«Ніякого контролю над кордоном київська влада не отримає!»
Так ватажки сепаратистських утворень на Донбасі відповіли Володимиру Зеленському після того, як він погодився на «формулу Штайнмайєра»
![](https://img.wz.lviv.ua/jvtvzR48DqnRYcdRJ1qon5Fho30=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/398431/271302.jpg)
Шквал негативних емоцій викликало рішення українського керівництва пристати на «мирний» план врегулювання ситуації на Донбасі" через так звану формулу Штайнмайєра, яку провідні вітчизняні аналітики назвали «планом Путіна». Тональність реакції переважно одна: через недолугу політику нинішніх керманичів Україна стоїть на порозі капітуляції перед ворогом.
Офіційні заяви про неприпустимість втілення згаданої «формули» оприлюднили партії «Європейська Солідарність», «Голос», «Батьківщина», органи місцевого самоврядування, представники патріотичних рухів і організацій. Зокрема, за відповідне антикапітулянтське звернення, в якому міститься заклик не відводити українські війська з лінії фронту, одноголосно проголосувала Львівська обласна рада. Гарячі пристрасті вирують на телевізійних ток-шоу, у соціальних мережах, де обговорюють найрезонанснішу тему тижня.
Після перших стихійних протестів у Києві і регіонах, гострих заяв демократичних політсил президент Зеленський вирішив погасити майданні настрої закритою розмовою з головами парламентських фракцій. Запевняв їх, що про жодну здачу інтересів України не йдеться, що, як сповіщає «Українська правда», «все буде добре». Сказав, що жодних виборів на окупованих територіях без контролю кордону не буде. І у притаманному йому іронічно-зверхньому тоні «заспокоїв» опонентів — сам «усе розрулить», тому, мовляв, «парламент може розслабитися». На розмову з народними депутатами віч-на-віч у сесійну залу глава держави іти відмовився. Хоча ті наполягали на такій зустрічі. Запрошували дати пояснення також міністра закордонних справ Вадима Пристайка, який готував ґрунт для таких домовленостей, і начальника Генштабу Руслана Хомчака. Від останнього хотіли почути, як втілення сумнівних домовленостей вплине на національну безпеку, чи не стане воно зрадою, зазіханням на суверенітет і цілісність країни.
Оптимістичні заяви Зеленського моментально спростувала «та сторона» — так чинний президент у розмові з Путіним називав керівництво сепаратистів. Очільники міфічних «народних республік» Денис Пушилін і Леонід Пасічник опублікували спільну заяву, в якій вимагають (!) від української влади узгоджувати з ними майбутній закон про особливий статус Донбасу. У цій заяві, зокрема, йдеться, що Україна, підписавши 1 жовтня «формулу Штайнмайєра», «визнала особливе право народу Донбасу на самостійне визначення своєї долі. Ми самі будемо вирішувати, якою мовою розмовляти, якою буде наша економіка, як формуватиметься наша судова система, як захищатиме наших громадян наша Народна міліція і як ми будемо інтегруватися з Росією». У цьому документі також зазначено, що «республіки Донбасу продовжуватимуть переговори у Мінську, щоб у кінцевому рахунку прийти до повного самоуправління і самовизначення». У своїй заяві лідери бойовиків «поправили» пана Зеленського. Зазначили, що «коли він каже, що вибори у Донбасі відбудуться тільки після того, як Україна отримає контроль над кордоном, він не розуміє, що не йому вирішувати, коли у нас відбудуться вибори, а нам. Ніякого контролю над кордоном київська влада не отримає».
Колишній член української делегації у Тристоронній контактній групі Роман Безсмертний зазначає: «Помилку було зроблено тоді, коли команда Зеленського замінила свою ж виборчу обіцянку про соціально-гуманітарні програми на дискусії довкола „формули Штайнмайєра“. Їх просто Кремль впіймав на цей гачок. Наживкою була процедура обміну, вона і запустила цей маховик… Звертаю увагу всіх причетних до процесу на неприпустимість схвалення подібного документа, а тим більше — підписання».
Які ще сигнали має почути пан Зеленський, щоб збагнути згубність його «мирного плану»?! А що він саме такий, підтверджують оцінки власного кореспондента агенції УНІАН у Москві, людини, яка перебуває за кілька кроків від коридорів російської влади. За словами нашого колеги, «у Росії погодження України на «формулу «Штайнмайєра» сприймають як перший крок до визнання окупаційних адміністрацій на сході України, надання так званим ДНР-ЛНР особливого статусу. Нова позиція Києва сприймається як успіх і перемога Москви. На російському ТБ розмірковують про наступні кроки, які має зробити українська влада для досягнення миру на Донбасі. Окремо підкреслюють, що Україна бере на себе зобов’язання легалізувати у своєму законодавстві «республіки», чекають амністії. Але встановлення контролю на кордоні виключене…»