«Підвішений» Центрвиборчком
Коаліція і опозиція мають різний погляд на те, чому ось уже чотири роки головний виборчий орган не оновлюють
![](https://img.wz.lviv.ua/mV8LP3y8w1qZEUd7nKP5lxzaJl0=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/371374/images-1.jpg)
Через 10 днів, 1 червня, мине рівно чотири роки з того часу, як закінчилися повноваження 12 із 15 членів Центральної виборчої комісії. Ось уже 1085-й день вони працюють за інерцією, напівлегітимно. Ще один член ЦВК теж «перебрав» відведений семирічний термін перебування на цій посаді. Однак незважаючи на таку «простроченість», стара, сформована у часи Януковича, переважно з його кадрів, команда на чолі з Михайлом Охендовським продовжує займатися виборчими питаннями. Постмайданний парламент так і не спромігся «перезавантажити» ЦВК.
Кілька разів президент уже подавав у Верховну Раду список узгоджених з фракціями кандидатур, але щоразу щось заважало проголосувати за них. На це не раз звертали увагу наші закордонні партнери, зазначаючи, що затримка у цьому питанні свідчить про відсутність волі до управлінських реформ. Але навіть після зроблених подань міжнародні правозахисні організації продовжували критикувати Банкову і Грушевського. Причина — політична незбалансованість складу кандидатів. Ось і на одній з останніх сесій Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, в якій було зазначено: в українській ЦВК має бути представлено всі депутатські фракції і групи, які працюють у законодавчому органі. Нині ж серед 14 кандидатів у ЦВК, яких рекомендовано на 13 вакантних місць, нема жодного представника фракції «Опозиційний блок». Більше того, за даними громадської мережі «Опора», із 14 кандидатів на 13 посад членів Центрвиборчкому 11 — це залежні чи лояльні до президента особи. Демократична Європа натякає: якщо таку розстановку сил буде збережено, постане питання про легітимність наступних виборів.
На диспропорцію при формуванні нової ЦВК Банковій не раз вказували і вітчизняні експерти, громадські активісти. Щоб зняти конфлікт, звучала пропозиція ще до голосування замінити двох кандидатів на одного висуванця від «ОБ». Здавалося, компромісу ось-ось досягнуть. Представник глави держави у парламенті Ірина Луценко запевняла, що 17 травня у порядок денний сесії Верховної Ради обов’язково внесуть питання про ротацію ЦВК, тож проблему знімуть. Однак цього не сталося.
За однією з версій, кожна з трьох внутрішніх груп в «Опоблоці» (вплив на які приписують Льовочкіну, Ахметову, Медведчуку, що начебто мріють про окремий похід на парламентські вибори) прагне ввести в ЦВК свого представника. І через ці суперечки ніяк не можуть зійтися на компромісній фігурі.
![У команді президента кажуть, що оновлення ЦВК гальмується через те, що “Опоблок” наполягає на повторному обранні туди нинішнього голови Михайла Охендовського. А в “ОБ” заявляють, що пропонують зовсім інших кандидатів...](https://img.wz.lviv.ua/HX8mGUnaP5mEoyv22ivEeglZFTM=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/05/oxe(1).jpg)
За іншою версією, яку висловила представник президента
Щоб вийти із зачарованого кола, деякі аналітики пропонують наразі обрати не 13, а 11 членів ЦВК і, отримавши кворум, запустити роботу оновленого органу. А решту його членів добрати шляхом наступних консультацій. Однак на таку комбінацію згідні не всі, вважаючи, що досягти компромісу все одно не вдасться, а «усічений» склад ЦВК, в угоду певним силам, «працюватиме вічно».
Політичний колапс навколо ЦВК може виникнути прямо у сесійній залі. Не виключений такий розвиток подій: народні депутати проголосують за звільнення «надстроковиків», включаючи його голову, а от обрати новий склад не зможуть. Тоді партійні торги почнуть з чистого аркуша. А завершитися вони можуть перед самим початком виборчої кампанії. Авторитет у такої, «склепаної на швидку руку», ЦВК буде підмочений.
P. S. За повідомленням народного депутата Юрія Бойка, третя за чисельністю фракція «Опозиційний блок» пропонує включити до складу ЦВК двох юристів — Сергія Румпу і Григорія Москаленка.
Коментар для «ВЗ»
Ігор Когут, директор Лабораторії законодавчих ініціатив
![](https://img.wz.lviv.ua/xdhdCECivKQI5D1bxLN48H3sgUk=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/05/kogutIgor.jpg)
Ключовою завадою у вирішенні цієї проблеми, та й у всій роботі Верховної Ради, є низький рівень довіри між фракціями у парламенті, постійне очікування, що досягнуті домовленості у будь-який момент буде порушено. На 13 місць у ЦВК претендує 14 кандидатів, відтак існує загроза «кидка»…
Ще один урок повинні винести наші політики у законодавчому органі: якщо вони не здатні домовитися, досягти консенсусу, то єдиним правильним способом вирішити питання є відкрите голосування у сесійній залі. Але голосувати нині не хочуть, бо бояться, що на поверхню можуть вилізти речі, публічності яких бояться багато політиків.