ЦВК сформовано за політичними квотами
Чому не за професійним підходом? Через кризу довіри
![](https://img.wz.lviv.ua/2Zb7GjwNB9miuWRjSS2iUOOqsro=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/377957/9905c390fed021dc454820ee62740f84cef58c69.jpg)
В українській політиці розв’язано один з багатьох гордієвих вузлів — з енної спроби, із чотирирічним запізненням, утворено нову Центральну виборчу комісію, якій належить організувати дві вкрай складні, як очікується, виборчі кампанії 2019 року. Складність не тільки у тому, що доволі гострою буде боротьба між кандидатами у президенти і народні депутати. А й у тому, що може «штормити» у самій ЦВК…
Із 17 членів ЦВК шість крісел у Центрвиборчкомі «застовпила» за собою найбільша фракція парламенту — «Блок Петра Порошенка». Президент делегував у ЦВК колишнього міліцейського генерала Михайла Вербенського, колишню працівницю апарату ВР Ольгу Желтову, юриста Світлану Кустову, яка має великий досвід роботи з народними депутатами від демократичних сил, доцента-правника Київського національного університету Ольгу Лотюк, фахівця з питань роботи місцевих органів влади в Адміністрації президента Віталія Плукара, адвоката Олега Конопольського, що довгий час співпрацював у штабі Арсенія Яценюка.
«Народний фронт» має у ЦВК трьох своїх представників: першого заступника міністра юстиції Наталію Бернацьку, доцента кафедри міжнародного права «Могилянки» Леонтія Шипілова і народного депутата з Харківщини Ірину Єфремову.
За своєю квотою Радикальна партія послала у ЦВК народного депутата Тетяну Юзькову, фракція «Самопоміч» — колишнього експерта Венеціанської комісії Євгена Радченка, «Батьківщина» — керівника адвокатського бюро Андрія Євстігнєєва, депутатська група «Воля народу» — фахівця з питань міжнародного арбітражу Тетяну Сліпачук, депутатська група «Відродження» — суддю Дарницького райсуду столиці Аллу Басалаєву.
Крім вище названих, у ЦВК нині працюють дружина екс-генпрокурора Катерина Махніцька (у 2014 р. її призначили за рекомендацією ВО «Свобода») і Олег Діденко («УДАР»). У 17-те крісло члена ЦВК належить сісти представнику «Опозиційного блоку». Але називати ім’я свого кандидата там не квапляться. Та й не знати, чи взагалі увійдуть у Центрвиборчком, бо вважають його «нелегітимним» — через штучне збільшення кількісного складу. Обіцяють оскаржити цю норму у Конституційному Суді.
І без представника «Опоблоку» ЦВК має кворум для початку роботи. Однак коли вона стартує, невідомо. Спершу потрібно, щоб нові посадовці у цій інституції склали присягу. А це можна зробити лише, коли звільняться з попереднього місця роботи — процедура займе певний час.
Особливої інтриги експерти чекають під час обрання голови ЦВК. Зрозуміло, що БПП зацікавлений у тому, щоб після одіозного Охендовського біля керма цього органу стала людина, близька до демократичних політсил. В експертних колах основним претендентом на цю посаду називають Світлану Кустову. Так само ясно, що цьому опиратиметься «внутрішня опозиція», в яку можуть увійти делегати від «Батьківщини», «Самопомочі», Радикальної партії. А в разі тактичного непорозуміння між союзниками, у позу може стати і «Народний фронт». Багато що залежатиме від того, на чию сторону стануть посланці від «Волі народу» і «Відродження». Ці, начебто лояльні до Банкової політичні сили, з наближенням виборів можуть затіяти самостійну гру.
А тим часом
«Першочерговим завданням для оновленого складу ЦВК має стати розблокування виборів у понад сотні об’єднаних територіальних громадах», — заявив голова Комітету виборців України Олексій Кошель. На його думку, рішення, яке приймав попередній склад Центрвиборчкому, є не лише юридично необґрунтованим, а й перешкоджає здійсненню виборчих прав громадян. Кошель вважає, що серед пріоритетів Центрвиборчкому мають бути реформа самої ЦВК, активна участь у розробці змін до виборчого законодавства, розробці механізмів протидії втручанню Росії у виборчі процеси. «Зараз вкрай важливо, — сказав він, — ухвалити зміни до Закону „Про вибори президента України“, які підвищать прозорість фінансування виборчої кампанії, суттєво зменшать кількість реклами на виборах. А також — законодавчо врегулювати питання протидії підкупу виборців. Серед невідкладних питань — необхідність законодавчого рішення про виділення додаткових 36 млн. грн. для зменшення рівня кіберзагроз ресурсам ЦВК».
Коментар для «ВЗ»
Ігор Когут, політичний експерт
«За логікою демократичної довіри головою ЦВК мав би бути не представник коаліції…»
Чи слід чекати «внутрішніх політичних воєн» у ЦВК? Зараз це важко передбачити. У попередньому складі Центрвиборчкому були більші ідеологічні протиріччя. Адже, крім представників Партії регіонів, там працювали комуністи, соціалісти. При всьому цьому між ними було знайдено «тихий компроміс», ми не бачили гострих протиріч, якщо не брати до уваги позицію Андрія Магери, який з багатьох питань мав окрему думку, наполегливо відстоював її.
Конфліктності у новій ЦВК не виключаю. Багато що залежатиме від кворуму на засіданнях комісії, адже під час виборчої кампанії стоятиме питання швидких результативних рішень.
Допускаю, що головою ЦВК стане представник БПП, який має відносну більшість. Але за логікою демократичної довіри мало би бути по-іншому. Бажано на цю посаду знайти професійну людину з досвідом адміністративної роботи — яка не уособлювала парламентську коаліцію «БПП- «Народний фронт». Не завжди більшість має перетворюватися у головування. Керівник ЦВК має бути елементом пошуку компромісу.