Передплата 2025 «Добре здоров’я»

У московській в’язниці малює… чаєм і цибулинням

У такий спосіб український журналіст-політв'язень Роман Сущенко демонструє непохитність перед ворогом, силу волі

Незламний! Так вслід за кінорежисером Олегом Сенцовим можна сказати про ще одного з багатьох українських політв’язнів у Росії — власкора УКРІНФОРМу у Франції Романа Сущенка, якого кремлівські спецслужби безпідставно звинуватили у шпигунстві. Незважаючи на півторарічне перебування у мурах сумнозвісного «Лефортово», наш співвітчизник не зламався. У російській неволі, як і колись Великий Кобзар, він малює. На рідній Батьківщині вже мають вісім його маленьких шедеврів.

Свідченням стійкості Романа є два нові високохудожні малюнки, які передав рідним до Києва. Особливість цих картин у тому, що, крім олівця і кулькової ручки, Сущенко створив їх з допомогою незвичних «акварелей» — лушпиння цибулі і чайної заварки. На одному з аркушів ув’язнений журналіст відновив з пам’яті околиці італійського міста Парми. На іншому — зобразив маяк Ар-Мен, що на французькому півострові Бретань. «Дуже атмосферно!» — передає враження доньки Сущенка Юлі УКРІНФОРМ.

Ще раніше разом із вісточками додому Роман присилав ескізи Парижа, Женеви, Перуджі, а також — українські пейзажі, зокрема мальовничі береги річки Рось. Такий собі життєстверджувальний виклик кадебістській системі Путіна…

Коментар для «ВЗ»
Оксана Леськів, психотерапевт, кризовий психолог:

Малювання допомагає Роману Сущенку справлятися зі складною дійсністю, в яку потрапив, допомагає перенести чорну рутину. Подумки переноситься у ті місця, де колись йому було добре. Кажуть: якщо не можеш змінити ситуацію, треба змінити ставлення до неї. Через ці малюнки ув’язнений журналіст втримує душевну рівновагу, заряджає себе вірою, упевненістю у те, що все буде гаразд, що обов’язково повернеться у місця, які малює. Людина, яка обмежена у просторі, у спілкуванні, щоб не збожеволіти, плекає оптимістичні мрії. Це допомагає відсторонитися від сумних реалій, проганяє погані думки, дозволяє легше перенести виснажливе очікування. Поведінка журналіста в ув’язненні свідчить, що він вірить у свою правоту, що він — не винен. Його малюнки — це віра і довіра собі. Роман не сумнівається, що правда — на його боці.