УПЦ Московського патріархату хоче вигнати екзархів Константинополя
Але чомусь за чотири роки війни на Донбасі там ні разу не вимагали від Москви забрати з України російське військо
![](https://img.wz.lviv.ua/uFTOf4Ys7rmK3nh9lKsoD6EpyFU=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/378057/onufrij-2.jpg)
Вслід за Російською православною церквою її підрозділ в Україні — УПЦ Московського патріархату — обурився появою у Києві екзархів Вселенського Патріарха Варфоломія І. Як відомо, з благословення Його Всесвятості архієпископ Памфілійський Даниїл (США) та ієрарх з Канади — єпископ Едмонтонський Іларіон (уродженці Львова та Івано-Франківська) 17 вересня прибули на береги Дніпра, щоб координувати підготовку об’єднання українських православних в єдиній помісній церкві. Саме ця благородна екуменічна місія і викликала істеричну лють у Москві та у підпорядкованих їй структурах в Україні.
Минулого вівторка 11 ієрархів УПЦ МП разом з її главою — Митрополитом Онуфрієм — зібралися на священний синод, де обговорили ситуацію, що складається у зв’язку з майбутнім наданням Константинополем Томосу про українську автокефалію, і ухвалили низку радикальних рішень. Найперше — закликали народних депутатів не підтримувати «антиконституційні», на їхню думку, законопроекти про зміну підлеглості релігійних громад, про особливий статус релігійних організацій і зміну їх назв. Мовляв, ці наміри суперечать Основному Закону «та є антицерковними». Священний синод УПЦ Московського патріархату зробив висновок, що такі законодавчі ініціативи парламентаріїв «мають на меті юридичну ліквідацію Української Православної Церкви шляхом її рейдерського захоплення через зміну назви, протиправне втручання в органи управління та захоплення майна (святинь, храмів та монастирів)».
Візит посланців Вселенського Патріархату до Києва цей синод назвав «грубим втручанням у внутрішні справи Української Православної Церкви і порушенням її канонічної території». «Екзархи Константинопольського Патріархату мають покинути канонічну територію Української Православної Церкви», — зазначено у рішенні синоду УПЦ (МП). У цьому документі йдеться про те, діяльність цих екзархів «є антиканонічною та порушує міжконфесійний мир в Україні». У зв’язку з цим нібито «втручанням» синод УПЦ МП постановив призупинити співслужіння з ієрархами Константинопольського Патріархату. Останнє рішення, очевидно, пов’язано із заявою Вселенського Патріарха Варфоломія І 23 вересня про те, що «Церква в Україні отримає статус Автокефалії найближчим часом, незважаючи на існуючі перепони. І це станеться, оскільки вона має на це право».
Такими, що суперечать законодавству України, назвало рішення синоду
![Попри злобну реакцію кліру УПЦ МП, українська влада активно співпрацює з посланцями Вселенського Патріархату](https://img.wz.lviv.ua/zH_UlfnnaiIR-7F2rV6-YFdqi6c=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/09/exzarxy.jpg)
Категоричну тональність рішень синоду УПЦ МП не сприймають у Вселенському Патріархаті. Один з чільних її ієрархів — представник Константинополя при Всесвітній раді церков у Женеві, доктор богослов’я, архієпископ Тельміський Іов (Геча) заявив, що УПЦ МП не має права щось вказувати екзархам, призначеним Вселенським Патріархом для підготовки до надання автокефалії Українській церкві. «За яким правом УПЦ МП засуджує Вселенський Патріархат, якщо у міжцерковних відносинах УПЦ МП не є самостійною одиницею у веденні діалогу? Вона не є суб’єктом, не веде листування, в якому бере участь виключно РПЦ», — сказав владика. І нагадав, що десять років тому не екзархи, а сам Вселенський Патріарх приїздив до Києва, без запрошення з боку УПЦ (МП), і цей візит тодішній її керівник сприйняв з розумінням.
З повагою до рішення українського народу щодо створення єдиної помісної церкви поставилися у Ватикані. Про це заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін після зустрічі у Нью-Йорку із секретарем з міждержавних відносин Святого Престолу Полом Річардом Галлахером.
