Не тільки про святе читали підлеглі митрополита Онуфрія…
У «темниках» УПЦ Московського патріархату СБУ побачила ознаки релігійної нетерпимості і ворожнечі
![](https://img.wz.lviv.ua/D9e1BdZOxSudd1GMumH9OVI6geU=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/381718/popy.jpg)
В Українській православній церкві Московського патріархату розпалювали релігійну та міжконфесійну ворожнечу. Докази цього мають співробітники СБУ, які за санкцією суду, у рамках відкритого кримінального провадження, в адміністративних та приватних приміщеннях УПЦ МП вилучили чимало друкованої продукції такого змісту.
Священикам УПЦ МП інкримінують державну зраду
Спецслужби проводили обшуки на території храмів, офісів і господарських будівель представників цієї конфесії, допитали десятки священнослужителів. Під час обшуків вилучили 75 примірників брошури «УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА: Відносини із державою. Ставлення до АТО та церковного розколу. ПИТАННЯ І ВІДПОВІДІ». Автори цього, по суті, ідеологічного «темника», розрахованого на вірян, поливають брудом представників іншої конфесії, принижують її ієрарха. Як йдеться у висновку фахівців Українського науково-дослідного інституту технічної та судової експертизи, ці видання «містять пропаганду релігійної нетерпимості… ображають почуття громадян, розпалюють релігійну міжконфесійну ворожнечу та ненависть».
Навіть з побіжного перегляду цього видання видно, що УПЦ МП також виправдовує свою страусову позицію щодо російсько-української війни (відомо, що у митрополита Онуфрія жодного разу не осудили агресію Кремля). Зокрема, у вилучених брошурах зазначено, що «у конфлікті на Сході» ця церква «не стає на жодну з сторін», що «війна на Україні (тут і далі стилістику збережено. — І. Ф.) носить братовбивчий характер». Маніпулюючи фактами, повторюючи тези Кремля, автори цього видання пишуть про те, що «єдинство має досягатися виключно демократичним шляхом — через мирні переговори, через вислуховування аргументів свого опонента. Автомат чи „Град“ не може бути аргументом»…
СБУ допитала священиків УПЦ МП, зокрема, з Рівненської та Сарненської єпархій, яких підозрюють у тому, що розповсюджували російську агітаційну літературу. Статті обвинувачення — «державна зрада» та «порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності чи ставлення до релігії». Після допиту священики «дали задню». Сказали, що не поширювали цю агітаційну продукцію і не давали інтерв’ю російським ЗМІ.
Чи є кримінал у діях представників промосковської церкви в Україні, має встановити слідство і суд.
Пристрасті за предстоятелем
А тим часом в Україні з нетерпінням чекають на Об’єднавчий собор православних церков, який має відбутися у суботу, 15 грудня, у недавно відновленому Софійському соборі Києва. Відомо, що засідання цього історичного зібрання за дорученням Вселенського Патріарха вестиме очільник православних Франції — митрополит Галльський Еммануїл. Під час Собору, на який Варфоломій І запросив ієрархів УПЦ КП, УАПЦ, УПЦ МП, оголосять про створення помісної православної церкви в Україні, затвердять її статут і оберуть предстоятеля.
В Українській православній автокефальній церкві уже повідомили, що не пропонуватимуть свого кандидата, — таку заяву зробив архієпископ Чернівецький та Хотинський УАПЦ Герман. Водночас з уст речника голови Верховної Ради Андрія Ковальова, який є релігієзнавцем, поширено інформацію про те, що на пост глави нової церкви не претендуватиме і очільник УПЦ Київського патріархату Філарет. Мовляв, у Константинополі вважають, що у нову церковну структуру потрібна «молода кров», а Філарету вже виповнилося 89. І начебто глава УПЦ КП, проявляючи мудрість, погодився з тим, що до керма нової української церкви має прийти представник молодшого покоління. Експерти кажуть, що ним буде маловідомий, хоча й авторитетний єпископ УПЦ КП. Утім, прес-служба УПЦ КП спростувала інформацію про відмову Філарета балотуватися — бо це і не передбачено статутом церкви. У Київському патріархаті запевнили: якщо під час Об’єднавчого собору і висуватимуть Філарета на пост глави нової церкви, то їхній предстоятель озвучить свою позицію. Очевидно, вона прозвучить ще на Архієрейському соборі УПЦ КП, який Священний синод цієї церкви скликав на 13 грудня.
Щодо «кадрового питання» Об’єднавчого собору Патріарх Філарет сам зробив заяву ще 19 листопада. У ній, зокрема, йшлося: «…У мене є сформоване бачення того, як далі треба діяти, і про нього через наше особисте спілкування знають наші партнери з діалогу, що триває. Запевняю, що в рамках цього діалогу ми дотримувалися і будемо дотримуватися взятих на себе зобов"язань так само, як і його інші учасники. Якою буде моя відповідь на згадану вище пропозицію про обрання, якщо вона буде оголошена офіційно на Соборі — я також офіційно повідомлю Собору, обґрунтувавши перед ним своє бачення і рішення та очікуючи від нього підтримки моєї позиції. Підставою для відповіді буде виключно розуміння блага Церкви і відповідальність перед Господом за належне виконання дорученого мені Ним служіння на Київському престолі, яке я, з милості Божої, несу вже понад 52 роки… Маючи відповідальність як Патріарх Київський і всієї Руси-України, я робив і робитиму все необхідне для того, щоби об’єднавчий процес був успішно довершений, щоби єдина Помісна УПЦ була утверджена, а потім визнана іншими Помісними Церквами».