Передплата 2025 «Добрий господар»

Велика перемога «Сільмашу»

Вперше у Львові для потреб спорту вдалося повернути два гектари землі, «прихватизовані» для житлової забудови.

Виконавчий комітет Львівської міської ради ухвалив рішення, яке врятувало стадіон “Сільмаш” від незаконної забудови. Вперше у Львові стадіону вдалося повернути у свою власність два гектари землі. Раніше цю площу було передано під житлову та офісну забудову. Один з найстаріших стадіонів Львова може відродити футбольну славу (бодай на аматорському рівні).

“ВЗ” неодноразово писав про проблеми стадіону “Сільмаш”. На його території одна з парафій планувала спорудити церкву. Мовляв, у давнину там була культова споруда (пізніше з’ясувалося, що церква була у цьому мікрорайоні, але не на стадіоні). Місцеві мешканці виступили проти “прихватизації” стадіону, бо це – єдине місце для дозвілля і занять спортом у цьому мікрорайоні. “Побоюємося, що хтось під прикриттям святині зведе тут житловий будинок, – розповів журналісту “ВЗ” житель вулиці Окружної пан Олег. – Біля стадіону вже “виросло” кілька новобудов...”.

Стадіон хоч і занедбаний, проте сюди на прогулянки ходять місцеві, пенсіонери, мами з візочками, діти катаються на велосипедах, молодь бігає, щоб підтримувати форму.

Як повідомив “ВЗ” депутат Львівської міської ради Сергій Івах, виконком виправив помилку, якої чиновники управлінь мерії припустилися 2014 року – передача частини земель стадіону під житлову забудову. “Повернути два гектари вдалося насамперед завдяки тому, що мешканці були небайдужими, – каже пан Сергій. – Колись територія “Сільмашу” становила чотири гектари. Два гектари передали у приватну власність. Тепер ці два га – вільна земельна ділянка, яка не має юридичного обтяження. У мерії повинні подумати, який спортивний напрям розвивати на стадіоні”.

Запитую депутата про спортивні плани на “Сільмаші”. “У рамках громадського бюджету було запропоновано проект “Наш Сільмаш”, – каже Сергій Івах. – Суть проекту – побудова біля стадіону низки майданчиків для занять різними видами спорту. Але є нюанс – на території стадіону залишилися об’єкти, щодо яких ще тривають суди. Тож боротьба триватиме”.

“Стадіон “Сільмаш” може бути переобладнаний під інший спортивний об’єкт. Наприклад, стадіон плюс корти чи криті спортивні комплекси”, – додав “ВЗ” начальник управління архітектури Львівської міської ради Юліан Чаплінський.

З досьє «ВЗ»

Стадіон збудовано у 1929–1934 роках як домашню арену для Робітничого спортивного клубу. Спортивний об’єкт складався з основного і тренувального полів, майданчиків для гри у волейбол, баскетбол та гандбол. Футбольне поле оточували легкоатлетичні доріжки з похилими гаражами, які використовували також велосипедисти. Цим стадіоном користувалися й інші клуби, зокрема професійна спілка залізничників, український ремісничий клуб «Зоря». Господарем об’єкта був Ян Пінецький.

У післявоєнний час спортивним об’єктом опікувався завод “Сільмаш”, що спеціалізувався на виробництві сільськогосподарської техніки. Завод трохи розширив стадіон. У 1950-х — на початку 1960-х років тут грала футбольна команда “Сільмаш” – попередник нинішніх “Карпат”. На початку 90-х років на стадіоні розпочинав виступ ФК “Львів”, який згодом вийшов до першої ліги. У 90-х роках тут почала діяти регбійна школа «Євко». Окремі матчі чемпіонату України проводив і львівський «Сокіл».

Фото автора