивілізований світ — і її, не дай Боже, з радістю «пригріє» у своїх «обіймах» агресивна сусідка. Тривожний дзвіночок уже пролунав: у Євросоюзі попередили Україну, що та створила підстави для того, щоб тимчасово призупинити безвізовий режим.
Тяжко у це повірити, але маємо факт. Конституційний Суд визнав неконституційним притягнення до кримінальної відповідальності осіб, уповноважених на виконання функцій держави, які в електронні декларації про своє майно і доходи внесли завідомо (!) недостовірні відомості, або ж узагалі не подали їх.
Ще один невеселий нюанс. Позбавлення НАЗК права безпосереднього і автоматизованого доступу до інформаційно-телекомунікаційних та довідкових систем, реєстрів, банку даних унеможливить спеціальні антикорупційні перевірки осіб, які готуються зайняти посади в органах державної влади і місцевого самоврядування. Зокрема, позбавить права пропускати через антикорупційний «рентген» тих, хто після недільних виборів збирається очолити об’єднані територіальні громади, районні, обласні ради. Оскільки без проходження таких перевірок потенційні керівники не матимуть права приступати до роботи, буде паралізовано оновлення місцевої влади! Наше голосування буде котові під хвіст…
Чим же мотивували своє рішення м’якотілі судді КС? Вони вважають кримінальне покарання за обман у деклараціях… надмірним. Мовляв, негативні наслідки від такого покарання будуть непропорційними до тієї шкоди, яку завдав або хотів завдати суспільству несумлінний декларант. Іншими словами, наші конституційники, яким з податків українців платять захмарні зарплати, яких забезпечують іншими благами, свято вірять, що корупція — не таке вже й велике зло…
Якщо хтось забув — нагадаємо: взяти корупціонерів за горло вимагав Майдан. Безкомпромісне антикорупційне законодавство було найпершою умовою надання Україні асоційованого членства в Євросоюзі. А також обов’язковою передумовою безвізового режиму при перетині кордонів з країнами ЄС. А ще — пріоритетним завданням України задля надання їй величезних інвестицій, пільгових позик, грантів, інших фінансових, матеріальних, організаційних допомог з боку Заходу. Україна на це погодилася. При президентові Петру Порошенку було ухвалено жорсткі антикорупційні закони, створено всі антикорупційні органи, які не давали життя корупціонерам (до речі, четверо суддів КС, які не підтримали скандальне рішення КС, були призначені Порошенком). При Зеленському, який обіцяв перемогти корупцію, антикорупційну систему методично руйнують. Корупціонерам влаштовують щораз теплішу ванну.
Наслідки уже є. На виконання рішення Конституційного Суду НАЗК минулої середи ввечері закрило вільний доступ громадянам до електронних декларацій усіх, хто є при владі. І тепер ми не зможемо дізнатися, чи праведно живуть ці «небожителі». І вони вже не боятимуться жити у конфлікті із законом.
Як повідомили у Національному антикорупційному бюро України, вердикт КС змусить НАБУ закрити більше 100 кримінальних проваджень проти брехливих декларантів. Серед тих, чиї звіти викликають великі сумніви, є і кілька суддів Конституційного Суду, нардепів. «Рило у пушку» виявилося і у самого голови Конституційного Суду Олександра Тупицького. Журналісти виявили, що той не задекларував земельну ділянку, яку 2018 року, у ході російсько-української війни (!), придбав в окупованому Криму. Документи на своє «ранчо» під Ялтою голова Конституційного Суду України реєстрував у незаконних органах незаконної російської влади. І цими діями фактично легітимізував окупаційну владу на українській території, взаємодіяв з нею.
Кремль найбільше зацікавлений у тому, аби «відчепити» Україну від Європи, дискредитувати досягнення Майдану. Згортання в Україні боротьби з корупцією відповідає цій імперській меті. Невипадково конституційне подання робили соратники Путіна в українському парламенті.
Із кумом Путіна все зрозуміло, він не здивував. Але чому за рай для корупціонерів підписали нардепи від «лібералів» Палиці-Батенка? Їхні інтереси збіглися. Можна не сумніватися: якби українські виборці знали про це, то 25 жовтня відправили би «патріотичну» партію «За майбутнє» у минуле. А так, довірившись масним, улесливим словам, наділили її владою у багатьох радах. Чи не час рядовим партійцям запитати у своїх вождів, чому вони заодно із корупціонерами?
І ще раз — про політичні, геополітичні наслідки скандального рішення КС. Посол України
Якби, не доведи Господи, таке сталося, нашій владі треба було б спішно пакувати валізи. Не на Захід, де її не прийняли б, — до Росії. Там, де вже переховується один із противників української євроінтеграції.
Думки з приводу
Тарас Березовець, політолог
Неминучим наслідком рішення КС стане перегляд Євросоюзом Угоди про безвізовий режим з Україною. У найгіршому випадку ми на машині часу повернемося у часи до безвізу, який, як не втомлюється повторювати Наталочка Мосійчук із каналу Коломойського, на хліб не намажеш…
Ми повинні діяти на випередження і просити Євросоюз переглянути своє рішення про безвіз тільки для депутатів Коломойського і Медведчука, а також — для суддів КСУ. Так буде справедливо для людей, які вважають, що пити каву у Відні чи їздити на екскурсії в Італію можуть тільки вони. Це несправедливо. Справедливо, якщо ми продовжимо користуватися своїми привілеями і продовжимо їздити в Європу, а Коломойський і Медведчук поїдуть засмагати на сонячний берег Байкалу і вирушать на захоплюючий шопінг у Анадир…
Юрій Бутусов, блогер
Росія веде гібридну війну в Україні проти впливу Заходу, і будь-якою ціною нарощує свій вплив в органах української влади. Корупція — ідеальне вербувальне середовище. А коли на вищі пости призначають або зберігають людей, для яких Росія — дім рідний, і які заради крісла готові вгоджувати будь-якій новій владі, це неминуче завершується зрадою.
Ірина Геращенко, народний депутат («Європейська Солідарність»)
Перше, що мали зробити новообрані депутати всіх місцевих рад і мери, — подати електронні декларації. Але їм зробили справді царський подарунок, тепер декларації закрито для загалу, їх не можна контролювати і відстежувати. Децентралізація залишає на місцях серйозні ресурси, мільярди гривень, які розподілятимуть саме депутати місцевих рад. Але тепер — жодного контролю! Чи не вийде так, що хтось заїде у міськраду на «Ланосі», а виїде — на «Мерседесі»?