Додатковою порцією солі на рани Кремля, які відкрилися у зв’язку з майбутнім проголошенням незалежності Української православної церкви, стала ще одна неприємна для Москви звістка із Константинополя. Суть її: сама Російська православна церква є неканонічною, самопроголошеною, бо ніколи не отримувала жодного томосу від Константинополя. Це випливає із заяви згадуваного архієпископа Тельміського Іова. Відтак, за словами відомого російського публіциста Олександра Невзорова, російська церква без томосу стає незаконною організацією, схожою на секту. «Константинопольські педанти полізли в архіви і з’ясували, що у РПЦ томосу, тобто ліцензії бути церквою, за фактом немає, — каже Невзоров. — Це підтвердив архієпископ Тельміський Іов. Він офіційно повідомив, що дарування томосу Російській православній церкві ніколи не відбувалося. Причому, він сам був ошелешений цим фактом. Як таке сталося, абсолютно невідомо. Вийшло все, як завжди в Росії: як із Солсбері (скандал із отруєнням родини Скрипалів. — І. Ф.), як з „Арматою“ (провал проекту будівництва нового російського танка. — І. Ф.), як з дірками у ракеті (інцидент на орбіті. — І. Ф.), як з виборами у Примор’ї (сфальсифікованими на користь кандидата від влади. — І. Ф.)… Треба було тихо-тихо віддати Україну і не обурюватися, не піднімати ніякого шуму. Але підвела дика жадність. Вони дуже не хотіли втрачати мільярди з 12 тисяч українських приходів…».
Обструкція, яку в УПЦ Московського патріархату влаштували процесу надання автокефалії, уже «аукнулася» її очільнику та його підлеглим. Митрополитів Онуфрія,
Криворізького і Нікопольського Єфрема, Кам’янець-Подільського та Городоцького Феодора, Хустського і Виноградівського Марка, Донецького і Маріупольського Іларіона, архієпископів Новокаховського і Генічеського Філарета, Львівського та Галицького Філарета внесли до бази сайту «Миротворець». Як відомо, цей сайт іменує себе Центром дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України, світу, безпеки людства і міжнародного правопорядку. Митрополита Онуфрія на «Миротворці» назвали «агентом впливу Російської православної церкви в Україні, противником створення незалежної помісної церкви в Україні».
А тим часом…
Представник Вселенського Патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві архієпископ Тельміський Іов (Геча) заявив, що після 1946 року канонічні структури Константинопольського Патріархату на Закарпатті було примусово, з допомогою силових відомств СРСР, приєднано до Російської православної церкви. «[Після 1946 року структури Константинопольського Патріархату на Закарпатті] були насильно приєднані за допомогою каральних органів НКВД до Московського патріархату, — сказав архієпископ. — А тих, хто відмовлявся, репресували і знищили як мучеників за віру Христову. Константинополь ніколи, жодним актом не визнавав знищення комуністичним режимом на Закарпатті єпархії Вселенського Патріархату і приєднання її до іншої юрисдикції. Це приєднання було неканонічним і насильницьким».
Думки з приводу
Євстратій (Зоря), архієпископ Чернігівський і Ніжинський УПЦ Київського патріархату
Рішення «Синоду УПЦ» — ще одне підтвердження, що структура МП в Україні — зліпок з УРСР. Та «республіка» теж мала атрибути «самостійності» — Конституцію, Верховну Раду, уряд, закони. Але все це — лише дублювало совєцькі інституції та документи. «Синод УПЦ» продублював усі рішення Синоду РПЦ. Тільки слова «СРСР» замінив на «УРСР». Отака вона, «незалежність в управлінні». А з церковної точки зору описати київські дублікати московських рішень можна так: «канонічні» канонічних звинувачують у неканонічності…
Ярослав Коцюба, експерт Інституту світової політики
В УПЦ МП вирішили «призупинити співслужіння з ієрархами Константинопольського Патріархату». Тим самим ця церква впритул наблизилася до неканонічності, адже Київські митрополити ЗОБОВ’ЯЗАНІ згадувати під час служби Константинопольського Патріарха.
Олег Медведєв, радник президента
Таке враження, що у Лаврі, прости Господи, єпископи УПЦ МП кадили сьогодні не ладаном, а марихуаною. Це ж як треба було вчадіти? Хоча по обличчях видно, що рішення якесь не дуже добровільне.
Олександр Палій, історик, політолог
Ви колись чули, щоб попи УПЦ (МП) вимагали від російських окупаційних військ залишити Україну? Отож-бо…